مسلماً اشتباه به یاد نمی‌آورید؛ ولو اکنون نزدیک به ۶ سال پس از عرضه یک کنسول مبتنی بر لینوکس که به یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های دنیای فناوری در دهه گذشته تبدیل شد، باری دیگر با استیم دک، شانسش را در این زمینه امتحان می‌کند. اکنون مشخصه‌های اصلی استیم ماشین (Steam Machine) و تاچ پد غیرعادی آن...

مسلماً اشتباه به یاد نمی‌آورید؛ ولو اکنون نزدیک به ۶ سال پس از عرضه یک کنسول مبتنی بر لینوکس که به یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های دنیای فناوری در دهه گذشته تبدیل شد، باری دیگر با استیم دک، شانسش را در این زمینه امتحان می‌کند.

اکنون مشخصه‌های اصلی استیم ماشین (Steam Machine) و تاچ پد غیرعادی آن دستگاه به بطن یک رایانه دستی ۷ اینچی تزریق شده‌اند و دقیقاً مانند سوییچ، کنسول دستی نینتندو عمل می‌کنند. این رایانه دستی جدید همان‌گونه که ذکر کردیم، با نام «استیم دک»‌ Steam Deck شناخته می‌شود و ما پیش‌تر در تکفارس به مقایسه مشخصات سخت‌افزاری آن با پلی استیشن ۵، ایکس باکس سری ایکس و اس و از همه مهم‌تر، سوییچ پرداخته بودیم که در لینک زیر قابل مشاهده و مطالعه است.

مطالب مرتبط:

احتمالاً نمی‌توان گفت که این محصول جدید ولو، تبدیل به رقیب اصلی و دردسر شماره یک نینتندو سوییچ خواهد شد. حتی اگر بپذیریم که قیمت پایه استیم دک با ۳۹۹ دلار بسیار به نسخه اولد سوییچ با قیمت ۳۵۰ دلار نزدیک است، نمی‌توان فراموش کرد که شما قادر نیستید نسخه‌های مختلف سری ماریو، زلدا و متروید را روی این رایانه شخصی دستی تجربه کنید.

با این وجود با توجه به عملکرد ولو در دهه گذشته و تجربه‌هایی که کسب کرده است، ابداً نمی‌توان پذیرفت که این محصول جدید نیز همچون استیم ماشین با شکستی عظیم مواجه شود. بنابراین در ادامه به بیان نکاتی می‌پردازیم که این نظریه را تایید می‌کنند ولی به جهت آن که یک تحلیل منصفانه شکل بگیرد، به دلایل شکست این دستگاه نیز نگاهی خواهیم داشت.

به این ترتیب بیشتر از هر چیزی به نظر می‌رسد ما با یک رایانه شخصی بسیار جذاب روبه‌رو شده‌ایم که طی سال‌های آینده بحث‌های عظیمی از جامعه بازی‌بازان را شکل خواهد داد. این شما و این هم ۶ دلیلی که نشان می‌دهند استیم دک شرکت ولو به یک شکست تمام عیار تبدیل نخواهد شد.

مشاهده ادامه مطلب در تکفارس