سید آزاد محبت روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تعداد ۴۰ عدد اجاق و تنور گازی به همراه کپسول و متعلقات مربوطه، تحویل اهالی روستاهای نوین و ن...

سید آزاد محبت روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تعداد ۴۰ عدد اجاق و تنور گازی به همراه کپسول و متعلقات مربوطه، تحویل اهالی روستاهای نوین و ناو از توابع بخش اورامان شد.

وی افزود: این تجهیزات از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و در قالب پروژه های بخش حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان خریداری و در میان اهالی این روستاها توزیع شده است.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سروآباد تاکید کرد: این پروژه با هدف رفاه بیشتر ساکنین روستاهای جنگل نشین، کاهش فشار بر منابع جنگلی، حفظ ذخایر ژنتیکی، جلوگیری از قطع درختان، ترغیب روستاییان و جنگل‌نشینان به استفاده از انرژی‌های پاک و زمینه‌سازی برای کاهش بهره‌گیری از سوخت فسیلی صورت گرفته است.

وی یادآور شد: اردیبهشت امسال نیز ۱۰ عدد آبگرمکن خورشیدی در بین ساکنین روستای کلجی از توابع بخش هورامان این شهرستان با اعتبار ۳۵۰ میلیون ریال خریداری و توزیع شد.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۶۰ درصد آن شامل یک میلیون و ۵۸۷ هزار هکتار آن را مراتع و جنگل تشکیل می دهد.

۲۰ درصد از مراتع استان کردستان جزو مراتع درجه یک (متراکم) است که در هر هکتار از مراتع درجه یک سالانه بیش از ۴۵۰ کیلوگرم علوفه خشک تولید می شود و مابقی مراتع درجه ۲ (نیمه متراکم) هستند در مجموع ۶۷ هزار خانوار روستایی استان بهره بردار بخش مراتع هستند و بهره برداران کردستانی ۶.۵ درصد علوفه کشور را تولید می کنند.

شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و هورامان و جمعیتی بیش از ۵۰ هزار نفر در فاصله ۹۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

۷۳۵۴/‌۹۱۰۲