رضا اردونی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح‌ها به صورت میانگین بین ۱۵ تا ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در صورت تکمیل برای بیش از ۳۰۰ نفر در شهرستان شغل ایجاد خواهد شد....

رضا اردونی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح‌ها به صورت میانگین بین ۱۵ تا ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در صورت تکمیل برای بیش از ۳۰۰ نفر در شهرستان شغل ایجاد خواهد شد.

وی بیان کرد: واحد شمش طلای هیرد با ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی و با سرمایه‌گذاری ۱۸۰ میلیارد تومان در زمینه احداث کارخانه و معدن مجاور در دست ساخت است که با افتتاح این طرح برای ۴۳ نفر شغل ایجاد خواهد شد.

اردونی ادامه داد: ظرفیت این کارخانه تولید ۲۰۰ کیلوگرم طلا در سال است و این طرح تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه واحد فرآوری سیلیس دهسلم نیز با سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد تومان و اشتغال ۳۲ نفر در دست ساخت است، اضافه کرد: این واحد با ظرفیت تولید ۵۰ هزار تن در سال از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

مدیر صنعت، معدن و تجارت نهبندان اظهار داشت: واحد کربنات و اکسید منیزیم سلطان آباد بیرجند با سرمایه گذاری ۹ میلیارد تومان نیز حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با بهره‌برداری از آن برای ۱۴ نفر شغل ایجاد خواهد شد.

 اردونی با اشاره به اینکه واحد پرعیارسازی گارنت دهسلم نیز با سرمایه‌گذاری هشت میلیارد تومان، ظرفیت تولید سالانه سه هزار و ۳۰۰ تن و اشتغال ۲۰ نفر بیش از ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اضافه کرد: واحد پر عیارسازی منیزیت تگ سیاه شوسف نیز با ۱۱میلیارد تومان سرمایه‌گذاری، ۵۱ نفر اشتغال، ظرفیت سالانه ۳۶ هزار تن در سال و ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیز در دست ساخت است.

وی با بیان اینکه واحد کنسانتره آهن نیک امیدواران پیراکان در شهرک صنعتی نهبندان با سرمایه گذاری ۴۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در دست اجرا است، اضافه کرد: این طرح با اشتغال ۷۴ نفر و ظرفیت تولید سالانه ۶۰۰ هزار تن از ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

اردونی افزود: همچنین واحد فرآوری منیزیت ادهمی نیز در شهرک صنعیت نهبندان با سرمایه گذاری ۵۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، اشتغال۵۰ نفر، تولید سالانه ۱۵ هزار تن و با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجرا است.

وی همچین از انعقاد تفام‌نامه اجرای پروژه برق‌رسانی به منطقه معدنی شاهکوه و هیرد خبر داد و گفت: این طرح با اعتبار ۲۸۰ میلیارد تومان اجرا خواهد شد که باعث اشتعال ۳۰۹ نفر در شهرستان می‌شود.

مدیر صنعت، معدن و تجارت نهبندان عنوان کرد: تلاش ما این است که تا پایان سال جاری ۶ طرح از جمله واحد کنسانتره آهن نیک امیدواران پیراکان، واحد پرعیارسازی گارنت دهسلم، واحد کربنات و اکسید منیزیم سلطان آباد بیرجند، واحد فرآوری سیلیس دهسلم و طرح برق‌رسانی به معادن شاهکوه به بهره‌برداری برسد.

شهر نهبندان مرکز این شهرستان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند قرار دارد.