خبرگزاری شبستان ___یاسوج: کهگیلویه و بویراحمد استانی لر نشین است و بیش از ۹۹ درصد جمعیت استان شیعه هستند و این نشان می دهد که لرهای کهگیلویه و بویراحمدی ارادت خاص و ویژه ای به اهل بیت و ائمه اطهار دارند. کهگیلویه و بویر...

خبرگزاری شبستان ___یاسوج:

کهگیلویه و بویراحمد استانی لر نشین است و بیش از ۹۹ درصد جمعیت استان شیعه هستند و این نشان می دهد که لرهای کهگیلویه و بویراحمدی ارادت خاص و ویژه ای به اهل بیت و ائمه اطهار دارند.

کهگیلویه و بویراحمد یک درصد از خاک ایران و یک درصد جمعیت ایران را تشکیل می دهد، اما همیشه و در صحنه های مختلف نشان داده اند گرچه کم جمعیت است اما همیشه پیشتاز بوده همچنان که در ۳۱ شهریور ماه سال ۵۹ که جنگ آغاز شد رزمندگان کهگیلویه و بویراحمدی ندای امام را لبیک گفتند و راهی جبهه حق علیه باطل شدند.

این استان در زمانی که جنگ آغاز شد شاید جمعیتش به ۵۰۰ هزار نفر هم نمی رسید اما هزار و ۸۸۰ شهید تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران کرده است که به نسبت جمعیت رتبه نخست کشور را دارد، مردم لر کهگیلویه و بویراحمد در هر زمان و مکانی که لازم بود حضور یافتند و از نظام و انقلاب خود دفاع کردند.

مردم این استان هیچ وقت نگذاشتند که صدای روضه های امام حسین (علیه السلام) در خانه ها، مساجد و محله ها قطع شود، کربلا نیز اربعین حسینی هر ساله میزبان خیل عظیمی از مردم استان است، مردمی که با پای پیاده به حرم سیدالشهدا می روند و بار دیگر با امام خود عهد و پیمان می بندند.

 

سال گذشته ۲ میلیون و ۳۲۰ هزار زائر ایرانی در مراسم پیاده روی اربعین حسینی شرکت کردند که سهم استان کهگیلویه و بویراحمد از این آمار قریب به ۱۵ هزار نفر بود، اما امسال گویا مردم کهگیلویه و بویراحمد قصد دارند در اربعین همه به کربلا بروند.

 

طبق آماری که توسط حج و زیارت استان و ستاد بازسازی عتبات و عالیات اعلام شده تاکنون ۲۵ هزار و ۴۳۰ نفر از کهگیلویه و بویراحمد در سامانه سماح ثبت نام کرده اند که نسبت به سال گذشته رشد ۱۴۰ درصدی داشته است و تقریبا از هر ۲۸ کهگیلویه و بویراحمدی، یک نفر عازم کربلا شده اند، و اینجاست که نشان می دهد مردم این استان نه تنها در هشت سال دفاع مقدس بلکه در تمام صحنه های انقلاب حضور فعال دارند.

 

بر اساس آمار سامانه سماح از ثبت نام زائران کربلای معلی در سال 98 تاکنون بیش از سه میلیون و ۳۲۵ هزار نفر زائر از کشور ایران اسلامی در این سامانه ثبت نام کرده اند.

استان کهگیلویه و بویراحمد ۷۵۶ هزار نفر جمعیت دارد که در سال های مختلف مردم زیادی از این استان در تجمع بزرگ حسینی شرکت کرده اند طبق آمارهای اعلامی از سال ۹۰ تا کنون امار اعزام به کربلای معلی افزایش قابل توجهی داشته است.

پایان پیام/82