به گزارش ایرنا مسابقات کشتی آزاد انتخابی تیم ملی نوجوانان در حالی با حضور ۳۱۸ ورزشکار به میزبانی رامسر به پایان رسید که سهم همدان در این رقابت‌ها دو عنوان سومی و یک عنوان پنجمی بود. ام...

به گزارش ایرنا مسابقات کشتی آزاد انتخابی تیم ملی نوجوانان در حالی با حضور ۳۱۸ ورزشکار به میزبانی رامسر به پایان رسید که سهم همدان در این رقابت‌ها دو عنوان سومی و یک عنوان پنجمی بود.

امیر حسین عظیمی جم و عباس زندیه با شکست رقبای خود توانستند عنوان سوم مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان را تصاحب کنند.

تیم منتخب همدان با یک عنوان پنجمی علی ابوالفتحی و دو عنوان سومی عظیمی جم و زندیه به کار خود در این دوره از مسابقات پایان داد.

کارنامه ضعیف برای کشتی همدان

رقابت‌های انتخابی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان "گرامیداشت امیر سرلشگر خلبان شهید حسین خلعتبری) طی ۲ روز و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در سالن شهید چمران شهر رامسر استان مازندران برگزار شد.

در وزن ۴۵ کیلوگرم حسین فرجی از همدان به رتبه‌ای بهتر از نهمی دست نیافت و کشتی گیرانی از مرکزی، مازندران و تهران روی سکو قرار گرفتند.

در وزن ۴۸ و ۵۱ کیلوگرم کشتی گیران همدانی حتی نتوانستند در جمع ۱۰ کشتی گیر برتر وزن خود قرار بگیرند.

اما در وزن ۵۵ کیلوگرم سینا زندی به مقامی بهتر از هفتمی نرسید و در وزن ۶۰ و ۶۵ کیلوگرم نیز همدان در جمع ۱۰ کشتی گیر برتر حضور نداشت.

در وزن ۷۱ کیلوگرم امیرحسین عظیمی جم با کسب سکوی سوم مرحمی بر ناکامی‌های اوزان سبک وزن کشتی همدان در این دوره از مسابقات بود.

عباس زندیه در ۸۰ کیلوگرم نیز موفق به کسب عنوان سومی برای کشتی همدان شد تا منتخب استان به همین ۲ نشان بسنده کند.

تیم منتخب همدان در وزن ۹۲ کیلوگرم هم به مقامی نرسید و در وزن ۱۱۰ کیلوگرم تنها یک عنوان پنجمی مشترک رهاورد کشتی این استان شد.

پایه ضعیف کشتی همدان

انتخابی تیم ملی نوجوانان نشان داد که پایه‌های کشتی همدان در رده نوجوانان بسیار ضعیف است و هیات کشتی باید تدبیری راهگشا برای حل این بحران اتخاذ کند.

آنچه مشهود است، کشتی استان به سه شهرستان نهاوند، ملایر و همدان خلاصه شده و حتی در این سه نقطه که روزگاری مهد قهرمانان المپیک، جهانی و آسیایی بود، اکنون در رده تیم ملی هم حرفی برای گفتن ندارند.

تنزل در کشتی همدان در سال‌های اخیر به خصوص دهه ۹۰ باعث شده تا حتی عضویت در تیم ملی هم به آرزوی دست نیافتنی تبدیل شود.

رده سنی نوجوانان به عنوان یکی از اصلی‌ترین پایه‌های کشتی همدان که مسیر شناسایی و پرورش کشتی گیران مستعد است، در وضعیت نامطلوب قرار گرفته و نتایج انتخابی تیم ملی گواه فاجعه بزرگ در پایه‌های کشتی استان است.

رده سنی نوجوانان به عنوان یکی از اصلی‌ترین پایه‌های کشتی همدان که مسیر شناسایی و پرورش کشتی گیران مستعد است، در وضعیت نامطلوب قرار گرفته و نتایج انتخابی تیم ملی گواه فاجعه بزرگ در پایه‌های کشتی استان است.

اگرچه عده‌ای ضعف مدیریت را چاشنی ناکامی می‌دانند اما به واقع مربیان سازنده چه دستاوردی را پرورش و احیا کرده‌اند.

زیرساخت ورزش کشتی همدان به لحاظ امکانات چه بسا بهتر از استان‌های همجوار است اما در اصل تربیت و پرورش نخبه‌ها، آنطور که باید موفق عمل نشده است.

با این حال توفیقی در این سال‌ها حاصل نشده و همدان در حسرت ثبت کارنامه موفق در انتخابی تیم ملی باقی مانده است.

حاشیه‌ بلای جان کشتی

ورزش کشتی همدان در این سال‌ها هرگز به ساحل آرامش نرسیده و هر از گاهی شاهد حواشی مخرب و ناتمام در این رشته بوده‌ایم.

اتفاق ناخوشایند که باعث شده تا ورزش کشتی همدان در این سال‌ها در مسیر موفقیت قرار نگیرد و در راس هیات نیز مدیریت ناکارآمده جلوه داده شود.

اغلب مربیان به جای پرداختن به اصل پرورش استعدادها، بر روی حواشی متمرکز شده و اختلاف‌های درون شهرستانی در نهاوند، ملایر و همدان آسیب‌های جبران ناپذیر را در این سال‌ها وارد کرده است.

حتی با روی کار آمدن حمیدرضا یاری به عنوان رییس جدید هیات کشتی، این حواشی پایان ناپذیر بوده و همچنان سریال اختلاف‌ها دامن گیر ورزش پرافتخار کشتی است.

جدال برخی قهرمانان سابق کشتی با بدنه هیات استان، اختلاف‌های بی‌پایان در شهرستان‌ها، سهم خواهی ناتمام از کشتی و به حاشیه بردن انتخابات و انتصاب‌های صورت گرفته در بدنه کشتی منجر به تشدید حواشی در این ورزش شده است.

این در شرایطی است که حضور یاری در ریاست هیات کشتی به خواست همین اعضا بود و حالا او نیز جزو متهمان اصلی پرونده حواشی خطاب می‌شود.

با این حال رییس هیات کشتی همدان همواره سعی در تعامل و حل مسایل و مشکلات پیش رو دارد اما همچنان ورزش کشتی استان در آماج انتقادها و حواشی قرار دارد.

رییس هیات کشتی همدان همواره سعی در تعامل و حل مسایل و مشکلات پیش رو دارد اما همچنان ورزش کشتی استان در آماج انتقادها و حواشی قرار دارد.

تیم منتخب جوانان نیز قرار است از فردا شنبه در رقابت‌های انتخابی تیم ملی حضور یابد و باید دید آیا روند ناکامی‌های کشتی همدان به این رده نیز سرایت می‌کند.

ورزش کشتی نیاز به خرد جمعی در راستای میثاق دوباره در مسیر رشد و پیشرفت دارد و تجربه نشان می‌دهد که تداوم این مسیر پرحاشیه باعث به فراموشی سپردن افتخارات دهه‌های گذشته و حتی منجر به رویا سپردن حضور در ترکیب تیم ملی می‌شود.

بنابراین بهتر است هیات کشتی همدان ضمن بررسی موشکافانه حواشی و دلایل بروز این اتفاق‌های رفتاری، فضای تعاملی را برقرار کرده و اجازه ندهد ورزشی پرافتخار استان در گرداب ناکامی‌ها گرفتار شود.

قطع به یقین ادامه این روند یا باعث دلسردی ریاست هیات و استعفا از این مقام می‌شود و یا اینکه کشتی به حال خود رها می‌شود تا اوضاع بدتر از این شود.