دکتر پرویز قزلباش شامگاه سه شنبه در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، میانگین سنی موارد فوت مثبت کووید- ۱۹ در استان را  ۷۱ سال اعلام کرد و افزود: سن مر...

دکتر پرویز قزلباش شامگاه سه شنبه در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، میانگین سنی موارد فوت مثبت کووید- ۱۹ در استان را  ۷۱ سال اعلام کرد و افزود: سن مرگ و میرها به تفکیک در شهرستان‌های زنجان، طارم، خرمدره و ایجرود ۷۱ سال، شهرستان خدابنده ۷۰ سال، شهرستان سلطانیه ۷۴ سال، شهرستان ابهر ۷۳ سال و شهرستان ماهنشان نیز ۷۲ سال است.

این مسوول، با اشاره به اینکه این بیماری در استان طی هفته های گذشته روند ثابت و خطی داشته است، گفت: بر این اساس شرایط کنونی، مشابه ماه‌های انتهای اردییهشت و اوایل خرداد امسال است که حفظ  این مهم به همکاری مردم و تداوم همکاری بین بخشی نیاز دارد.

وی اضاقه کرد: از زمان شیوع کرونا تا کنون ۴۴ هزار و ۲۲ مورد مثبت بر اساس یافته های آزمایشگاهی در استان به ثبت رسیده است و بیش از ۳۷ هزار نفر در بخش سرپایی مثبت شده و حدود ۱۹ هزار نفر بستری شده اند.

این  مسوول با بیان اینکه پیشانی پیش بینی وقایع در پیش رو این بیماری روند مراجعات سرپایی است، ادامه داد: طبق آمارها این شاخص در هفته چهارم دی ماه سال جاری روند ثابتی داشته که نکته مهمی است، بطوری که در طی ۲ هفته گذشته و در مدت چند روز حرکت روبه بالا در سرپایی رخ داد که خوشبختانه ثابت ماند.

وی با بیان اینکه به رغم پیگیری ها واقداماتی از قیبل ارجای طرح شهید قاسم سلیمانی، جدیت در بیمار یابی، و رهگیری میزان سرپایی ها  و بستری هایی کرونای استان در یک خط ثابت مانده است، اظهار داشت: این موضوع هشدار است و باید با اقداماتی این روند ثابت و خطی را نزولی کرد تا بتوان از بروز پیک چهارم جلوگیری کرد.

قزلباش با اشاره به اینکه در صورت بروز پیک چهارم استان آمادگی مقابله را دارد، افزود: هر چند موج بیماری در استان کاهش یافته،  اما بیمار یابی در حال افزایش یافته بطوری که طبق هدف گذاری ها باید بتوان نسبت بیماریابی به نسبت هر فرد را افزایش داد.

وی اضافه کرد: با اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی از ابتدای آذر امسال نسبت رهگیری افراد در تماس نزدیک با بیماران از ۲.۶ نفر در هفته اول این ماه، به ۸.۱ نفر در هفته آخر دی امسال افزایش یافته و درصد موارد مثبت سرپایی در مدت یاد شده از ۴۴.۶ درصد به ۱۰.۹ درصد کاهش یافته که نشان دهنده مطلوب بودن روند اقدامات کنترلی در سطح استان است.

این مسوول در ارتباط  با رنگ‌بندی وضعیت کرونا شهرستان‌های استان از  چهار بهمن تاکنون،   نیز خاطر نشان کرد: شهرستان‌های زنجان، ماهنشان، طارم و خرمدره در وضعیت زرد کرونایی و شهرستان‌های ابهر، سلطانیه، خدابنده و ایجرود نیز در وضعیت آبی کرونا قرار دارند.