محمد علی انوشه مسئول اطلاع رسانی در فضای مجازی اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی در اربعین حسینیامروز (شنبه) در گفت و گو با ایرنا به حضور بی سابقه خبرنگاران و فعالان رسانه ای خارجی در کشور عر...

محمد علی انوشه مسئول اطلاع رسانی در فضای مجازی اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی در اربعین حسینیامروز (شنبه) در گفت و گو با ایرنا به حضور بی سابقه خبرنگاران و فعالان رسانه ای خارجی در کشور عراق اشاره کرد و افزود: با توجه به هماهنگی هایی که اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی با ارگان ها و نهادهای کشور عراق داشته اند، خبرنگاران و برنامه سازان خارجی حضور میلیونی زائران اربعین حسینی در کشور عراق را به سراسر جهان مخابره می کنند.

انوشه حوزه فعالیت خبرنگاران و گزارشگران خارجی حاضر در عراق را از بصره در جنوب این کشور و همچنین شهرهای طوز خورماتو و تازه در شمال عراق و دیگر شهرهای این کشور تا مقصد کربلا دانست و بیان داشت: اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی با همکاری اتحادیه رادیو و تلوزیون های عراقی تمامی تجهیزات و امکانات خود را در ۱۰ مسیر اصلی منتهی به شهر کربلا بسیج کرده تا حرکت عاشقان سید الشهدا امام حسین علیه السلام را به عنوان اسوه آزادگی و شجاعت به جهانیان مخابره کند.

وی ادامه داد: برخی از خبرنگاران و برنامه سازان خارجی، مسیر سه روزه پیاده روی اربعین حسینی از سمت نجف اشرف به کربلای معلی را پیاده و به همراه زائران حسینی طی می کنند و لحظه لحظه این مراسم باشکوه و بی نظیر معنوی را به تصویر می کشند.

مسئول اطلاع رسانی در فضای مجازی اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی در اربعین حسینی یکی از برنامه های خبرنگاران خارجی در مراسم اربعین حسینی امسال را پوشش اخبار موکب های عراقی و همچنین پوشش فعالیت اخبار موکب های ایرانی و دیگر کشورهای جهان که در عراق حضور دارند، خواند و تصریح کرد: رسانه های خارجی در این همایش بین المللی مسایل مهمی مانند معرفت و میهمان نوازی میزبانان عراقی از زائران امام حسین علیه السلام را ثبت و ضبط و پخش خواهند کرد.

انوشه در بخش دیگری از این گفت وگو،   با اشاره به حضور گسترده و میلیونی زائران اربعین حسینی در شهرهای زیارتی کشور عراق به ویژه کربلای معلی، به زایران ایرانی توصیه کرد: زائرانی که توفیق زیارت امام حسین علیه السلام را پیدا کرده اند نسبت به بازگشت خود اقدام نمایند تا دیگر زائران نیز بتوانند به زیارت سید الشهدا مشرف شوند.

پیش از این حجت الاسلام و المسلمین حسین بهجتی مسئول بعثه مقام معظم رهبری در کربلا نیز به دلیل ازدحام جمعیت و عدم کشش زیر ساخت های کربلای معلی، خواستار آن شده بود که زائران ایرانی بعد از زیارت حرم امام حسین و ابوالفضل العباس در کربلا، در این شهر توقف نکنند.

براساس گزارش مراجع رسمی، عدد زائرانی ایرانی که تا صبح شنبه مرزهای ایران را به مقصد کربلای معلی ترک کرده اند، از ۲ میلیون نفر فراتر رفته است، این در حالی است که هنوز تا روز اربعین حسینی در بیستم صفر ماه قمری جاری، هنوز یک هفته باقی است.