🔘پژوهشگاه فرهنگ و هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نتایج موج دوم دیدگاه مردم در خصوص کرونا را منتشر کرده است. موج اول در فروردین ماه و فقط در مناطق شهری اجرا گردید و موج دوم در خرداد ماه و در کل کشور انجام شده است. می‌کوشم که چند یافته مهم ولی جالب این نظرسنجی را نقل و تحلیل کنم. نتایج...

🔘پژوهشگاه فرهنگ و هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نتایج موج دوم دیدگاه مردم در خصوص کرونا را منتشر کرده است. موج اول در فروردین ماه و فقط در مناطق شهری اجرا گردید و موج دوم در خرداد ماه و در کل کشور انجام شده است. می‌کوشم که چند یافته مهم ولی جالب این نظرسنجی را نقل و تحلیل کنم. نتایج و تحلیل بخشی از یافته‌ها بسیار مهم است. نتایج موج دوم به تفکیک شهر و روستا است که در موارد مقایسه فقط شهرها را در نظر گرفته‌ام. 

از افراد ساکن شهرها در دو مقطع در باره مدت زمان درگیری با کرونا پرسیده شده است.

توزیع فراوانی پاسخگویان بر اساس پیش بینی مدت زمان ادامه درگیری با کرونا(افراد ساکن در شهرها)
مدت زماندرصد فراوانی خرداددرصد فراوانی فروردین
دو هفته۲.۶۲.۷
یک ماه۳.۳۱۱
دو ماه۳.۷۱۴.۱
سه ماه۸.۵۱۸.۳
۶ ماه۱۰.۹۱۴.۱
یک سال۱۸۱۴.۷
بیشتر از یک سال۴۰.۹۱۱.۱
بی پاسخ ۱۲۱۴.۱
جمع کل۱۰۰۱۰۰

🔘نتایج واضح است. مردم به طور بسیار معناداری در خرداد ماه نسبت به فروردین به این نتیجه رسیده‌اند که کرونا ماندنی است. اکنون حدود ۶۰ درصد گمان می‌کنند که حداقل یک سال و چه بسا بیشتر با کرونا درگیر هستیم، ولی در فروردین این رقم حدود ۲۵ درصد بود. بنابراین مردم پذیرفته‌اند که کرونا رفتنی نیست، حداقل در کوتاه‌مدت همچنان میزبان کرونا باید باشند و خود را با الزامات آن هماهنگ کنند. 

🔘به نظرم این نگاه نسبت به پایداری طولانی مدت کرونا موجب شده است که مردم نسبت به ادامه اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی و احتیاطی سخت‌گیری نکنند.

نظر پاسخگویان در خصوص اقدامات و برنامه های پیشنهادی برای ادامه روند کنترل کرونا
اقدامات و برنامه های پیشنهادیدرصد موافقت در خرداد ۹۹درصد موافقت در فروردین ۹۹
مدارس و دانشگاهها تا کنترل کامل کرونا بسته باشد۶۶.۱۸۱.۷
کافه ها و رستوران ها بسته باشند۵۰۸۲.۲
اماکن دینی مثل حرم ها و امامزاده ها بازگشایی شوند۲۸.۶۱۸.۸
نمازهای جمعه برگزار شوند۲۵.۱۱۵.۹
خانه نشینی را ادامه دهیم تا کرونا به صورت کامل کنترل شود۶۱.۲۹۱.۳

این نگرش نه فقط محصول عادی شدن کرونا برای مردم است، بلکه خطر ابتلا به کرونا را در خرداد ماه نیز نسبت به فروردین کمتر ارزیابی می‌کنند.

نظر پاسخگویان بر اساس احساس نگرانی از مبتلا شدن خود یا اعضای خانواده

(افراد ساکن در شهرها)

میزان نگرانیدرصد فراوانی خرداد ۹۹درصد فراوانی فروردین ۹۹
خیلی زیاد۲۹.۷۳۷.۶
زیاد۲۰.۳۲۳.۷
تا حدی۲۰.۸۱۸.۱
کم۱۰.۶۱۰.۲
خیلی کم۱۸۹.۵
بی پاسخ۰.۶۱
جمع کل۱۰۰۱۰۰

🔘به نظر می‌رسد که افزایش مبتلایان و شلوغ شدن بیمارستان‌ها در برخی از استان‌ها از جمله تهران ناشی از آسان‌گیری است که در فهم عمومی نسبت به خطرات این بیماری به وجود آمده است. 

باید پذیرفت که قدری حساسیت‌زدایی نسبت به این ویروس طبیعی است. چون مردم را نمی‌توان برای همیشه با رفتار ویژه‌ای که با آن درگیر هستند، عادت داد. عوارض اجرای محدودیت‌ها نیز سنگین است. برای نمونه، به جدول زیر نگاه کنید.

توزیع فراوانی پاسخگویان بر اساس مسایل و مشکلات پیش آمده در روزهای کرونایی
مسایل و مشکلاتفراوانی درصد فراوانی 
ترس و نگرانی از بیماری۱۲۲۷۵۸.۱
کاهش در آمد۱۲۰۱۵۶.۹
مشکل در پرداخت قسط۸۸۹۴۲.۱
وسواسی شدن۸۵۵۴۰.۵
از دست دادن شغل۵۰۸۲۴

کافی است که گفته شود، تعداد مستأجران کشور در سال ۱۳۹۵، حدود ۳۱ درصد بوده که ۲۷ درصد مردم نگران پرداخت اجاره هستند، یعنی حدود ۹۰ درصد مستأجران چنین نگرانی را دارند. 

🔘از این رو باید فکری به حال تأمین آن کنند و این ممکن نیست، مگر کار و حضور بیشتر در جامعه. به نظر می‌رسد هر گونه برنامه ریزی برای مقابله با کرونا باید به نحوی در چارچوب نگاه مردم یا معطوف به اصلاح این نگاه صورت گیرد.