میکل جیانونه (Michele Giannone)، یکی از موسسان استودیوی اینویدر استودیوز (Invader Studios)، از برتری SSD پلی‌استیشن ۵ نسبت به ایکس‌باکس و هم‌چنین بهره‌بری انحصاری‌های ک...

میکل جیانونه (Michele Giannone)، یکی از موسسان استودیوی اینویدر استودیوز (Invader Studios)، از برتری SSD پلی‌استیشن ۵ نسبت به ایکس‌باکس و هم‌چنین بهره‌بری انحصاری‌های کنسولی از تمام فناوری‌های جدید می‌گوید.

نسل نهم کنسولی هنوز به یک سال هم نرسیده، اما قطعا بررسی استراتژی‌های متفاوت مایکروسافت و سونی در این قبال جذاب است. در حالی که ایکس‌باکس تمرکز خود را روی پشتیبانی بین نسلی، Backwards Compatibility و سرویس‌های ابری گذاشته، سونی به فرمول جواب پس داده‌ی خود یعنی انحصاری‌های رده بالا چسبیده است. البته برخی از این انحصاری‌ها مثل Horizon: Forbidden West، Gran Turismo 7 و God of War بعدی برای پلی‌استیشن ۴ هم عرضه خواهند شد. با توجه به فناوری‌های مشابه در این دو کنسول، بررسی و اشاره به تفاوت‌های آن‌ها هم جالب است.

در حالی که هر دو از یک پردازنده‌ی Zen 2 استفاده می‌کنند، ایکس‌باکس سری ایکس به خاطر سرعت کلاک ۳٫۸ گیگاهرتزی خود نسبت به پلی‌استیشن ۵ برتری دارد. با این حال SSD پلی‌استیشن ۵ نسبت به سری ایکس سریع‌تر بود و دارای پهنای باند ۵٫۵ گیگابایت بر ثانیه (خام) و ۸ الی ۹ گیگابایت بر ثانیه (فشرده) است. این اعداد برای ایکس‌باکس سری ایکس به ترتیب ۲٫۴ گیگابایت و ۴٫۸ گیگابایت است. میکل جیانونه که در حال حاضر مشغول کار بر روی بازی Daymare: 1994 Sandcastle، در مورد این کنسول‌ها و سخت‌افزارشان صحبت کرده است:

اولین و بزرگ‌ترین برتری نسبت به نسل گذشته طبعا سرعت بارگذاری داده‌ است. توانایی دسترسی به داده با چنین سرعتی به ما اجازه خواهد داد تا انتظارات طولانی را حذف کنیم. البته اگر دقیق‌تر شویم، می‌توانیم ببینیم که این افزایش سرعت چه تاثیری در طراحی مراحل بازی‌های جدید هم خواهد داشت. به این ترتیب می‌توانیم کانال‌هایی که برای مدت زیادی در بازی‌های ویدیویی تثبیت شده‌اند را تغییر دهیم. برای مثال نگاهی به بازی جدید اینسامنیاک گیمز (Insomniac Games) یعنی Ratchet and Clank: Rift Apart بیاندازید.

البته احتمالا مدتی طول خواهد کشید تا شاهد این تغییرات باشیم:

در حال حاضر بزرگ‌ترین مانع برای پیشرفت‌ بازی‌ها، میان نسلی بودن اکثر آن‌ها است. پس انحصاری‌های یک پلتفرم مخصوص می‌توانند از تمام این فناوری‌های جدید نهایت بهره را ببرند. به نظر ما SSD سونی نسبت به ایکس‌باکس برتری واضحی دارد.

بازی Daymare: 1994 Sandcastle در سال ۲۰۲۲ عرضه خواهد شد. این بازی که پیش‌دنباله‌ای برای بازی Daymare: 1998 است، برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵ و رایانه‌های شخصی در حال توسعه است.