سید احمد شفیعی روز پنجشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: گنبد نمکی پدیده ای بسیار شکننده است و اگر حفاظت دقیقی از آن صورت نگیرد دچار آسیب‌های جدی خواهد شد.وی افزود: گنبد نمکی به...

سید احمد شفیعی روز پنجشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: گنبد نمکی پدیده ای بسیار شکننده است و اگر حفاظت دقیقی از آن صورت نگیرد دچار آسیب‌های جدی خواهد شد.
وی افزود: گنبد نمکی به عنوان یک پدیده طبیعی، دارای جذابیت های گردشگری است اما باید آن را به عنوان پدیدهای چند هزار ساله دید که حضور در آن مستلزم رعایت استانداردهای زیست محیطی و محدودیت‌های خاص است.
وی ادامه داد:‌ باید برای گنبد نمکی مسیر خاص حرکت مشخص و راه دسترسی به آن محدود شود چرا که در غیر این صورت این پدیده زیبای طبیعی آسیب می‌بیند.
شفیعی گفت: گنبد نمکی به صورت طبیعی شکننده است و هر گردشگری که برای بازدید از این گنبد وارد محدوده آن می‌شود و هر دخل و تصرفی که در آن صورت می‌گیرد روی شکل گنبد تاثیر می‌گذارد.
وی بیان کرد: هر سال تغییر ساختار درگنبد نمکی مشهود است، هرچند برخی از این تغییرات ریشه طبیعی دارد، اما حضور فراوان گردشگران نیز در این روند تاثیر بسزایی داشته است و باید حضور گردشگران در این منطقه به صورت خاص مدیریت شود.
گنبد نمکی قم در فاصله ۲۰ کیلومتری غرب شهر قم و در بخش جعفریه واقع‌ شده است، این پدیده طبیعی علاوه بر ارزش گردشگری، از جاذبه‌های علمی و زمین شناسی بسیاری برخوردار است.