ب...

وانت تسلا سایبرتراک رونمایی شد

برخلاف بعضی پیش‌بینی‌ها، وانت برقی تسلا با ظاهری نامتعارف و البته برتری‌های باورنکردنی نسبت به محصولات معمول در بازار جهانی رونمایی شد. این خودروی عجیب و خبرساز، ترکیبی از مشخصات فنی سوپراسپرت‌های پیش‌رفته و ابروانت‌های قدرتمند را فراهم می‌کند.

Tesla Cybertruck

برای علاقه‌مندان وانت‌ها و شاسی‌بلندها، معمولا توانایی‌های فنی اهمیت بیشتری نسبت به ظاهر و امکانات رفاهی دارد. تسلا سایبرتراک از این نظر هم، محصولی رویایی و تخیلی به‌نظر می‌‌رسد. نسخه‌ی پایه از این محصول، حدود ۴۰۰ کیلومتر را با شارژ کامل می‌پیماید و در زمان ۶.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتربرساعت می‌رسد. چنین آماری برای عامه‌ی مردم راضی‌کننده است؛ اما نمونه‌های گران‌تر از سایبرتراک، شعاع حرکتی ۸۰۰ کیلومتر و سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتربرساعت ۲.۹ ثانیه خواهند داشت. دیگر اطلاعات فنی، شامل قدرت و گشتاور مدل‌های مختلف این وانت، هنوز اعلام نشده است ولی بنابر اظهارات ایلان ماسک، فضای بار سایبرتراک برای حمل ۱۶۰۰ کیلوگرم کارایی دارد و تریلری با وزن ۶۳۵۰ کیلوگرم را یدک می‌کشد.

Tesla Cybertruck

طراحی بدنه‌ی تسلا سایبرتراک الهام‌گرفته از خودروهای دیده شده در فیلم‌های علمی تخیلی، مثل بلیدرانر (Blade Runner) و بازگشت به آینده (Back to the Future) است. حالت باریک چراغ‌ها، طرح شکسته‌‌س سقف و نمای مثلثی خودرو از جوانب، جای شکی باقی نمی‌گذارد که وانت تسلا، بسیار آینده‌نگر و خلاقانه طراحی شده است. بدنه‌ی این خودرو، آلیاژی جدید از ترکیبات فولاد و آلومینیوم دارد که بسیار مقاوم و البته سبک‌وزن خواهد بود. همچنین، بدنه‌ی سایبرتراک در برابر شلیک گلوله‌های کالیبر ۹ میلی‌متر، نفوذناپذیر و ضد گلوله‌ است. شیشه‌ها نیز، همان‌طور که در فیلم دیده می‌شود؛ مقامت بسیار خوبی در برابر ضربات و تصادفات احتمالی دارند.

Tesla Cybertruck

قیمت نهایی، نکته‌ی بسیار جالب در مورد وانت تسلا است. نسخه‌ی استاندارد با سیستم انتقال نیرو به چرخ‌های عقب، آستانه قیمت ۴۰ هزار دلار خواهد داشت؛ درحالی‌که قیمت مدل قوی‌تر با شعاع حرکتی ۸۰۰ کیلومتر و تجهیزات ۲ دیفرانسیل مناسب برای حرکت در مسیرهای خارج جاده، از ۷۰ هزار دلار شروع می‌شود. این قیمت‌ها، تقریبا معادل هزینه‌ی خرید مدل‌های پایه و فول‌آپشن از فورد F-150، پرفروش‌ترین وانت امریکا است.