حفظ آرامش

۴. نفس عمیق کشیدن را فراموش نکنید

در اوج عصبانیت سرعت نفس کشیدن افزایش می یابد، اما همچون هیزمی عمل می کند که بر روی آتش ریخته می شود. برای این که بهتر بتوانید به کنترل خشم خود اقدام کنید، لازم است نفس های عمیق بکشید. از قسمت بینی نفس عمیق بکشید و با دهان باز دم نمایید.

پس از چند دقیقه مجددا این عمل را به صورت معکوس انجام دهید. به سرعت مشاهده خواهید نمود که عصبانیت شما به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

۵. نوشتن وقایع روزانه در دفتر را امتحان کنید

شاید ساده ترین و خاص ترین روشی که می تواند به کنترل خشم افراد عصبانی کمک کند، نوشتن است. اگر نمی توانید حرفی که بر روی دلتان مانده است را برای کسی بیان کنید، اگر در اوج عصبانیت خودتان را کنترل می کنید که حرف ناشایستی از زبانتان خارج نشود و این مسئله شما را عصبانی تر می کند، بهتر است قلم به دست بگیرید.

قلم و دفتر به دست بگیرید و خودتان را در میدان مبارزه تصور کنید، تمام حرف هایی که می توانستید بگویید اما نگفتید را بنویسید. نوشتن به شکل معجزه آسانی به کنترل خشم شما کمک می کند. حتی می توانید بعد از چند روز نوشته های خود را بخوانید و به ارزیابی آثار مخرب عصبانیت خود نیز بپردازید.

۶. از خانه بیرون بزنید و به طبیعت بروید

طبیعت همیشه بهترین درمانگر خشم و عصبانیت در انسان بوده است. برای این که بخواهید به سادگی خشم خود را کنترل نمایید، خودتان را به دل طبیعت بسپارید. قدم زدن بر روی چمن ها بدون کفش، حس کردن ماسه های ساحل دریا، حتی قدم زدن در زیر درختان، به کنترل خشم شما کمک بسیاری می کند.

انسان هرچه بیشتر به طبیعت نزدیک می شود، بیشتر از خشونت و عصبانیت دور خواهد شد. طبیعت و خشونت دو نقطه مقابل هم هستند، بودن یکی به معنای نبودن دیگری است.

جلوگیری از ایجاد عصبانیت

۷. جملات مثبت را با خود تکرار کنید

شاید کمتر کسی به این مسئله باور داشته باشد که قدرت ذهن، می تواند زندگی انسان را تحت الشعاع خود قرار دهد. اما باید بگوییم این مسئله حقیقت دارد. کافیست برای کنترل خشم خود جملات مثبت به کار ببرید. مثلا: “من آرام ترین فرد بر روی زمین هستم، خشم و عصبانیت از من دور است، آرامش دنیا از آن من است و …” .

زمانی که شما با خود این جملات مثبت را تکرار می کنید، پیغامی توسط شما به ذهنتان ارسال خواهد شد، که در ناخودآگاه شما، این باور رشد می کند که شخصیت شما چنین است. به راحتی می توانید شاهد کنترل خشم خود باشید و در طولانی مدت تجربه تکرار عصبانیت را نخواهید داشت.

۸. به سراغ انجام کارهای مفید روید

برخی از کارها می تواند انرژی شما را افزایش داده و عصبانیت را از شما دور کند. مثلا می توانید به سراغ انجام کارهای مفیدی همچون اشپزی، بررسی پرونده کاری، رقصیدن و … روید. هر یک از این کارها می تواند بدن شما را به آرامش رسانده و از عصبانیت دور کند.

شاید برخی تصور کنند چطور می توان برای کنترل خشم چنین کارهایی انجام داد؟ کافیست یک بار این راه ها را امتحان کنید، به سرعت این روش ها برای شما عادی شده و حتی عصبانیت را در شما به حداقل ممکن خواهند رساند.

پس انجام هر یک از این تکنیک های رایگان بدون صرف هیچ هزینه ای می تواند آرامش را برای شما و زندگیتان به همراه آورد. ساده ترین روش هایی که خشم را از شما دور نموده و برایتان آرامش به ارمغان خواهد آورد.