رضا سلم‌آبادی روز شنبه با حضور در ایرنا خراسان جنوبی به مناسبت هفدهم مرداد روز خبرنگار با بیان اینکه فصل بازگشایی مدارس نزدیک است افزود: با همکاری آموزش و پرورش برای تامین نیاز این دسته از دا...

رضا سلم‌آبادی روز شنبه با حضور در ایرنا خراسان جنوبی به مناسبت هفدهم مرداد روز خبرنگار با بیان اینکه فصل بازگشایی مدارس نزدیک است افزود: با همکاری آموزش و پرورش برای تامین نیاز این دسته از دانش آموزان تلاش می‌کنیم و حداقل ۱۲ هزار دانش آموز تحت حمایت کمیته امداد در استان زیر پوشش این طرح قرار گیرند.

وی بر شناسایی دقیق نیازها برای بهره‌گیری از کمک‌های مردمی و خیرین تاکید کرد و گفت: باید براساس تشکیل بانک اطلاعاتی مدون نیازمندی‌ها احصا شود.

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا و فعالیت شبکه شاد باید بررسی شود که چه تعداد از روستاهای استان زیرساخت‌های اینترنتی در دسترس ندارند یا اینکه چه تعداد دانش آموز از تبلت یا تلفن همراه هوشمند برای ورود به این سامانه محروم هستند.

وی افزود: دهه اول محرم مصادف با بازگشایی مدارس است که مردم و خیران می‌توانند در طرح احسان حسینی نسبت به تامین زیرساخت‌های آموزشی به خصوص تلفن همراه هوشمند و تبلت برای دانش آموزان نیازمند اقدام کنند.

سلم‌آبادی تدوین بانک اطلاعاتی از وضعیت نیازمندی‌های دانش آموزان را از الزامات کمک‌رسانی عنوان کرد و گفت: در صورت احصای نیازمندان کمیته امداد هم در این زمینه کمک خواهد کرد.

وی اظهار داشت: به طور یقین افرادی که سال تحصیلی جدید بخصوص در مناطق محروم بازمانده از تحصیل شوند بازگشت آنها برای سال آینده کار دشواری خواهد بود.

وی به راه‌اندازی پویش ایران همدل در سطح کشور و نتایج موفق آن اشاره کرد افزود: با توجه به اینکه امسال بسیاری از نهادها و موسسات، کمک‌های مردم را جمع آوری و ساماندهی کردند اما در مرحله نخست رزمایش کمک‌های مومنانه ۱۱ میلیارد تومان توسط کمیته امداد استان جمع آوری شد که بیانگر نگاه ویژه مردم برای کمک به همنوع دارد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی با بیان اینکه عید غدیر امسال ۱۲۸ هزار غذای نذری در استان توزیع شد گفت: هزار و ۵۰۰ گوسفند نذورات مردم در عید سعید قربان امسال بود که با جمع‌آوری ۳۵ تن گوشت، هشت تن نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی در عین حال گفت: کمک این نهاد و مردم به نیازمندان همواره براساس داشته‌ها بوده در حالی که این اقدام باید با توجه به نیاز مددجویان باشد و تحقق آن نیازمند فرهنگ‌سازی است.

سلم‌آبادی نقش رسانه را در فرهنگ‌سازی کمک به نیازمندان مهم دانست و افزود: رسانه‌ها به ویژه خبرگزاری جمهوری اسلامی همواره یار روزهای سخت کمیته امداد بوده‌اند.

وی بیان کرد: شیوع ویروس کرونا بیش از پیش شرایط اقتصادی را بر مردم سخت کرده و افرادی که فقیر نبودند هم به جمع نیازمندان پیوستند.

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی اظهار داشت: این وضعیت باعث افزایش تعداد مراجعان به کمیته امداد شده و از اول امسال تاکنون هزار و ۵۰۰ نفر به جمعیت تحت حمایت کمیته امداد اضافه شده است.

وی گفت: امسال سرانه بودجه کمیته امداد به صورت تعهدی شده است و کمک‌های غیرنقدی خوبی داریم اما برای منابع نقدی باید به روش‌های مختلف سراغ مردم رفت که لازمه آن اعتمادسازی است و رسانه‌ها در این زمینه نقش موثری دارند.