حملات یاد شده از سوی تمامی سیاسیون ، احزاب سیاسی و نهادهای مدنی ترکیه محکوم شده است. در روزهای اخیر رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه بارها در مورد محکومیت حملات یاد شده سخنانی ایراد و در...

حملات یاد شده از سوی تمامی سیاسیون ، احزاب سیاسی و نهادهای مدنی ترکیه محکوم شده است. در روزهای اخیر رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه بارها در مورد محکومیت حملات یاد شده سخنانی ایراد و در این راستا با رهبران کشورهای مختلف جهان دیدار و مکالمات تلفنی انجام داده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در این تماس‌ها حملات اسرائیل را "تروریستی" توصیف و ظلم و ستم اسرائیل به مسلمانان فلسطینی را به شدت محکوم کرد.

اردوغان تاکید کرد: برای جلوگیری از تروریسم و ​​اشغالگری اسرائیل باید تمام جامعه جهانی به ویژه جهان اسلام بسیج و اقدامات لازم را انجام دهند؛ ترکیه همیشه به عنوان حامی آرمان فلسطین در کنار برادران فلسطینی خود بوده و از حرمت قدس محافظت خواهد کرد.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: مخاطبان قانون‌شکنی‌ها و حملات غیرانسانی اسرائیل در واقع تمام مسلمانان هستند. باید فورا جلوی حملات اسرائیل گرفته شود. جامعه جهانی باید به این حملات اسرائیل واکنش شدید و بازدارنده نشان داده و با همکاری مشترک علیه این اقدامات غیرقانونی، از فلسطین حمایت کنند.

اردوغان تاکید کرد: پیش از گسترش بیشتر این بحران، شورای امنیت سازمان ملل باید طرح اعزام نیروهای حفاظت بین‌المللی به منطقه برای محافظت از غیرنظامیان فلسطینی را مورد بررسی قرار دهد.

اردوغان همچنین پیرامون حملات اسرائیل به فلسطین از تاریخ ۸ مه، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، عبدالله دوم پادشاه اردن، شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح امیر کویت، سلطان عبدالله پادشاه مالزی، جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی، عبدالمجید تبون رئیس جمهور الجزایر، شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان، عمران خان نخست وزیر پاکستان، ارسین تاتار رئیس جمهوری ترک قبرس شمالی، سدیر جباروف رئیس جمهور قرقیزستان، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، مصطفی الکاظم، نخست وزیر عراق، محمد بوهاری رئیس جمهور نیجریه، عبدالحمید دبیبه نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی، هیثم بن طارق پادشاه عمان، ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین مالزی گفت‌وگو و رایزنی تلفنی انجام داد.

در روزهای اخیر همچنین احزاب سیاسی ترکیه که در مجلس این کشور نماینده دارند با انتشار یک پیام حملات رژیم صهیونیستی به فلسطینیان را محکوم کردند.

به رغم قرنطینه عمومی در سطح ترکیه، شهرهای مختلف این کشور نیز شاهد تظاهرات مردمی علیه نیروهای اشغالگر قدس بود به طوری که شب گذشته نیز یک معترض در مقابل سرکنسولگری رژیم صهیونیستی در استانبول خودروی خود را به آتش کشید.

جنایات رژیم صهیونیستی در شبکه های اجتماعی ترکیه نیز بطور گسترده محکوم شده است و صدها هزار کاربر در شبکه های مختلف با انتشار پیامهایی این جنایات را محکوم کردند.

در هشتکی تحت نام به سوی قدس حرکت می کنیم، کاربران خواستار تحریم اجناس و نشان های متعلق به صهیونیستها شده اند.

کاربری به نام نازخان در توئیتی نوشت: اسراییل تروریست است، فلسطین دیر یا زود آزاد خواهد شد.

کاربری دیگری به نام ساکی در حساب توئیتری خود نوشت: اسراییل به مثابه یک حلبی نشین که بر روی خاک فلسطین تاسیس شده، است.

کاربری هم به نام آیهان قربان در حساب توئیتری خود نوشت: جنایات اسراییل در غزه امری تازه نیست، در حملات رژیم صهیونیستی به غزه در سال ۲۰۰۸ میلادی در طول ۲۲ روز بیش از ۱۷۰۰ نفر که در بین آنها ۴۰۰ کودک بود؛ به قتل رسیدند. امروز نیز این جنایات اتفاق می افتد ولی جهان باز ساکت است.

کاربری به نام سمیرا هم نوشت: اسراییل باید متوقف شود، آمریکا باید اقدامات اسراییل را متوقف کند.

کاربر دیگری به نام اوزلم در حساب توئیتری خود با اشاره به حملات اسراییل به فلسطین در عید فطر نوشت: آیا زمان اینکه مردم فلسطین نیز عید داشته باشند فرا نرسیده است؟

کاربری به نام امید اسراییل را به عنوان خنجری که به قلب فلسطین فرو برده شده است خواند و نوشت: امپریالیستها اسراییل را در خاورمیانه برای پیشبرد اعمال خود تاسیس کردند.

یک خانم خانه دار ترکیه به نام بینناز کارا در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در آنکارا گفت: در عید مبارک فطر حملات اسراییل را نمی توان قبول کرد. اسراییل قاتل است و بدون قتل عام نمی تواند سرپا با ایستد. آمریکا و کشورهای اروپایی بدلیل ترس از صهیونیستها در مقابل این وحشت سکوت اختیار کرده اند. تمامی جهان اسلام می باید در مقابل اسراییل با وحدت بایستد. قلوب تمامی مسلمانان در ایام عید فطر خون شده است.

یک دانشجوی ۲۲ ساله به نام عمر فاروق حق بیلیر هم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: اسراییل در حال حاضر نسل کشی انجام می دهد زیرا چشم به آخرین قطعه خاک فلسطین که در دست فلسطینیان است دوخته است.

حق بیلیر با تاکید بر اینکه استانداردهای دوگانه جهان در مورد فلسطین جریان دارد گفت: در مقابل اصابت دو راکت به اسراییل یک جنگ نامتعارف نمی تواند باشد. در غزه هزاران خانواده فرزندان خود را از دست می دهند و خانواده ها متلاشی می شود. موضعگیری رهبران جهانی  که در مقابل این ظلم سکوت می کنند غیرقابل قبول است.

آتیلا ییلدیز ۵۷ ساله که در یک شرکت بیمه اشتغال دارد به خبرنگار ایرنا گفت: اقدامات اسراییل وحشتناک است. جهان عرب و اسلام می باید در مقابل این حملات پست اسراییل یکپارچه بایستد و با آن مقابله بکند، حملات و اقدامات اسراییل غیرقابل قبول است.

خانم سائمه یاشار ۶۳ ساله که آموزگار بازنشسته است هم به خبرنگار ایرنا گفت: اسراییل با جسارت گرفتن از آمریکا و کشورهای غربی بدلیل سکوت در مقابل اقداماتشان هر روز جانی تر می شود و خاک فلسطین را به خاک و خون می کشد. تمامی وجدانهای بیدار جهان این استاندارد دوگانه را به چشم می بیند و در کنار فلسطین از لحاظ معنوی جای خود را می گیرد. افکار عمومی جهانی می باید بااستفاده از ابزارهای در دست خود به پا خیزد و به این جنایات واکنش نشان بدهد.

به گفته خانم یاشار، هیچ کودکی نباید بدون پدر و مادر بماند و هیچ پدر و مادری نیز نباید فرزندش را از دست بدهد و تنمها آرزوی من برقراری آرامش در فلسطین است.