دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز شنبه به نقل از معاون بهداشت این دانشگاه گزارش داد: آزمایش طبی ویروس کرونا به طور معمول در بین افراد مراجعه کننده با علائم مشکوک تنفسی، افراد با بیماریهای زمینه‌ای...

دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز شنبه به نقل از معاون بهداشت این دانشگاه گزارش داد: آزمایش طبی ویروس کرونا به طور معمول در بین افراد مراجعه کننده با علائم مشکوک تنفسی، افراد با بیماریهای زمینه‌ای و شهروندان با سن بالای ۶۰ سال گرفته می‌شود.
دکتر مهدی قلیان افزود: بیماران با علائم مشکوک در صورت ابتلا به کرونا زیر پوشش خدمات مراقبتی و دارویی مراکز خدمات جامع سلامت ۱۶ ساعته  قرار می گیرند.
وی ادامه داد: همچنین این بیماران در صورت نیاز به خدمات تخصصی و تصویربرداری به ۱۸ مرکز سطح دو بیماران کرونایی در مشهد ارجاع و در صورت نیاز به خدمات بستری به مراکز بیمارستانی انتقال داده می شوند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر ۳۵ مرکز خدمات جامع سلامت در مناطق زیر پوشش این دانشگاه از ساعت ۸ تا ۲۲ به طور ویژه به مراجعان سرپایی مشکوک و مبتلا به بیماری کووید-۱۹ خدمات رسانی می‌کنند.
قلیان افزود: از این تعداد ۱۷ مرکز در مناطق پنج گانه مشهد فعال شده است و سایر مراکز در دیگر شهرستان های تحت پوشش دانشگاه به مراجعان خدمات ارائه می دهند.
وی ادامه داد: شهروندان در صورت مشاهده علائم تنفسی بیش از هر اقدامی با سامانه ۱۹۱ تماس بگیرند.
۸۰ درصد جمعیت خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند و بقیه جمعیت این استان در ۱۷ شهرستان زیرپوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی تربت‌جام و نیشابور هستند.

طبق اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۳۴۱ هزار و ۷۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و شمار جان‌باختگان این بیماری به ۱۹ هزار و ۴۹۲ تن رسیده است.