سیدجلال موسوی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه مابقی مطالبه کلزان کاران به زودی به حساب آنان پرداخت می شود اظهار داشت: امسال سه هزار و ۲۵۷ تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان...

سیدجلال موسوی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه مابقی مطالبه کلزان کاران به زودی به حساب آنان پرداخت می شود اظهار داشت: امسال سه هزار و ۲۵۷ تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان این استان به ارزش ۱۴۹ میلیارد و ۱۶۳ میلیون ریال خریداری شده است.

وی افزود: بیشترین خرید این محصول در مراکز خرید شهرستان مانه و سملقان به میزان هزار و ۸۷۴ تن به ثبت رسیده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی از پایان خرید تضمینی دانه روغنی کلزا در سطح استان خبر داد و گفت: با توجه به کاهش میزان خرید تضمینی کلزا در مراکز خرید تعاون روستایی پایان خرید تضمینی کلزا و تعطیلی مراکز خرید انجام شد.

موسوی افزود: دانه روغنی خریدایر شده از ۷۵۶ نفر کشاورز در قالب هزار و ۲۰۱ محموله تحویل هفت مرکز خرید در سطح استان خراسان شمالی شد که با تلاش انجام شده دانه های روغنی کلزای خریداری شده طبق دستورالعمل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران در کمترین زمان به کارخانجات روغن کشی ارسال شده است.

وی گفت: خرید کلزا به صورت تضمینی از کشاورزان استان امسال ۶.۳ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: پارسال برای خرید سه هزار و ۶۵ تن دانه روغنی کلزا بیش از ۱۰۴ میلیارد ریال به کشاورزان پرداخت شد.

امسال سه هزار و ۵۰۰ تن دانه روغنی کلزا از کشتزارهای استان برداشت شد که سرما موجب افت ۳۰ درصدی عملکرد شد.

چهار هزار و ۵۰۰ هکتار کشتزار خراسان شمالی زیر کشت کلزا رفت که پیش‌بینی می شد افزون بر پنج هزار تن دانه روغنی از این سطح برداشت شود.

امسال قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم دانه روغنی کلزا ۴۰ هزار و ۸۰۰ ریال تعیین شده بود.

سال گذشته پنج هزار تن دانه روغنی کلزا از سطح سه هزار و ۶۰۰ هکتار کشتزار خراسان شمالی برداشت شده بود.

خراسان شمالی در زمینه تولید دانه روغنی کلزا رتبه نهم را در بین استان‌ها دارد.

سرمای دیررس بهاره در فروردین ماه امسال افزون بر هشت هزار میلیارد ریال به کشاورزان خراسان شمالی خسارت زد که بخشی نیز مربوط به کشتزار های کلزا بود.

پیشتر، شماری از کلزاکاران خراسان شمالی با ابراز گلایه از پرداخت نشدن مطالبات خود بابت فروش محصول گفته بودند: به همین علت ادامه کشت و زرع محصول دوم برای آنها مشکل شده است.

خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.