به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، همزمان با ولادت کریمه اهل بیت، حضرت معصومه(س) و دهه کرامت، نشست نقد و بررسی کتاب «دختری مبارز با بیست و هفت سال سن» در سالن اجتماعات حضرت خدیجه (س)حرم مطهر حضرت معصومه(س) با حضور مولفان و 5 نفر از کارشناسان تاریخ برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، همزمان با ولادت کریمه اهل بیت، حضرت معصومه(س) و دهه کرامت، نشست نقد و بررسی کتاب «دختری مبارز با بیست و هفت سال سن» در سالن اجتماعات حضرت خدیجه (س)حرم مطهر حضرت معصومه(س) با حضور مولفان و 5 نفر از کارشناسان تاریخ برگزار شد.

 

در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام  والمسلمین «محمد نظری»رئیس مرکز اسناد آستان حضرت معصومه(س) ضمن تقدیر و تشکر برای انجام این دسته از فعالیت ها، عنوان کرد: در طول سالهای خدمتگزاری در حرم حضرت، ما روزهایی را دیده ایم که حتی یک کتاب کوچه ده صفحه ای هم از حضرت معصومه نوشته نشده بود، الحمدلله  امروز وضعیت مقداری زیادی تغییر کرده و با تمام وجود و از صمیم دل از دست اندرکاران این کتاب تقدیر و تشکر می کنم.

 

وی در ادامه به انتقادات خود پیرامون این کتاب پرداخت و یادآور شد: با توجه به عنوان و رنگبندی این کتاب، تصور اولیه مخاطب این است که ظاهراً نویسندگان، حضرت را فردی چریک و نظامی تصور کرده اند. در حالی که تاریخ، چیز دیگری می گوید.

 

حجت الاسلام والمسلمین نظری با بیان این که حضرت معصومه(س)، شخصی عفیف و قدیسه بودند، خاطرنشان کرد: وصف حالت های اخلاقی، عبادی و رفتاری ایشان در کتابهای تاریخ موجود است.

 

وی بیان داشت: حضرت هنگام شهادت پدر بزرگوارشان، حدود 10 ساله بودند، از این رو اطلاق واژه مبارز، چندان درست نیست و  محوری ترین بُعد زندگی حضرت، مدافع ولایت بودن است و نه مبارز بودن.

 

مدیر مرکز اسناد حرم مطهر حضرت معصومه(س) در ادامه با بیان این که بیشتر محتوای کتاب به زندگی پدر و برادر بزرگوار ایشان می پردازد و کمتر به حضرت پرداخته شده است، گفت: پیشنهاد میکنم برای تکمیل این کتاب، روی دو محور کار کنید؛ اول بررسی علت مجرد بودن حضرت و دوم  بررسی ولایت مدار بود ایشان.

 

در ادامه حجت الاسلام «امیر جهانی فرد»نویسنده کتاب  ضمن تشکر از اهتمام متولیان و کارشناسان حرم، به تبیین  سه نکته پرداخت و عنوان کرد: هیچ جای کتاب اشاره ای به چریک بودن و جنگجو بودن  حضرت نشده و اتفاقا در جای جای کتاب به ولایت مدار بودن حضرت پرداخته ایم.

 

وی بیان داشت: مبارزه که صرفاً در فعالیت های نظامی محدود نمی شود، ما امروز در کشور خودمان، مبارزان فرهنگی، اجتماعی و مبارزان حوزه سلامت را داریم که گاهی هم به شهادت می انجامد.

 

حجت الاسلام جهانی فرد بیان داشت: تمام سعی ما در کتاب این بوده که بگوییم: دختران ما اگر عفیفه باشند، بزرگترین مبارز هستند و بزرگترین مبارزه را انجام می دهند؛ دختران ما اگر باحیا باشند و حضرت معصومه را الگوی خود قرار دهند، قطهاً در زندگی دنیا و آخرتمان موفق خواهند بود.

 

در پایان برنامه، حجت الاسلام «علی فتح الله زاده»مدیر داخلی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد آستان ضمن تقدیر از نویسندگان و محققان این کتاب، بیان کرد: یکی از کتابهای خوبی که درباره حضرت نوشته شده، همین کتاب «دختری مبارز با 27 سال سن» است.

 

وی بیان داشت: با نگاه به دعای 27 صحیفه سجادیه، عنوان مبارز و مجاهد برای این کتاب، بسیار هوشمندانه انتخاب شده است و  با این نگاه، همه فعالیت های در راه دین، یک نوع جهاد محسوب می شود. مثلاً جهاد فرهنگی، جهاد اجتماعی.

 

حجت الاسلام فتح الله زاده یادآور شد: در رابطه با حجم کتاب، رنگبندی، عنوان و چینش محتوا، تصورم این است که دست اندر کاران این کتاب،  قبل از شروع کار، مخاطب شناسی کرده اند، وضعیت بازار را سنجیده اند.

 

وی با بیان این که حرکت حضرت معصومه، شباهت های زیادی به حرکت های جهادگونه حضرت زینب دارد، خاطرنشان ساخت: در واقع می توان گفت: حضرت معصومه ادامه دهنده راه حضرت زینب بودند.

 

مدیر داخلی کتابخانه و موزه آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان این که از منابع و استنادات خوبی در این کتاب استفاده شده است، گفت: شاید اگر در متن کتاب، تحلیل های بهتری از مبارز بودن حضرت نوشته می شد، بسیاری از انتقادات را حل می کرد.

 

وی یادآور شد: در کل، کتاب خیلی خوبی است که در ادامه می تواند الگوی خوبی برای تحقیقات جدید هم باشد.

 

لازم به توضیح است؛ در انتهای برنامه، حجت الاسلام فتح الله زاده جهانی فرد خاطرنشان کرد: از برگزاری این برنامه بسیار خرسند شدیم و انتقادات و پیشنهادات مطرح شده را گنجینه باارزش خود می دانیم  و ان شاالله به زودی کتابها و آثار جدیدی را پیرامون شخصیت والای حضرت معصومه (س) منتشر خواهیم کرد.

 

گزارش خبرگزاری شبستان حاکی است: این کتاب در سه بخش نوشته شده است که در بخش اول به زندگی اجتماعی و سیاسی حضرت با تأکید بر سابقه مبارزاتی و طاغوت ستیزی آن حضرت و در بخش دوم تحلیل و بررسی زیارت‌نامه ایشان که از امام رضا علیه السلام نقل شده است می پردازد.

 

همچنین بخش سوم این کتاب در رابطه با نقشه‌های جغرافیایی مسیر مهاجرت حضرت معصومه سلام الله علیها تا رسیدن به شهر قم و موقعیت حرم حضرت معصومه سلام الله علیها در شهر قم را نشان می دهد و علاوه بر آن تصاویر قدیمی و جدید حرم بانوی کرامت در بخش انتهایی کتاب قابل مشاهده است.

 

مهم‌ترین هدف تألیف این کتاب تأکید بر شخصیت فعال سیاسی و اجتماعی حضرت معصومه سلام الله علیها به عنوان یک دختر مورد تأیید ائمه(ع) است که در راه مبارزه با طاغوت و حمایت از ولی امر زمان خود به مسافرت طولانی مدت و خسته کننده از مدینه تا قم می رود و در همین مسیر به شهادت می‌رسد.

 

لازم به ذکر است در این کتاب برای نخستین بار نقشه‌های جغرافیایی مسیر مهاجرت حضرت معصومه سلام‌الله علیها با رعایت کامل استانداردهای سازمان جغرافیایی به چاپ رسیده است.

 

گفتنی است این کتاب توسط امیر جهانی‌فرد، سیدجلال نورافشان و محمدرضا حقیقت نوشته و در انتشارات ائمة الهدی در قطع رقعی و در ۸۰ صفحه به چاپ رسیده است. علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به نشانی اینترنتی www.ketabshia.ir و یا به کتابفروشی صحن صاحب الزمان(عج) حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها مراجعه و یا با شماره ۳۷۱۷۵۳۶۱-۰۲۵ تماس حاصل نمایند.

پایان پیام/694