به گزارش عصر سه‌شنبه روابط عمومی این مرکز، دکتر سید محمدرضا آقایی با اشاره به اینکه ثبت‌نام دیابتی‌ها در این سامانه از هشتم اردیبهشت‌ آغاز شد، افزود: بیماران که انسولین دریافت می‌کنند ب...

به گزارش عصر سه‌شنبه روابط عمومی این مرکز، دکتر سید محمدرضا آقایی با اشاره به اینکه ثبت‌نام دیابتی‌ها در این سامانه از هشتم اردیبهشت‌ آغاز شد، افزود: بیماران که انسولین دریافت می‌کنند برای ثبت‌نام به این درگاه  مراجعه کنند و ثبت‌نام فقط در آن و بدون مراجعه حضوری امکان‌پذیر است.

وی با بیان این که ثبت‌نام افراد در سامانه رصد می شود، ادامه داد: همکاران مرکز دیابت یزد از ۱۸ اردیبهشت برای تکمیل پرونده با بیماران تماس می گیرند و برای اطمینان کد ملی و مصرف روزانه انسولین بیمار ارایه می‌شود که در صورت درست بودن مشخصات صحت تماس انجام شده از طرف مرکز دیابت برای بیمار محرز می شود.

۱۰۰ هزار بیمار دیابتی در استان یزد وجود دارد که از این تعداد حدود ۱۵ هزار نفر انسولین دریافت می‌کنند.

بیماری دیابت در اثر ناتوانی بدن در تولید انسولین یا کاهش و موثر نبودن انسولین در سوخت و ساز مواد قندی پدید می‌‏آید و در حال حاضر این بیماری یکی از معضلات کنونی جوامع توسعه یافته و در حال توسعه است.

دیابت، شایع‌ترین بیماری غدد در جهان و عامل چهار میلیون مرگ سالانه است به طوری که در هر دقیقه ۱۲ مورد ابتلای جدید و ۶ مرگ ناشی از دیابت گزارش می‌شود.

این بیماری به سه نوع یک، دو و حاملگی تقسیم می شود و تاریخچه این بیماری به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد می رسد که برای نخستین بار در مصر مورد توجه قرار گرفت و در آن یک پزشک مشهور هندی آن را شناخت و نام مدهومها ( بیمار ادرار شیرین ) را روی ان گذاشت.

پزشکان هندی برای تشخیص این بیماری ، ادرار بیمار را روی زمین ریخته و مشاهده می‌کردند که مورچه‌ها به سمت آن جذب می‌شوند.

نخستین توصیف کامل بیماری دیابت شیرین و تفکیک آن از دیابت بی‌مزه توسط ابوعلی سینا انجام شد.

افرادی که قند خون ناشتای آنها بالاتر از ۱۰۰ باشد در مرحله پیش‌دیابت (پره دیابت) قرار دارند که باید با کنترل عوامل خطر این بیماری را پیشگیری کنند.

استان یزد یک میلیون و  ۲۰۰ هزار جمعیت دارد که ۸۷ درصد در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و ابادی ها زندگی می کنند که از این تعداد ۹ هزار نفر عشایر هستند.