پایان کار ال جی و سامسونگ در بازار ایران صحت ندارد [به‌روزرسانی: توضیحات تکمیلی گروه سام]

در چند روز گذشته اخباری مبنی بر جمع‌آوری تابلوهای دو شرکت ال‌جی و سامسونگ از فروشگاه‌های سطح شهر منتشر شده و نگرانی‌هایی را دراین‌زمینه برای مردم ایجاد کرده است. البته این اولین باری نیست که شایعه‌ی خروج ال‌جی و سامسونگ از ایران خبرساز می‌شود اما این بار هم مانند گذشته این خبر تکذیب شده و ال‌جی و سامسونگ اعلام کرده‌اند در بازار ایران حضور خواهند داشت.

مقاله‌ی مرتبط:

ما در زومیت برای روشن شدن این موضوع با کاوه مفتخری، مدیر ارشد بازاریابی ال‌جی در ایران صحبت کردیم، او عوض شدن تابلوی مغازه‌ها را با موضوع پایان کار ال‌جی در بازار ایران غیر مرتبط دانست و گفت:

ما همچنان فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهیم و گلدیران نیز اجناس ال‌جی را موجود دارد و در حال فروش هستیم. اینکه برخی فروشگاه‌ها تابلوهای خود را عوض کرده‌اند به‌معنای پایان کار ال‌جی نیست. جی پلاس در حال تعویض تابلوهای خود است اما ال‌جی همکاری خود را همچنان با گلدیران ادامه می‌دهد و اجناس نیز در بازار موجود هستند، تابلوهای ال‌جی نیز هنوز هست و اینکه برخی مغازه‌ها تابلوی خود را تغییر می‌دهند بحث دیگری است.

اینکه این موضوع پایان کار ال‌جی در ایران است ۱۰۰ درصد شایعه بوده و عوض شدن تعدادی تابلو نشان‌دهنده‌ی پایان کار ال‌جی در ایران نیست. محصولاتی مانند موبایل، کولر گازی، تهویه هوا و تلویزیون‌های صنعتی و... درحال‌حاضر موجود هستند و حداقل تا یک سال آینده مشکلی از نظر موجودی این اقلام وجود ندارد. حتی در مورد خدمات پس از فروش نیز جای هیچ نگرانی نیست؛ انجام این کار سخت‌تر از قبل است اما همچنان خدمات پس از فروش ال‌جی مانند گذشته انجام می‌شود.

همچنین به نقل از یک منبع آگاه در سامسونگ، این شرکت نیز همچنان در بازار ایران حضور خواهد داشت. ما با بخش گروه سام نیز دراین‌زمینه صحبت کرده‌ایم و قرار شده است اطلاعاتی در مورد جریان تولید و خدمات پس از فروش این شرکت به‌زودی ارائه دهند؛ اطلاعات تکمیلی در این مطلب به‌روزرسانی خواهد شد.

به‌روزرسانی: در همین راستا سید عباس موسوی، سخنگوی وزرات امور خارجه با اشاره به خروج دو شرکت ال‌جی و سامسونگ در توییتی نوشت:

ایرانیان دوستان روزهای سخت را فراموش نمی‌کنند؛ اما برخی شرکت‌های خارجی که در سال‌ها و ماه‌های اخیر صرفا با پذیرش قلدری آمریکا، ایران را ترک کرده‌اند بدانند بازگشت به بازار ایران بسیار سخت خواهد بود. قانون تجارت می‌گوید حفظ بازار از ورود به آن سخت‌تر است.

بعد از تماس زومیت با گروه سام، اطلاعات تکمیلی در مورد شایعات اخیر ترک سامسونگ از بازار ایران دریافت کردیم. گروه سام در پاسخ به پرسش‌های ما در این خصوص گفت:

مطلبی که همزمان با تغییر تابلوهای سامسونگ به سام الکترونیک به عنوان خروج رسمی این شرکت از ایران تعبیر شد، سوءبرداشت است. تعویض تابلوها دلایل مختلفی دارد؛ بخشی به دلیل درخواست‌های اتحادیه و با توجه به رویکرد و دلایل صنفی بوده و بخش دیگر نیز به این دلیل بود که ما گروه مستقلی در صنعت لوازم خانگی هستیم و قصد داریم محصولات جدیدی را با برند سام به بازار عرضه کنیم. عوض شدن تابلوی مغازه‌ها به این معنی نیست که شرکت معظمی مانند سامسونگ بخواهد بازار ایران را ترک کند. اطلاع‌رسانی در مورد رفتن یا نرفتن چنین شرکتی تنها در حیطه‌ی اختیارات دفتر رسمی آن در ایران است. هرگونه اطلاع‌رسانی در خصوص فعالیت شرکت سامسونگ تنها از طریق روابط عمومی این شرکت پذیرفته است و گمانه زنی‌ها تنها فضای بازار را ملتهب می‌کند.

ما یک گروه ۱۰۰ درصد بخش خصوصی ایرانی هستیم و سامسونگ از دهه‌ی هفتاد شریک تجاری ما است، ما باهم قرارداد همکاری و تولید مشترک داریم و سال‌ها است که با این شرکت به بهترین نحو همکاری داشته‌ایم. تحریم‌ها باعث شده است برخی امور تحت تأثیر قرار بگیرد اما طبق تعهداتی که هر دو طرف به بازار مصرف کنندگان ایرانی داده‌ایم ،متعهد خواهیم ماند و همکاری مشترک خود را به بهترین نحو ادامه خواهیم داد. ما و سامسونگ به مثابه زوجی هستیم که فرزندی داریم و این فرزند همان محصول مشترک ما است؛ ما همواره از این فرزند در بهترین شرایط مراقبت و نگهداری می‌کنیم. نگرانی از این بابت وجود ندارد و عوض شدن تابلوها به معنای قطع خدمات سامسونگ در بازار ایران نیست.

محصولات ما نیز با برند مشخص خود تولید و عرضه خواهند شد. گروه سام یک بخش تولیدی به نام سام الکترونیک و تکوین الکترونیک دارد و بخش خدمات پس از فروش نیز با عنوان سام سرویس فعالیت می‌کند؛ سام پخش و حافظ پخش نیز بخش توزیعی ما هستند. قرارداد ما با سامسونگ قرارداد همکاری مشترک بود؛ ما قطعات اصلی را وارد می‌کردیم و بخشی از قطعات را خودمان با نظارت و تحت لیسانس و کنترل کیفی مسئولین سامسونگ تولید می‌کردیم و درنهایت محصولی با استاندارد و لوگوی سامسونگ تولید و عرضه می‌شد تا هم اشتغال‌زایی برای هموطنانمان شود و هم بازار نیازی به واردات محصول کامل به صورت غیر رسمی نداشته باشد. اما اکنون به دلیل تحریم‌ها ارسال قطعات به ایران قطع شده است و ما در حال ارائه‌ی راهکار برای تولید محصولات جدید در گروه سام هستیم. درحال‌حاضر جز بخش محدودی در تی وی، محصول دیگری در ایران با برند سامسونگ تولید نمی‌شود. تلاش ما این است اعتمادی که در بازار در این ۲۰ سال و در کنار برند سامسونگ ایجاد شده را حفظ کنیم. گروه سام همیشه در بخش لوازم خانگی جزو برترین‌ها بوده و تمام تلاش ما این است که مسیر را به همان شکل ادامه دهد. خدمات پس از فروش و شبکه‌ی توزیع خوبی که داریم مزیت رقابتی ما است که همچنان ادامه خواهد داشت در مورد بخش تولید نیز اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام خواهد شد.