خارش بیضه می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد و در اغلب موارد خاراندن وضعیت را بدتر می‌کند. دلایل زیادی جهت بروز خارش بیضه وجود دارد و برای درمان حتما باید علت آن مشخص شود. در این مقاله به معرفی علت خارش بیضه و روش‌های درمان آن خواهیم پرداخت.

خارش بیضه می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد و در اغلب موارد خاراندن وضعیت را بدتر می‌کند. دلایل زیادی جهت بروز خارش بیضه وجود دارد و برای درمان حتما باید علت آن مشخص شود. در این مقاله به معرفی علت خارش بیضه و روش‌های درمان آن خواهیم پرداخت.

علت خارش بیضه

بررسی علت خارش بیضه

بسیاری از دلایل ایجاد خارش بیضه، نگران کننده نبوده و به راحتی درمان می‌شوند، اما در این میان شرایط جدی‌تری نیز وجود دارد که می‌تواند منجر به بروز خارش بیضه شود. در اینجا به معرفی 7 مورد از شایع‌ترین دلایل ایجاد خارش بیضه خواهیم پرداخت:

1. خارش ژوک

خارش ژوک که با نام تینیا کروریس نیز شناخته می‌شود، یکی از شایع‌ترین دلایل ایجاد خارش بیضه است. خارش ژوک یک عفونت پوستی بوده که در نواحی مرطوب پوست رخ می‌دهد. این خارش اغلب در نزدیکی پوست ایجاد شده و می‌تواند روی پاها یا ناحلیه تناسلی ظاهر شود. به گزارش مجله پزشکی آسان طب خارش ژوک در اغلب مواقع به عنوان یک راش پوستی قرمز رنگ نمایش داده می‌شود، اما با این حال ظاهر دقیق آن به نوع قارچ ایجاد کننده عفونت بستگی دارد. مخمر نوعی عفونت قارچی است که موجب بروز راش پوستی قرمز رنگ و خارش می‌شود. زمانی که یک فرد در ناحیه تناسلی خود دچار عفونت مخمر می‌شود، ممکن است علائمی مانند بثورات شدید پوستی، خارش، رطوبت پوستی و ترشحات سفید رنگ در اطراف آن نواحی را تجربه نمایند. سایر  عفونت‌های مخمر نیز ممکن است موجب خشکی و پوسته شدن پوست گردند.

2. عرق گز

عرق گز در حقیقت به جوش‌های کوچکی گفته می‌شود که بر اثر ترشح زیاد عرق بر سطح پوست به وجود می‌آیند. عرق گز یا Intertrigo پاسخ التهابی به عفونت باکتریایی یا قارچی بوده و بثورات ناشی از آن اغلب موجب قرمزی و سوزش می‌شود. التهاب معمولا در نزدیکی چین خوردگی پوست و نواحی مرطوب بدن رخ می‌دهد و از آنجا که کیسه بیضه دارای چربی‌های زیادی بوده و معمولا مرطوب است، منطقه ایده آلی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها محسوب می‌شود.

3. ساییدگی یا مالیده شدن

زمانی که کیسه بیضه به مدت طولانی در یک حالت قرار گرفته و ثابت باشد، ممکن است دچار ساییدگی شده و خارش ایجاد نماید. این ساییدگی می‌تواند در فعالیت‌های بدنی مانند رانندگی یا دوچرخه سواری رخ دهد. ساییدگی می‌تواند موجب بروز خارش شده و برای فرد ناراحت کننده باشد.

4. درماتیت تماسی

درماتیت تماسی یک نوع واکنش آلرژیک بوده و معمولا زمانی رخ می‌دهد که پوست ناحیه تناسلی با یک ماده جدید مانند پاک کننده مو و بدن جدید، مواد شستشوی جدید یا یک پارچه جدید مواجه شود. درماتیت تماسی موجب بروز دانه‌های قرمز رنگ و خارش شده و ترشحات سفید یا زرد رنگی ایجاد می‌نماید. این بثورات می‌تواند در سایر نواحی بدن و همچنین بر روی بیضه ایجاد شود. به دلیل اینکه پوست کیسه بیضه بسیار نازک و دارای چروک است، فرد احساس خارش و ناراحتی شدیدی می‌کند.

5. شپش ناحیه تناسلی

شپش ناحیه تناسلی نیز می‌تواند علت خارش بیضه باشد. برخی افراد در نزدیکی موهای ناحیه تناسلی خود تخم‌های ریز شپش را مشاهده کرده و احساس خارش می‌نمایند. توجه داشته باشید که شپش ناحیه تناسلی می‌تواند در حین رابطه جنسی با همسر به او انتقال پیدا کند.

6. زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یکی دیگر از عفونت‌های منتقل شده از راه جنسی است که موجب بروز خارش در بیضه‌ها و دیگر نقاط بدن می‌شود. زگیل تناسلی با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) همراه است و می‌تواند برداشته شود، اما ممکن است باز هم ایجاد شود، زیرا ویروس قابل درمان نیست. زگیل تناسلی به شکل برآمدگی‌های کوچک و بزرگ در ناحیه تناسلی ظاهر شده و موجب خارش می‌گردد.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، مطلب رابطه جنسی خطرناک و انتقال زگیل تناسلی را مطالعه نمایید.

7. تبخال تناسلی

تبخال هم نوعی بیماری واگیردار جنسی (STI) است که موجب بروز خارش در پوست می‌شود. تبخال تناسلی پس از یک روز، یک یا چند تاول سوزناک بر روی پوست ایجاد می‌کند. این تاول‌ها ممکن است در نهایت بترکند و زخم دردناکی را ایجاد نمایند.

برای درمان تبخال تناسلی، مطالعه مطلب 8 راه کنترل و درمان تبخال تناسلی برای شما خالی از لطف نخواهد بود.

جلوگیری از بروز این شرایط

علت خارش بیضه

جلوگیری از این وضعیت با توجه به علت خارش بیضه نیاز به اقدامات احتیاطی متفاوتی دارد، که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

1. در صورتی که خارش بیضه ناشی از عفونت‌های باکتریایی یا قارچی باشد، فرد باید ناحیه تناسلی خود را همیشه تمیز و خشک نگه دارد، همچنین باید در طول روزهای گرم و یا به هنگام ورزش، لباس‌های خنک و گشاد بپوشد.

2. اگر علت خارش بیضه واکنش‌های آلرژیک باشد، فرد باید علت واکنش آلرژیک را شناسایی کرده و از چیزی که موجب بروز آن می‌شود، اجتناب کند.

3. اگر علت ساییدگی باشد، فرد می‌تواند با استفاده از مرطوب کننده‌ و چرب کننده، به جلوگیری از این وضعیت کمک کند. مرطوب کننده‌ها می‌تواند از خارش بکاهند.

4. فردی که دارای تبخال تناسلی است، باید تا زمان درمان به منظور عدم انتقال، از داشتن رابطه جنسی با همسر خود بپرهیزد.

یک عدد پیشنهاد:

مطالعه مطلب کمک‌های اولیه برای درمان درد بیضه به شما پیشنهاد می‌شود.

روش‌های درمان خارش بیضه

درمان خارش بیضه به طور عمده به علت ایجاد آن بستگی دارد. برخی از درمان‌های معمول عبارتند از:

  • کرم ضد قارچ
  • لوسیون‌های دارویی و شامپو
  • مرطوب کننده‌ها و چرب کننده‌ها
  • دارو برای تبخال تناسلی
  • اجتناب از مواد آلرژی‌زا

علت خارش بیضه

کرم ضد قارچ یا آنتی بیوتیک که خارش ژوک و دیگر عفونت‌های باکتریایی یا قارچی را درمان می‌کند، برای خرید در دسترس است. پزشک همچنین ممکن است یک کرم تجویزی برای کمک به درمان عفونت به فرد توصیه کند. لوسیون‌های ویژه و شامپو برای درمان شپش ناحیه تناسلی مورد تجویز قرار می‌گیرند. این محصولات دارویی شامل مواد تشکیل دهنده‌ای هستند که شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها را نابود می‌کنند. مرطوب کننده‌ها و چرب کننده‌ها برای درمان خارش و بثورات ناشی از ساییدگی استفاده می‌شوند. برای کاهش شیوع تبخال تناسلی نیز ممکن است دارو تجویز شود و در مورد زگیل‌های تناسلی، پزشک ممکن است آن را با نیتروژن مایع بسوزاند. اجتناب از مواد آلرژی‌زایی که موجب بروز خارش می‌شوند، اولین قدم برای رهایی از خارش بیضه (در مواقعی که به این طریق ایجاد می‌شود) است. واکنش آلرژیک باید پس از گذشت یک هفته بهبود یابد، در غیر این صورت پزشک ممکن است یک کرم برای کمک به بهبودی تجویز کند.

کاربران گرامی، در صورتی که درمان دیگری برای این وضعیت انجام داده‌اید و نتیجه بخش بوده، لطفا نظر خود را برای ما ارسال نمایید. برای انجام این کار، شما می‌توانید به انتهای مقاله رفته و اگر با موبایل و تبلت هستید، نظر، نام و ایمیل را یادداشت کرده و با زدن تیک I’m not a robot پیام خود را ارسال کنید و چنانچه با کامپیوتر و یا لپ تاپ هستید در قسمت دیدگاه (انتهای صفحه) نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: https://asanteb.com