«غلامرضا ملکی» روز یکشنبه در کارگروه خرید غلات و دانه‌های روغنی استان مرکزی افزود: تاکنون چهار هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال بایت خرید گندم به کشاورزان پرداهت شده است که ۷۵ درصد مطالبات کشاورزان را...

«غلامرضا ملکی» روز یکشنبه در کارگروه خرید غلات و دانه‌های روغنی استان مرکزی افزود: تاکنون چهار هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال بایت خرید گندم به کشاورزان پرداهت شده است که ۷۵ درصد مطالبات کشاورزان را شامل می‌شود.

وی اظهار داشت: ۱۸ هزار گندمکار استان مرکزی، ۴۳ هزار سند رسید خرید گندم دریافت کرده‌اند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی خاطرنشان کرد: میانگین هر محوله گندمی 6 تن است که کشاورزان به ۳۲ مرکز خرید تحویل داده‌اند.

ملکی افزود: پیش بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت، ۳۵۰ هزار تن محصول گندم از کشاورزان استان خریداری شود.

ملکی گفت: افزایش میزان بارندگی‌ها، بهره‌گیری از بذرهای اصلاح شده، اصلاح روش کشت، افزایش حمایت‌های دولت از بخش کشاورزی و اعلام به موقع قیمت تضمینی گندم از جمله مهمترین عوامل افزایش خرید این محصول در استان مرکزی بوده‌ است.

وی ادامه داد: ۳۲ مرکز خرید تضمینی گندم در استان مرکزی پیش بینی شده و خرید تضمینی این محصول اکنون در ۳۲ مرکز اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان در حال انجام بوده و در صورت نیاز تعداد آنها قابل افزایش است.

استان مرکزی با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی قرار دارد و ۹۰ هزار بهره‌بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.

۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد و یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.