فریدون فعالی روز یکشنبه در نشست با مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمان با اشاره به اینکه توانمند سازی افراد مرتبط با حوزه های مختلف میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اولویت کار این ادا...

فریدون فعالی روز یکشنبه در نشست با مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمان با اشاره به اینکه توانمند سازی افراد مرتبط با حوزه های مختلف میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اولویت کار این اداره کل قرار دارد، افزود: آموزش های مهارتی در حیطه وظایف فنی و حرفه ای و بخش خصوصی است.
وی با بیان اینکه آموزش باعث می شود تا محصولات کیفی و متناسب با نیاز بازار تولید شود، اظهار داشت: سیاست گذاری این اداره کل تسهیل کسب و کار و فرصت سازی برای اشتغال و رونق اقتصادی در حوزه گردشگری به ویژه صنایع دستی است که در این زمینه بزودی بازارچه های صنایع دستی در شهر کرمان ایجاد می شود.  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان تصریح کرد: همکاری و یکپارچه سازی فعالیت های مشترک به ارتقاء مهارت های حرفه ای جامعه گردشگری استان کرمان کمک می کند، وی افزود: این اداره کل آمادگی لازم برای برگزاری کارگاههای آموزشی مرتبط با حوزه گردشگری را با همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمان دارد.
فعالی با اشاره به فضاسازی مناسب اماکن تاریخی و فرهنگی همچون باغ موزه هرندی گفت: با ایجاد بازارچه های صنایع دستی و فضاهای متنوع فرهنگی و تفریحی در این مکان ها، بر تعداد گردشگران و بازدید کنندگان افزوده خواهد شد.

وی با تاکید بر برپایی هرچه بیشتر جشنواره های فرهنگی و هنری در سطح استان کرمان بیان کرد: با توجه به استقبال بالایی که از این نوع جشنواره ها می شود می توان به اهداف فرهنگی و اقتصادی مورد نظر در جذب توریست فرهنگی رسید.
فعالی با بیان اینکه فعالان حوزه گردشگری به ویژه دفاتر خدمات مسافرتی باید با راه اندازی تورهای گردشگری از برپایی جشنواره ها بهره کافی را ببرند، افزود: با راه اندازی گردشگری فرهنگی در استان بدون شک تمام افراد مرتبط با حوزه گردشگری، منتفع خواهند شد.
وی با اشاره به ایجاد گذر فرهنگی با رویکرد رونق گردشگری در محور مجموعه تاریخی گنجعلیخان تصریح کرد: ایجاد گذر فرهنگی در محدوده محورگنجعلیخان برای گسترش فعالیت های عمومی فرهنگی و رونق گردشگری در اولویت قرار گیرد.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: مسیرهای تاریخی شهر که اماکن شاخص را به یکدیگر متصل می‌کردند، هویت تاریخی دارند و می توانند مکان برگزاری رویدادهای فرهنگی باشند.
وی تاکید کرد: گذرهای فرهنگ و هنرکه شامل موزه ها، فروشگاهها و بازارچه های صنایع دستی می شوند، می توانند محلی مناسب برای کسب و کارهای فرهنگی و هنری، از جمله هنر خیابانی، تئاتر و هنرهای آئینی  باشند و همچنین در افزایش مدت ماندگاری گردشگران و ایجاد اشتغال و درآمدزایی کمک شایانی کنند.