به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، وزارت خارجه این کشور در واکنش به کنفرانس بروکسل، امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کنفرانس درباره سوریه و موضع‌گیری‌های شرکت‌کنندگان در آن، ا...

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، وزارت خارجه این کشور در واکنش به کنفرانس بروکسل، امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کنفرانس درباره سوریه و موضع‌گیری‌های شرکت‌کنندگان در آن، ادامه سیاست‌های خصمانه آمریکا و اتحادیه اروپا و سازمانهای وابسته به آنها بوده و نشان‌دهنده شکست تلاش‌ها و ناکام مانند «پروژه‌های خصمانه» آنها است.

در این بیانیه آمده است که این کشورها انواع حمایت‌ها را از تروریسم و ریختن خون شهروندان سوریه و ویران کردن زیر ساختهای کشور و سرقت اموال و ثروت‌های مردم همانند نفت و گندم و تولیدات صنعتی و آثار باستانی به عمل آورده‌اند و در روند بازسازی سوریه و آنچه به دست تروریستها تخریب شده است، سنگ‌اندازی کرده و انواع تحریم‌های پیایی را که مردم سوریه را با رنج و سختی مواجه می‌کند، اعمال کرده‌اند و مانعی بر سر راه بازگشت پناهجویان سوری به وطنشان هستند، در نتیجه این کشورها به هیچ وجه نمی‌توانند مدعیان حمایت از سوریه و مهم بودن سرنوشت مردم کشور باشند، چرا که تحریم‌ها و جنایت‌های آنها عامل اصلی رنج‌های ملت سوریه بوده است.

وزارت خارجه سوریه تاکید کرد که این کشورها و نهاد نمی‌توانند جنایت‌های خود را «زیر نقاب انسانی دروغین» پنهان کنند و این سو استفاده آشکار از مساله بشر دوستانه و سیاسی‌کاری برای رسیدن به اهداف خود است.

در این بیانیه تاکید شد که سوریه این‌گونه دخالت‌های آشکار را قویا محکوم می‌کند و تنها کمکی که این کشورهای می‌توانند به مردم سوریه بکنند، این است که حمایت از تروریسم را متوقف کرده و قطعنامه 2253 شورای امنیت را درباره مبارزه با گروه‌های تروریستی را عملی کنند.

وزارت خارجه سوریه در بیانیه خود اضافه کرد که مردم این کشور قادر به مواجهه با محاصره اقتصادی سخت و تحریم‌های یک جانبه و غیرقانونی بوده و حمایت از اقتصادی ملی پایه و اساس تصمیم آنها برای داشتن وطنی مستقل است.

این بیانیه بار دیگر تاکید کرده که آینده سوریه را تنها مردم آن تعیین می‌کنند و فشارهای سیاسی و اقتصادی برای شکستن دادن اراده آزاد سوری‌ها، پیروز نخواهد بود. همچنین «دیپلماسی گدایی» که بسیاری آن را خوب می‌دانند، در رفتار و دیپلماسی سوریه جایگاهی ندارد.

نشست بروکسل روز سه شنبه به میزبانی سازمان ملل و اتحادیه اروپا  درباره کمک انسانی به سوریه به صورت مجازی برگزار شد.

در آستانه برگزاری این کنفرانس «بشار جعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل بر موضع‌گیری کشورش نسبت به کنفرانس‌ بروکسل تاکید کرد و گفته بود: این نشست‌ها تنها اقدامات نمایشی و تبلیغاتی در راستای خدمت به برنامه‌های کشورهای برگزار کننده آن است .