به گزارش هفته نامه عرب ویکلی، جاریر الاس تحلیلگر انرژی آمریکا در گزارشی تحقیقاتی نوشت: پروژه ترمینال نفتی جدید به تانکرهای ایرانی اجازه می دهد تا تنگه هرمز را دور بزنند و محموله های نفتی خود...

به گزارش هفته نامه عرب ویکلی، جاریر الاس تحلیلگر انرژی آمریکا در گزارشی تحقیقاتی نوشت: پروژه ترمینال نفتی جدید به تانکرهای ایرانی اجازه می دهد تا تنگه هرمز را دور بزنند و محموله های نفتی خود را در ترمینال بندر جاسک بارگیری کنند.

به نوشته الاس، ایران در تلاش است تا بخش قابل توجهی از صادرات نفت خام خود را به دور از تنگه هرمز انجام دهد و این برنامه ها به طور بالقوه به تهران اجازه می دهد تا برخلاف همسایگان خلیج فارس که وابستگی شدیدی به تنگه هرمز برای صادرات نفتی دارند، هیچ نیازی به عبور محموله های نفتی از تنگه هرمز نداشته باشد.

براساس گزارش عرب ویکلی، دولت حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران متعهد است تا سال ۲۰۲۱ میلادی یک پایانه صادراتی ۱.۸ میلیارد دلاری در بندر جاسک در خلیج عمان احداث کند.

پروژه جدید ترمینال نفتی به تانکرهای ایرانی اجازه می دهد تا تنگه هرمز را دور بزنند و محموله های نفتی خود را در ترمینال بندر جاسک در  شرق تنگه بارگیری کنند.