سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که در حال حاضر بیش از 170 تیم تحقیقاتی در حال تلاش هستند تا هر چه سریع تر بتوانند واکسنی ایمن و...

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که در حال حاضر بیش از 170 تیم تحقیقاتی در حال تلاش هستند تا هر چه سریع تر بتوانند واکسنی ایمن و موثر برای مقابله با ویروس کرونا بسازند.

در حالت عادی ساخت یک واکسن و آزمایش کردن آن به چند سال زمان احتیاج دارد. اما دانشمندان امیدوار هستند تا بتوانند واکسن ویروس کرونا را در طی 12 تا 18 ماه بسازند.

واکسن ها رفتار ویروس را تقلید می کنند تا سیستم ایمنی بدن با قرار گرفتن در شرایط شبیه سازی شده پادتن ها را بسازد. اما واکسن ویروس کرونا باید از ایمنی بسیار بالایی نسبت به سایر داروها برخوردار باشد چرا که به میلیون ها انسان سالم داده خواهد شد.

در آخرین اخبار ویروس کرونا روسیه اعلام کرده است که واکسنی ساخته است که مرحله آزمون های بالینی را پشت سر گذاشته و عوارض جدی ای در این بازه زمانی ایجاد نکرده است (21 مرداد 99).

واکسن ها چطور آزموده می شوند؟

قبل از آزمایشات بالینی

در مرحله اول آزمایش کردن واکسن، محققان واکسن را بر روی حیوانات تست می کنند تا ببینند که آیا پاسخی از سیستم ایمنی دریافت می کنند یا خیر.

فاز اول آزمایشات بالینی واکسن

در فاز اول آزمایشات بالینی واکسن به گروه کوچکی از افراد داده می شود تا ایمنی آن سنجیده شود و همچنین  بستری فراهم شود تا پاسخ سیستم ایمنی بدن به واکسن دقیق تر سنجیده شود.

فاز دوم آزمایشات بالینی واکسن

در فاز دوم، واکسن به صدها نفر تزریق می شود تا بی خطر بودن و دوز مناسب تزریق آن مشخص شود.

در فاز سوم

واکسن به هزاران نفر تزریق می شود تا بی خطر بودن، عوارض جانبی و تاثیرگذاری آن مشخص شود. در این مرحله یک کارآزمایی بالینی با یک گروه کنترل انجام می شود و مقایسه بین افرادی که واکسن دریافت کرده اند و افرادی که واکسن دریافت نکرده اند انجام می شود.

واکسن هایی که در مرحله کارآزمایی بالینی هستند:

دانشگاه آکسفورد / آسترازنکا

واکسن دانشگاه آکسفورد از یک ویروس مربوط به شامپانزه استخراج شده است که به عنوان وکتور عمل می کند. وکتور حاوی قطعات ژنتیکی از پروتئین های ویروس کرونا است که در بدن انسان پاسخ ایمنی قوی ای ایجاد می کنند. این واکسن در مرحله 2 و 3 ترکیبی کارآزمایی بالینی در انگلستان قرار دارد و به تازگی در آفریقای جنوبی و برزیل وارد فاز سه شده است.

مدرنا، NIAID

کمپانی بیوتک امریکایی با استفاده از یک RNA پیامبر(یک قطعه ژنتیکی) باعث تولید پروتئین های ویروسی در بدن شده است. تاکنون هیچ واکسنی برای بیماری های عفونی با این روش تایید نشده است و مدرنا تاکنون هیچ محصولی را به بازار ارائه نکرده است. تهیه کنندگان این واکسن ادعا می کنند که این واکسن به علت خصایصی که دارد می تواند بسیار سریع تر برای تعداد زیادی از افراد تولید شود.

سینوواک

کمپانی چینی سینوواک در حال توسعه واکسنی بر پایه تکه های غیر فعال شده ویروس کووید 19 است. این واکسن در مراحل اولیه بررسی ها کم خطر بوده است و وارد فاز سوم بررسی های بالینی در برزیل شده است.

دانشگاه ملبورن، انستیتوی پژوهشی کودکان مرداک

انستیتوی پژوهشی کودکان مرداک در ملبورن در حال انجام بررسی های فاز سه بر روی یک واکسن سل است که از صد سال پیش کشف شده است. این واکسن محافظت مستقیمی علیه کووید 19 ایجاد نمیکند اما ممکن است سیستم ایمنی غیر اختصاصی بدن را بهبود ببخشد.

در حال حاضر با توجه به زمانبر بودن پروسه تولید واکسن می توانید از خدمات زیر در اسنپ دکتر استفاده کنید تا در کنار هم تا جای ممکن از شیوع این بیماری جلوگیری کنیم:

منبع:  theguardian.com