مرحله نخست مرکز فرهنگی دفاع مقدس در مشهد مهر ماه سال ۹۹ افتتاح شد، بر اساس اعلام مسوولان ذیربط ارزش ۱۳.۵ هکتار زمین مجموعه فرهنگی دفاع مقدس خراسان رضوی در منطقه کوهسنگی مشهد بیش از ۵۰ هزار می...

مرحله نخست مرکز فرهنگی دفاع مقدس در مشهد مهر ماه سال ۹۹ افتتاح شد، بر اساس اعلام مسوولان ذیربط ارزش ۱۳.۵ هکتار زمین مجموعه فرهنگی دفاع مقدس خراسان رضوی در منطقه کوهسنگی مشهد بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

با همراهی شهرداران مشهد از سال ۱۳۹۶ تاکنون ۳۰۰ میلیارد ریال برای این مجموعه هزینه شده که ماحصل این اقدامات تکمیل و افتتاح ساختمان مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی دفاع مقدس بوده است.

بر اساس اعلام مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خراسان رضوی مقرر گردید مرکز فرهنگی و باغ موزه دفاع مقدس استان با مساحت ۱۳.۵ هکتار در باغ کوهسنگی مشهد با حفظ محیط عمومی به عنوان بوستان مورد استفاده قرار گیرد.

مهرماه ۹۹ سردار حسینعلی یوسفعلی زاده در مراسم افتتاح مرحله نخست این مرکز وعده داده بود ساختمان جبهه مقاومت جهان اسلام که ۷۰ درصد پیشرفت داشت، دهه فجر پارسال به بهره برداری برسد که این وعده تاکنون محقق نشده است.

حال با تاخیر چند ماهه احداث فاز نخست این باغ موزه امروز (دوشنبه) طی مراسمی با حضور مدیران شهری و استان در جوار پارک بزرگ کوهسنگی مشهد آغاز شد.

تکمیل فاز نخست باغ ‌موزه با ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار 

رییس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد، در این مراسم گفت: در دوره قبل برای باغ موزه دفاع مقدس اقداماتی انجام شده بود اما اعتبار داده نشده بود که ما ۴۰۰ میلیارد ریال برای ساخت آن اختصاص دادیم که در فاز اول ۳۰۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده و مابقی در دوره‌های بعدی تامین خواهد شد.
محمد حسین ودیعی افزود: این باغ موزه یک طرح کلان بین بخشی است و ارگان‌های مختلف برای تحقق آن کمک می‌کنند.
مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌رضوی نیز گفت: با همراهی شورای شهر و شهرداری مشهد، استانداری و این اداره کل فاز نخست باغ ‌موزه دفاع مقدس در هفته دفاع مقدس امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

سردار حسینعلی یوسفعلی‌زاده افزود: تلاش می‌کنیم موزه دفاع مقدس استان را پیش از سایر استان‌ها برپا کنیم.

وی ادامه داد: سوم خرداد امسال توقفگاه و ساختمان شماره ۲ آن افتتاح خواهد شد، امیدواریم این فاز نیز تا هفته دفاع مقدس افتتاح شود و امسال نمایش دستاوردهای دفاع مقدس را در این مرکز فرهنگی برپا کنیم.

باغ موزه، رویدادهای دفاع مقدس را به نسلهای آینده منتقل می‌کند
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی نیز گفت: این باغ‌ موزه رویدادهای دفاع مقدس را به نسل های آینده انتقال خواهد داد.

سید کمال الدین میرجعفریان با تشکر از دست اندرکاران این پروژه افزود: شهروندان شهرهای مختلف نیز می‌توانند از این موزه استفاده کنند.
شهردار مشهد هم هدف از ورود این نهاد به پروژه باغ ‌موزه دفاع مقدس را سرعت بخشی در احداث آن عنوان کرد و گفت: سال پیش ۱۳.۵ هکتار از باغ ۱۰۰ هکتاری کوهسنگی در اختیار بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان قرار گرفت.

محمدرضا کلایی افزود: سال ۹۷ با توجه به روند کُند پروژه به آن وارد شدیم و اکنون در فاز نخست ۶.۵ هکتار از باغ موزه هدف‌گذاری شد که مقرر شده در سال جاری به بهره‌برداری برسد.