به گزارش خبرنگار ایرنا، «هوشنگ بازوند»  عصر پنجشنبه در جلسه بررسی پروژه های وزارت نفت در استان کرمانشاه اظهار داشت: احداث مجتمع عظیم پتروپالایش که در واقع ۲ پروژه بزرگ پالایشگاه گاز و مجتمع ز...

به گزارش خبرنگار ایرنا، «هوشنگ بازوند»  عصر پنجشنبه در جلسه بررسی پروژه های وزارت نفت در استان کرمانشاه اظهار داشت: احداث مجتمع عظیم پتروپالایش که در واقع ۲ پروژه بزرگ پالایشگاه گاز و مجتمع زیردستی پتروشیمی را شامل می شود یادگار ارزشمندی از دولت آقای روحانی و وزارت نفت برای استان کرمانشاه خواهد بود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات همیشگی این استان طی سال های گذشته موضوع اشتغال و بیکاری خیل عظیم جوانان و شهروندان این دیار بوده است که هرچند طی سه سال اخیر کارهای خوبی برای کاهش آن صورت گرفته اما این درد کهنه همچنان مردم را آزار می دهد.

بازوند تصریح کرد: احداث این ۲ پروژه بزرگ و ایجاد اشتغال برای حدود ۸۰ هزار نفر از مردم این استان روند کاهش نرخ بیکاری کرمانشاه را سرعت بخشیده و می تواند امید و انگیزه بیشتری در مردم قهرمان این دیار ایجاد کند.

استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه وزارت نفت برای اجرای این پروژه های بزرگ و ماندگار قرار است ۲ میلیارد دلار معادل ۴۵ تا ۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کند، گفت: بدون شک این پروژه ها جزو بزرگترین و مهمترین پروژه های اجرایی استان است.

وی در ادامه بار دیگر به معضل بیکاری استان اشاره کرد و گفت: اوج آن در سال ۹۶ رقم خورد به گونه ای که در پایان این سال نرخ بیکاری ۲۱.۶ درصدی برای کرمانشاه به ثبت رسید اما با اقدامات صورت گرفته این رقم در پایان سال گذشته عدد ۱۵.۶ را نشان می داد.

بازوند ادامه داد: همچنین در تداوم روند کاهش نرخ بیکاری، مرکز آمار ایران میزان بیکاری استان کرمانشاه را در پاییز امسال ۱۲.۸ درصد اعلام کرد تا جزو استان هایی باشیم که بیشترین کاهش را در این زمینه داشته اند.

مدیر ارشد کرمانشاه در ادامه به قابلیت های استان در حوزه صادرات نیز اشاره و اظهار کرد: سومار، خسروی، پرویزخان، شیخ صله و شوشمی مرزهای رسمی استان هستند و بین ۴۵ تا ۵۰ درصد صادرات را به کشور عراق انجام می دهند.

وی با بیان اینکه هم اکنون روزانه حدود ۲ هزار کامیون کالا به عراق از مرزهای استان صادر می شود، میزان صادرات استان در ۹ ماه سپری شده از سال جاری را ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار اعلام کرد.

بازوند همچنین گریزی هم به زلزله سال ۹۶ زد و گفت: این زلزله که بزرگترین زلزله ۱۰۰ سال اخیر بود باعث تخریب ۴۱ هزار واحد و آسیب ۶۷ هزار واحد مسکونی شد و ۲۲ هزار واحد صنفی و تجاری را نیز ویران کرد.

استاندار کرمانشاه یادآور شد: با این حال اجازه ندادیم این مصیبت بزرگ در روند اشتغالزایی استان خللی ایجاد کند و در همان زمان روزانه ۱۱ هزار نفر در مناطق زلزله زده استان مشغول کار بودند.

وی در پایان از آمادگی کامل استان برای کمک به اجرای طرح های وزارت نفت خبر داد و ابراز امیدواری کرد مردم این دیار که همواره پشتیبان نظام و انقلاب بوده اند هرچه زودتر از برکات آنها برخوردار شوند.