وقتی ذهنتان زیادی مشغول است و به خود می‌گویید من زشتم مراقب باشید. هنگامی که به خود می‌گویید من زشتم و به جست و جوی یک قیافه بهتری می‌روید، زی...

وقتی ذهنتان زیادی مشغول است و به خود می‌گویید من زشتم

مراقب باشید. هنگامی که به خود می‌گویید من زشتم و به جست و جوی یک قیافه بهتری می‌روید، زیادی ذهنتان را مشغول ظاهرتان نکنید. البته ممکن است متوجه شده باشید که جامعه ما به «ریخت و قیافه» بند است. برای آن که منظورم را برسانم کافیست به یک مغازه روزنامه فروشی بروید و نگاهی به آدم‌های تمام عیاری که تقریبا روی هر جلد مجله‌ای خودنمایی می‌کنند بیندازید. آیا تا اندازه‌ای نسبت به نقص‌های فیزیکی‌تان خجالت نمی‌کشید؟
من به عنوان یک پسر نوجوان، از لپ‌های تپلی‌ای که داشتم خجالت می‌کشیدم و احساس می‌کردم من زشتم. پدرم به من می‌گفت، وقتی به دنیا آمدم آن‌قدر چاق بودم که دکترها محل باسنم را تشخیص نمی‌دادند. به خوبی یادم است که یکی از دخترهای همسایه‌مان یک دفعه لپ‌هایم را مسخره کرد. برادرم دیوید شجاعانه تلاش نمود تا با گفتن این که لپ‌هایم از ماهیچه تشکیل شده‌اند از من دفاع کند ولی نتیجه معکوس داد و «لپ ماهیچه‌ای» تبدیل به مناسب‌ترین لقبم شد.

وقتی کلاس سوم راهنمایی بودم پدرم مرا به سفر کوتاه ولی در واقع درازمدتی فرستاد.به طوری که ما تا ابد (البته به نظر من) کوه‌نوردی کردیم و گرسنگی کشیدیم تا پرطاقت شوم.

دستاورد جانبی و غیرمنتظره این سفر آن بود که من لپ‌هایم را از دست دادم ولی همان‌طور که سال‌های نوجوانی‌ام شروع می‌شد، از خیلی چیزهای دیگر خجالت می‌کشیدم، مثل: نداشتن یک لبخند زیبا همچون بعضی از دوستانم، یا جوش‌هایی که درست همانند یک عادت بد از بین نمی‌روند و دوباره ظاهر می‌شوند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

هیچ کسی کامل نیست خود را با دیگران مقایسه نکنید

قبل از این که به مقایسه خود با مانکن‌ها و مدل‌های عکس روی مجلات بپردازید و در نتیجه از ریخت و قیافه و هممه اعضای بدنتان متنفر شوید، لطفا فراموش نکنید که هزاران آدم سالم و خوشحال در دنیا وجود دارند که آن‌ها نیز گونه‌های برجسته، عضلات سفت، شکم محکم و استخوان‌هایی پولادین ندارند.

خیلی از خواننده‌ها، مجریان، ورزش‌کاران و هنرپیشه‌ها موفق، نقص‌های فیزیکی زیادی دارند.

حتما نباید برای خوش‌حالی‌تان استروئید بخورید تا بازویتان را چاق کنید. اگر قیافه یا آن نوع هیکلی را که جامعه ما «مناسب» می‌داند، ندارید خوب، چه اشکالی دارد؟ چیزی که امروز مورد توجه است در هر صورت فردا تغییر خواهد کرد.

به خودتان و فیزیکتان اهمیت بدهید

بیش‌تر مهم این است که از لحاظ فیزیکی احساس خوبی داشته باشید نه این که حتما ظاهرتان فلان شکل باشد. مجری برنامه اپرا از همه بهتر می‌گوید: «باید احساساتان را تغییر دهید. موضوع اضافه وزن نیست و موضوع این است که به عنوان یک اصل روزانه به خودتان اهمیت دهید.»

شما تصاویر هنری را باور می‌کنید؟

اگر تا کنون نمی‌دانستید، بدانید عکس‌هایی که بر روی جلدهای مجلات می‌بینید واقعی نیستند. چندین سال پیش تصویر هنرپیشه و ملکه زیبایی‌ای به نام میشل پیفر را با تیتر «میشل پیفر واقعا به هیچ چیز نیاز ندارد» را بر روی جلد مجله زده بودند.

او در واقع بیش‌تر از آن چه که به نظر می‌رسید، به کمک نیاز داشت. همان‌طور که یک نویسنده به نام آلن لیچ فیلد این را افشا کرد:

مجله دیگری به نام هارپز در چاپ ماه بعدش ثابت کرد که که حتی مردم زیبا کمی احتیاج به کمک دارند. هارپز چک صادر شده برای روتوش کننده عکس پیفر را بر روی جلد مجله گیر آورده بود. روتوش‌کنندگان طبق این چک، از او ۱۵۲۵ دلار گرفته بودند تا این عملیات را بر روی عکسش انجام دهند: رنگ و رویش را درست کنند، لبخندش را میزان کنند، چانه‌اش را اصلاح نمایند، خط ریز نرمه گوشش را صاف کنند، مو اضافه کنند، برای به وجود آوردن یک ترکیب بهتر پیشانی‌اش را بزرگ‌تر کنند و ماهیچه‌های گردنش را شل نمایند. سردبیر هارپز علت چاپ این داستان را این طور توضیح داد:«ما همیشه در مجلات با ظاهر بی‌عیب و نقص افراد رو به رو هستیم.» چاپ این مطلب به این منظور است که به خوانندگان یادآوری کنم که بین زندگی واقعی و هنر تفاوت‌هایی وجود دارد…

به همین دلیل است که نباید عکس سال‌نامه آموزشی یا گواهی‌نامه رانندگی‌تان را با عکس‌های روی جلد مجلات مقایسه کنید. عکاسی که می‌خواهد از شما عکس بیندازد، ممکن است خداقل دست‌مزد را بگیرد، حوصله‌اش سر رفته باشد، عجله نماید یا حتی از شما متنفر باشد. تعجبی هم ندارد که عکستان این‌قدر افتضاح در آمده است.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

اگر در تاریخی دیگر زندگی می‌کردیم همه چیز فرق داشت

فراموش نکنید که داشتن یک هیکل متناسب و لاغر اندام همیشه خوب نبوده است. چه‌قدر خوب بود اگر در سده هجدهم در اروپا زندگی می‌کردیم; زمانی که اضافه وزن داشتن «آخرین مد» بود یا موقع قرون جهالت که همه لباس‌های گل و گشادی می‌پوشیدند و هیچ کس نمی‌فهمید که هیکلش چه شکلی استو بله روزگار هم روزگار قدیم.

البته باید برای داشتن بهترن ظاهر و تیپ سخت تلاش کنیم ولی اگر مراقب نباشیم، زیاده‌روی در ظاهربینی می‌تواند ما را دچار اختلالات شدیدی مثل بی‌اراده خوردن، سد جوع، انورکسی یا اعتیاد به خوردن داروهایی مثل استروئید کند. برخورد کردن با بدنتان مثل زندانی جنگلی آن هم برای شخصی دیگر هیچ وقت ارزش ندارد.

منبع: هفت قدم در راه موفقیت، نوشته شان کاوی

بیشتر بخوانید:

خسته ام | خستگی در کنید

معمولی بودن

خودشناسی ، ما از خودمان میترسیم.