محمد اقوامی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال ۱۳۹۷ حدود چهارهزار و ۵۰۰ پرونده در خصوص قاچاق در شعبه‌های مختلف تعزیرات حکومتی آذربایجان‌غربی مورد رسیدگی قرار گرفت که این رق...

محمد اقوامی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال ۱۳۹۷ حدود چهارهزار و ۵۰۰ پرونده در خصوص قاچاق در شعبه‌های مختلف تعزیرات حکومتی آذربایجان‌غربی مورد رسیدگی قرار گرفت که این رقم حدود یک‌هزار و ۹۰۰ فقره در سال ۱۳۹۸ افزایش یافت.

وی اضافه کرد: با وجود افزایش تعداد پرونده‌های وارده در خصوص قاچاق کالا و ارز به شعبه‌های تعزیرات حکومتی آذربایجان‌غربی، بیش از ۹۹.۳ درصد پرونده‌ها در سال ۱۳۹۸ رسیدگی و مختومه شد.

وی با اشاره به رسیدگی به ۶ هزار و ۳۵۳ پرونده مربوط به قاچاق کالا و ارز در آذربایجان‌غربی بیان کرد: طی سال گذشته تنها ۴۴ پرونده مختومه نشد که آنها نیز در دست رسیدگی قرار دارد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی آذربایجان‌غربی ادامه داد: برای قاچاقچیان این پرونده‌ها، ۲ هزار و ۱۷۳ میلیارد ریال جریمه از سوی قضات شعب تعزیرات حکومتی استان صادر شد.

اقوامی گفت: این آمار نشان می‌دهد که هر کدام از متخلفان به طور متوسط به پرداخت حدود ۳۴۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده‌اند.

وی اظهار کرد: علاوه بر این میزان جریمه، اقلام قاچاق نیز به نفع دولت مصادره شده که میزان ریالی آن هم بسیار قابل توجه است.

به گزارش ایرنا، تعزیرات حکومتی مسوول رسیدگی به پرونده‌های قاچاق کالا و ارز، تخلف حوزه بهداشت و درمان و تخلف در بخش کالا و خدمات است.

آذربایجان‌غربی از جمله استان‌های درگیر با معضل قاچاق کالا و ارز است و سالانه هزاران میلیارد ریال کالای قاچاق در این استان کشف می‌شود.