یدالله موحد روز شنبه در حاشیه بازدید از شعب حوزه قضایی جیرفت افزود: در چهار ماه امسال ۹ هزار و ۱۶۲ پرونده به شعب شوراهای حل اختلاف در جنوب استان کرمان وارد شده که از این تعداد دو هزار و ۸۰۴ م...

یدالله موحد روز شنبه در حاشیه بازدید از شعب حوزه قضایی جیرفت افزود: در چهار ماه امسال ۹ هزار و ۱۶۲ پرونده به شعب شوراهای حل اختلاف در جنوب استان کرمان وارد شده که از این تعداد دو هزار و ۸۰۴ مورد به مصالحه ختم شده است.
وی با اشاره به این مطلب که در چهارماهه امسال هشت هزار و ۸۸۹ پرونده در شعب شوراهای حل اختلاف جنوب استان کرمان مورد رسیدگی قرار گرفته است، تصریح کرد: در حال حاضر شعب شوراهای حل اختلاف در شهرستان های رودبارجنوب، قلعه گنج، جازموریان، فاریاب، عنبرآباد، کهنوج، منوجان و جیرفت فعال هستند.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان به فعالیت شعب شوراهای حل اختلاف ویژه زندان در شهرستان های جیرفت، کهنوج و منوجان نیز اشاره و بیان کرد: در چهار ماهه امسال ۷۶ پرونده به این شوراها وارد و ۷۱ پرونده مختومه شده است که از این تعداد۶۱ پرونده به صلح و سازش ختم شده است.
موحد یادآور شد: طی چهار ماهه امسال پنج زندانی با کمک شوراهای حل اختلاف ویژه زندان از زندان های جنوب استان کرمان آزاد شده اند.
رئیس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: در رابطه با ایجاد صلح و سازش در پرونده های قتل نیز یک فقره صلح و سازش در چهارماهه امسال در جنوب استان کرمان به ثبت رسیده است. 
وی بیان کرد: در کنار شعب و واحدهای قضایی، ۳۱۷ شعبه شورای حل اختلاف شهری و روستایی در استان کرمان فعالیت دارند که تلاش می کنند تا دعاوی و اختلافات را به صلح و سازش ختم کنند.
موحد بیان کرد: یک هزار و ۴۵۰ عضو و دبیر در شوراهای حل اختلاف استان کرمان در حال فعالیت هستند و ۱۲۰ قاضی نیز با این مجموعه همکاری دارند.
وی اظهارداشت: در سال گذشته ۱۶۲ هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف استان کرمان مورد رسیدگی قرار گرفته که از این تعداد ۴۷ هزار پرونده منتهی به صلح و سازش شده است و بر این اساس ۴۲ درصد پرونده های قابل صلح و سازش در استان کرمان به صلح وسازش ختم شده و استان کرمان از این نظر رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان به فعالیت ۱۲ شورای حل اختلاف ویژه زندان در استان کرمان نیز اشاره و بیان کرد: در سال گذشته ۲۹ پرونده قتل توسط این شوراها به صلح و سازش ختم شده است.
وی با اشاره به احیای جایگاه و نقش شوراهای حل اختلاف در دوران ریاست جدید قوه قضائیه، اظهارداشت: ریاست قوه قضائیه نیز در این زمینه تاکید دارند که بنای ما در شورای حل اختلاف آن است که ظرفیت صلح و سازش را بیش از پیش احیا کنیم.
استان کرمان در سه سال گذشته همواره جزو رتبه های برتر کشوری در زمینه صلح و سازش بوده است.