سرویس استریم بازی پیش‌روی مایکروسافت (Microsoft) یعنی xCloude به صورت رسمی و عمومی در دسترس قرار گرفت. در حال حاضر این سرویس در کشورهای کره‌ی جنوبی، ایالات متحده‌ی آمریکا و انگلستان برای کسانی که طی ماه گذشته برای تست این سرویس ثبت‌نام کرده بودند، در دسترس قرار گرفت. سرویس xCoude این امک...

سرویس استریم بازی پیش‌روی مایکروسافت (Microsoft) یعنی xCloude به صورت رسمی و عمومی در دسترس قرار گرفت. در حال حاضر این سرویس در کشورهای کره‌ی جنوبی، ایالات متحده‌ی آمریکا و انگلستان برای کسانی که طی ماه گذشته برای تست این سرویس ثبت‌نام کرده بودند، در دسترس قرار گرفت.

سرویس xCoude این امکان را به کاربران می‌دهد که بازی‌ها را برروی گوشی یا تبلت اندرویدیتان استریم کنید. در حال حاضر بازی‌های Halo 5: Guardians ،Gears 5 ،Sea of Thieves و  Killer Instinct برای تجربه و نشان دادن عملکرد بازی‌های دست اول اکس‌باکس وان برروی دیگر دستگاه‌ها، در دسترس قرار دارند.

مایکروسافت امید بسیار زیادی به عملکرد عالی پروژه‌ی xCloude دارد. بسیاری از سردمداران و متخصصین حوزه‌ی تکنولوژی و بازی‌های ویدئویی در رابطه با پتانسیل‌های این سرویس صحبت می‌کنند؛ اما باید تا دیدن نتایج و بررسی عملکرد این پروژه‌ی، تا هفته‌ی آینده و بعد از تجربه‌ی مناسب آن، صبر کنیم.

فیل اسپنسر (Phil Spencer)، سرپرست بخش اکس‌باکس مایکروسافت، پس از در دسترس قرار گرفتن xCloude به صورت نیمه‌عمومی، طی پستی در توییتر از کسانی که در توسعه و تجربه‌ی این سرویس کمک می‌کنند، تشکر کرد.

دیگر نمی‎‌توان به استریم بازی‌ها به صورت آنلاین و برروی دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های هوشمند به عنوان پدیده‌ای غریب و بدون تکامل نگاه کرد. پلتفرم xCloude شرکت مایکروسافت به عنوان تنها پلتفرم استریم آنلاین قابل دسترس در همه‌جا به حساب نمی‌آید و در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۹۸ (۱۹ نوامبر ۲۰۱۹) شاهد در دسترس قرار گرفتن پلتفرم بزرگ و قدرتمند استریم بازی شرکت گوگل (Google) یعنی استدیا خواهیم بود.

البته این پایان کار گسترش سرویس‌ها و پلتفرم‌های استریم آنلاین بازی‌ها نیست و شرکت‌های سونی و نینتندو نیز برای توسعه‌ی پلتفرم گسترده و اختصاصی خود، با مایکروسافت و پروژه‌ی xCloude و پلتفرم Azure همکاری می‌کنند. به نظر می‌رسد که جهان قدیم بازی‌های ویدئویی در حال افول است و شاید وجود کنسول‌های بازی طی تقریبا ۵ سال آینده، حداقل در کشورهای جهان اول، تبدیل به امری بدوی و منسوخ شده شود.

نظر شما چیست؟ آیا دیگر باید با وجود دسترسی آسان به بازی‌های ویدئویی در هر نقطه‌ای از جهان که دارای اتصال اینترنت مناسب و ارزان قیمت باشد، با کنسول‌های بازی و حتی رایانه‌های شخصی قدرتمند خداحافظی کرد؟