انجمن های نویسندگان آمریکا برای حمایت از اصغر فرهادی بیانیه دادند
© AP Photo / Joel Ryan

امضا کنندگان متن صدای آبان ۹۸، پست مشترک سلبریتی ها!

به گزارش اسپوتنیک، بسیاری از سلبریتی ها و چهره های فرهنگی هنری، به صورت مشترک یک پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشتند که تصویر آن نقشه کشور ایران به رنگ سیاه بوده است.


در زیر این تصویر هشتگ #صدای_آبان۹۸ درج شده است.
در بیانیه #صدای_آبان۹۸ آمده است:
در این روزهای تلخ که از پسِ آبان ۹۸ گذشته‌است، لحظه‌ای چهره‌ی جوانانِ جان‌باخته، مردمان زخم‌خورده، مادران داغدار و پدران بی‌تاب از برابر چشم دور نمی‌شود.
جوانانی که خونِ پاک آن‌ها با بی‌تدبیری بر خاک ریخته شد و با انتساب‌شان به بیگانگان سعی بر نادیده گرفتن‌شان شده‌است.
مردمانی که امروز از پسِ غبارِ غلیظِ بی‌خبری و بی‌ارتباطی، نام و نشانِ یکان یکان‌شان آشکار می‌شود، به کدام گناه کشته شده‌اند؟ آن‌ها فقط به‌جان‌آمدگانی بودند که چون هیچ گوش شنوایی نیافتند، ناکارآمدی‌ها را در کوی و برزن فریاد زدند. با مردم چه می‌کنید؟ کدام روزن را برای شنیدن صدای مردم باز گذاشته‌اید؟ کدام تجمع اعتراضیِ مردم را تاب آورده‌اید؟ کدام حزب و تشکیلاتی که بتواند بیانگر خواست‌های مردم باشد را باقی گذاشته‌اید؟ هم‌چنان برآنید تا با خشونت، مردم را از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی و بدیهی‌ترین نیازهای شهروندی‌شان محروم کنید؟
بدانید که فریاد فرو خُفته در گلوی مردم این سرزمین در تاریخ ماندگار خواهد شد.  


نخستین امضاکنندگان این بیانیه، رخشان بنی‌اعتماد، اصغر فرهادی، فرهاد توحیدی، مجتبا میرتهماسب، حسین علیزاده، کیهان کلهُر، لیلی گلستان، بهمن فرمان‌آرا، داریوش مهرجویی، رضا دُرمیشیان، جعفر پناهی، مصطفا آل‌احمد، محمد رسول‌اف، حسین سناپور، ارشد طهماسبی، امیر اثباتی، فاطمه معتمدآریا، نغمه ثمینی، محسن امیریوسفی، مجید برزگر، منیژه حکمت، نگار اسکندرفر، امیرشهاب رضویان، جابر قاسمعلی، کتایون شهابی، تهمینه میلانی، محمد رضایی‌راد، باران کوثری، پگاه آهنگرانی، مصطفا خرقه‌پوش، مهتاب نصیرپور، محمد رحمانیان، فیروزه صابر، حبیب رضایی، محمدرضا موئینی، میثم. موئینی، جمال رحمتی می باشند


بیانیه صدای آبان سر و صدای زیادی را در شبکه های اجتماعی به پا کرده است. عده ای از کاربران با این بیانیه همصدا شدند و درصدد امضای آن برآمدند و در مقابل عده ای دیگر از کاربران، هنرمندان و چهره های فرهنگی را مقصر این شرایط نابسامانی اقتصادی و سیاسی می دانند و معتقدند که آنها با تشویق مردم به رای دادن کاندیدای مورد تایید آنها به این شرایط کمک کردند.
عده ای از کاربران نیز عنوان کردند که در حال حاضر در ماه آذر هستیم و چرا باید واکنش به وقایع آبان ماه اکنون امضا شود. به عقیده این دسته از کاربران، این اتفاق بسیار دیر افتاده است.