‌محبت جمالی نیا روز چهارشنبه در جلسه بررسی مشکلات حوزه آب روستاهای شهرستان سرپل ذهاب با حضور جمعی از کارشناسان آب منطقه...

‌محبت جمالی نیا روز چهارشنبه در جلسه بررسی مشکلات حوزه آب روستاهای شهرستان سرپل ذهاب با حضور جمعی از کارشناسان آب منطقه ای در محل فرمانداری افزود: این مجتمع های آبرسانی که نیاز به تقویت و تعویض خطوط انتقال دارند شامل سراب قلعه شاهین، انزل، امامیه، برآفتاب و جگیران است.

وی اظهارداشت: شهرستان سرپل ذهاب امسال بسیار درگیر مشکلات کمبود آبی بخصوص در مناطق روستایی بوده و با اقدام های انجام شده مشکل آب هشت روستای تحت پوشش  مجتمع آبرسانی قره بلاغ رفع شد.

وی افزود: همچنین منبع آبرسانی پشت تنگ این شهرستان نیز دارای یک چاه پرآب است که نیازمند تقویت ولتاژ ترانس موجود برروی این چاه است.

وی گفت: در داخل شهر نیز بعضی از نقاط مشکل افت فشار آب دارد که با اضافه شدن یک مخزن پنج هزار لیتری قرار است این مشکل حل شود.

نماینده مردم شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلان‌غرب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: مشکلات حوزه آبرسانی شهرستان سرپل ذهاب فقط مربوط به این چند روستا نبوده و در بسیاری از نقاط دیگر نیز مشکل افت فشار و کم آبی وجود دارد که باید رفع شود.

شهریار حیدری افزود: سیستم تاسیسات انتقال آب شهرستان به دلیل فرسودگی مستهلک شده و قریب به ۵۰ سال است که از عمر آن می گذرد و قرار شد در یک برنامه کوتاه مدت مشکل قطعی آب برطرف شده و در یک برنامه بلندمدت یکساله با برنامه ریزی مناسب و تامین اعتبار لازم خطوط فرسوده انتقال آب شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب تعویض و تقویت شود.

وی اظهار داشت: منابع آبی مناسبی در منطقه وجود دارد که نیاز است مدیریت منابع به درستی انجام گرفته و با برنامه ریزی مناسب و توزیع عادلانه منابع مشکلات قطعی آب شهرستان های غرب کرمانشاه برطرف شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه نیز گفت: اجرای پروژه های آبرسانی در بسیاری از مناطق روستایی سرپل ذهاب آغاز شده و در حال اجرا است که در بعضی از مناطق به دلیل معضلات اجتماعی کار به کندی دنبال می شد و در این جلسه مقرر شد که شرکت آب و فاضلاب روستایی ظرف یک هفته این پروژه ها را به سرانجام برساند.

مهرداد سالاری افزود: در بسیاری از مجتمع های آبرسانی روستایی شهرستان سرپل‌ذهاب مشکل فرسودگی سیستم های انتقال آب و ایجاد شکستگی های روزانه وجود دارد که اقدامات کوتاه مدت برای رفع این مشکل در تابستان اجرا خواهد شد.

وی اظهار داشت: در برنامه بلندمدت نیز تعویض و تقویت سیستم های آبرسانی و دفع فاضلاب شهری و روستایی با اعتبارات داخلی شرکت آب و فاضلاب و اعتبارات عمرانی استانی و شهرستانی اجرا خواهد شد.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با ۹۰ هزار تن جمعیت و برخورداری از هشت دهستان و ۲۲۶ روستا، بیش از ۱۱ هزار مشترک آب و فاضلاب روستایی دارد.