«هاتف ممیزی» روز یکشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: جامعه تولیدکننده عشایر استان تهران از نیمه خردادماه در مناطق ییلاقی استان حضور دارند و تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر شیوع ویروس کرونا در...

«هاتف ممیزی» روز یکشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: جامعه تولیدکننده عشایر استان تهران از نیمه خردادماه در مناطق ییلاقی استان حضور دارند و تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر شیوع ویروس کرونا در بین آنان گزارش نشده است.

مدیر امور عشایر استان تهران ادامه داد: تمامی اقدامات بهداشتی در زمان کوچ و همچنین در زمان استقرار عشایر در مناطق ییلاقی و قشلاقی انجام شده و تیم‌های پزشکی نیز برای تامین سلامت این جامعه تولیدکننده در کنار عشایر هستند.

وی خاطر نشان کرد: سال گذشته جامعه تولیدکننده عشایر بیش از ۶۷ هزار تن محصول تولید کردند که امسال پیش‌بینی می‌شود این میزان بین ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته باشد.

ممیزی تاکید کرد: زندگی عشایری بسیار سخت و طاقت‌فرساست و به همین منظور از گردشگران و مردم می‌خواهیم از ورود به حریم زندگی عشایری خودداری کنند تا این جامعه موثر و تولیدکننده به ویروس کرونا مبتلا نشوند.

کوچ مکانیزه از ابتلای عشایر به کرونا در بهار جلوگیری کرد

وی همچنین با اشاره به اجرای کوچ مکانیزه به دلیل شیوع ویروس کرونا نیز گفت: امسال اگر کوچ به صورت مکانیزه انجام نمی‌شد، عشایر هم گرفتار بیماری کرونا می‌شدند.

به گفته «ممیزی» کوچ بهاره عشایر امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مکانیزه یا سواره انجام شد و آنان برای حفظ سلامت خود و دام‌هایشان از انجام کوچ سنتی یا همان پیاده خودداری کردند.

وی یادآور شد: این جامعه تولیدکننده تا نیمه شهریورماه در مناطق ییلاقی استان واقع در شهرستان‌های شمیرانات، فیروزکوه و دماوند حضور دارند و پس از آن کوچ پاییزه آنان به سمت مناطق گرمسیر استان آغاز می‌شود.

به گزارش ایرنا جامعه عشایری استان تهران تلفیقی از عشایر سایر استان‌های کشور است که حدود ۴۰۰ سال پیش با چهار ایل و ۲۷ طایفه در مناطق عشایری این استان سکونت پیدا کردند.

استان تهران حدود سه هزار خانوار عشایری دارد و شهرستان‌های پاکدشت، ورامین، دماوند و فیروزکوه بیشترین عشایر را در شهرستان‌های استان به خود اختصاص داده است.