با توجه به پرونده جدید ثبت شده از سوی دپارتمان اشتغال و مسکن عادلانه کالیفرنیا، از غول تولید بازی‌های ویدیویی یعنی اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) به دلیل آزار و اذیت جنسی بر علیه زنان، پرداخت نابرابر حقوق و تلافی، شکایت شده است. در طول یک تحقیقات دو ساله، آژانس ایالتی متوجه شد که...

با توجه به پرونده جدید ثبت شده از سوی دپارتمان اشتغال و مسکن عادلانه کالیفرنیا، از غول تولید بازی‌های ویدیویی یعنی اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) به دلیل آزار و اذیت جنسی بر علیه زنان، پرداخت نابرابر حقوق و تلافی، شکایت شده است.

در طول یک تحقیقات دو ساله، آژانس ایالتی متوجه شد که این کمپانی از نظر شرایط کار، رده‌‌بندی شغلی، ارتقای کاری، اهدای غرامت و خاتمه دادن قرارداد، رفتاری تبعیض آمیز نسبت به زنان دارد. آژانس توضیح می‌دهد که رهبران کمپانی به طور مداوم در زمینه جلوگیری از این آزار و اذیت‌ها شکست خوردند و نتوانستند مشکلات را برطرف کنند.

بر اساس شکایت تنظیم شده، حدود ۲۰ درصد از نیروهای کاری اکتیویژن را زنان تشکیل می‌دهند و به نظر می‌رسد که کارمندان مرد نسبت به آن‌ها رفتاری نامناسب داشته‌اند. در پرونده آمده است که کارمندان مرد نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند و به دنبال آن با کارمندان زن مکالماتی نامناسب و خارج از شان محیط کاری داشته‌اند. آژانس تحقیقاتی به کارمندان مرد این اتهام را وارد کرده است که در طول ساعات کاری، سرگرم بازی‌های ویدیویی می‌شوند و کارها را به زنان می‌سپارند. از طرفی در محیط کار به طور مداوم جوک‌های جنسی پیرامون تجاوز مطرح می‌شود.

در بخشی دیگر از این پرونده‌ی شکایت آمده است که سران قسمت‌های مختلف شرکت اکتیویژن بلیزارد به دلیل احتمال بارداری زنان، جلوی ارتقای آنان را می‌گیرند، به دلیل ترک کردن کار برای برداشتن فرزندانشان از مهدکودک، آن‌ها را مورد انتقاد شدید قرار می‌دهند و همچنین آن‌ها را از اتاق‌های شیردهی بیرون می‌کنند تا همکاران مرد از این اتاق‌ها برای برگزاری جلسه‌ استفاده کنند.

همچنین این گزارش به یکی از کارمندان زن اکتیویژن اشاره می‌کند که در طول یک سفر کاری به همراه سرپرست مذکر خود، خودکشی کرد. اتهامی به کمپانی وارد شده است مبنی بر آن که قبل از مرگ، این کارمند مورد آزار و اذیت جنسی فراوانی قرار گرفته بود که یکی از آن‌ها پخش شدن تصویری نامناسب از وی در میان کارمندان شرکت بود.

یکی از سخنگویان اکتیویژن بلیزارد پیرامون این موضوع توضیحات زیر را ارائه داد:

ما برای تنوع نیروی کاری (استخدام کارمند از هر نژاد و جنسیتی) ارزش قائلیم و همیشه تلاش کرده‌ایم که یک نوع شرایط برابر برای کارمندان خود به ارمغان بیاوریم. در شرکت ما یا صنعتی که در آن فعالیت داریم یا هر صنعت دیگری، جایی برای رفتار نامناسب جنسی و آزار و اذیت از هر نوع وجود ندارد. ما هر یک از شکایت‌های وارد شده را جدی می‌گیریم و آن‌ها را به صورت دقیق مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در مورد رفتار نامناسب، همین حالا اقدام مناسب صورت گرفته است. باید بگوییم که پرونده‌ی تنظیم شده در بسیاری از موارد واقعیت را تحریف کرده و حتی در بخش‌هایی کاملاََ غلط است. ما در طول تحقیقات آژانس نهایت همکاری را انجام و تمامی اطلاعات خود را در اختیار آن‌ها قرار داده‌ایم، اما آن‌ها مشکلات پیش آمده را با ما درمیان نگذاشته‌اند تا به برطرف کردنشان بپردازیم. تصویری که آژانس تحقیقاتی از اکتیویژن ترسیم کرده است، امروزه دیده نمی‌شود.

مدت‌ها پیش، شرکت اکتیویژن بلیزارد به راحتی ۸۰۰ نفر از نیروهای خود را اخراج کرد که در آن زمان نیز با انتقاد شدید مواجه شد.