به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه الاهرام مصر، وزارت خارجه مصر افزوده است، ورود این کشتی ترکیه به منطقه انحصاری اقتصادی در دریای مدیترانه نقض حاکمیت مصر به شمار می‌آید. در بیانیه وزارت...

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه الاهرام مصر، وزارت خارجه مصر افزوده است، ورود این کشتی ترکیه به منطقه انحصاری اقتصادی در دریای مدیترانه نقض حاکمیت مصر به شمار می‌آید.

در بیانیه وزارت خارجه مصر آمده است: کشتی اکتشافی ترکیه که از تاریخ ۲۱ جولای (۳۱ تیر ماه) تا یک آگوست (۱۱ مرداد) در حال انجام بازتاب لرزه‌ای در دریای مدیترانه بوده، وارد یکی از محدوده‌های منطقه انحصاری اقتصادی مصر شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است، این اقدام مغایر با حقوق دریانوردی و قوانین بین‌المللی است.

وزارت خارجه مصر افزوده است: قاهره اطلاعیه‌ای به سازمان ملل متحد در مورد استفاده مصر از حقوق خود در آب‌های انحصاری اقتصادی طبق ماده ۳۱۰ کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها ارسال کرده است.

عوامل تنش در سال‌های اخیر در دریای مدیترانه چند برابر شده است؛ چندین قدرت مانند ترکیه، رژیم صهیونیستی، مصر و یونان بر سر منابع انرژی در رقابت با یکدیگر هستند.

روابط مصر و لیبی بر سر رژیم دریایی مدیترانه و نیز جنگ در لیبی وارد تنش شده است و ۲ طرف یکدیگر را متهم به انجام اقدامات غیر قانونی می‌کنند.

در جنگ لیبی نیز مصر در کنار روسیه، فرانسه، امارات متحده عربی و عربستان سعودی از ژنرال خلیفه حفتر و ترکیه نیز در کنار قطر و ایتالیا از دولت وفاق ملی لیبی حمایت می‌کند.

پس از سرنگونی معمر قذافی در لیبی در سال ۲۰۱۱ (۱۳۸۹)، این کشور عملاً به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی به مرکزیت طرابلس، دولت موسوم به "دولت وفاق ملی" به ریاست "فایز السراج" بر سرکار آمد که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد است و در بخش شرقی این کشور، "خلیفه حفتر" یک ژنرال بازنشسته، کنترل این منطقه را در دست دارد.