«رضا مرادی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به افزایش شدید سرعت باد از ساعات بعدازظهر امروز امکان انتقال گرد و خاک به استان به ویژه در نوار شرق استان مرکزی وجود دارد. ...

«رضا مرادی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به افزایش شدید سرعت باد از ساعات بعدازظهر امروز امکان انتقال گرد و خاک به استان به ویژه در نوار شرق استان مرکزی وجود دارد.

وی بیان کرد: آخرین خروجی مدل‌ها نشان دهنده آسمانی صاف تا سه روز آتی در استان مرکزی است اما در ساعات بعدازظهر در برخی از مناطق وزش باد پیش‌بینی شده است.

مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی ادامه داد: دمای هواتا پنج روز آتی نوسانات محسوسی ندارد و مانند روزهای ابتدایی هفته جاری است.

مرادی اظهار داشت: شازند با بیشینه دمای ۳۵ و ۶ دهم درجه سانتیگراد  بالای صفر به عنوان گرمترین  شهر استان در ۲۴ ساعت گذشته شناخته شد و  همین شهرستان  با کمینه دمای ۱۳ و نیم درجه سانتیگراد بالای صفر عنوان خنک‌ترین شهر استان در این مدت  را نیز از آن خود کرد.

نخستین ایستگاه هواشناسی استان مرکزی در سال ۱۳۲۷ در مرکز شهر اراک احداث شد و پس از آن و با گسترش فعالیتها در سال ۱۳۷۴  به اداره کل هواشناسی ارتقاء  یافت و در سال ۱۳۸۶  نیز مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی استان آغاز به کار کرد.