به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، محمود ادیب شامگاه جمعه در همایش فعالان صنعت گردشگری ایران و عراق که در هتل پردیسان مشهد از سوم تا پنجم آذرماه در حال برگزاری است، با بیان این مطلب اظهار داشت: با افزایش واکسیناسیون در ایران و جهان این وزارتخانه افزایش صدور روادید...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، محمود ادیب شامگاه جمعه در همایش فعالان صنعت گردشگری ایران و عراق که در هتل پردیسان مشهد از سوم تا پنجم آذرماه در حال برگزاری است، با بیان این مطلب اظهار داشت: با افزایش واکسیناسیون در ایران و جهان این وزارتخانه افزایش صدور روادید را در دستور کار خود قرار داده است و در برخی از کشورها صدور روادید برای ورود به ایران را از 500 مورد در روز به سه هزار مورد رسانده‌ایم تا شاهد رونق اقتصادی و گردشگری در کشور باشیم.

مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: خوشبختانه حتی در دوره 20 ماهه کرونا که بخشی از فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی کشور تعطیل شده بود با تعریف فرآیندها زنجیره تردد اتباع خارجه قطع نشد.

ادیب یادآور شد: به رغم توقف صدور روادید طبق تصویب ستاد ملی کرونا بعد از یک دوره سه ماهه موفق به بازگشایی صدور روادید در حوزه تجاری شدیم همچنین صدور روادید در حوزه درمانی در سرپا نگه داشتن دفاتر خدمات مسافرتی و جلوگیری از بیکاری در این بخش موثر بود و هم اکنون با فراگیری واکسیناسیون در جهان و ایران روند صدور ویزا در وزارت امور خارجه افزایش یافته و در برخی کشورها به پنج تا 6 برابر دوره کرونا رسیده است.

وی با بیان این که روابط مردمی همواره بیش از روابط سیاسی بین دو کشور ایران و عراق وجود داشته که عامل آن وجود سنخیت دینی و مذهبی بوده است، افزود: امید است که با لغو روادید هوایی از سوی ایران برای سفر به عراق روادید هوایی از سوی کشور عراق برای سفر به ایران لغو شود و در ادامه شاهد لغو روادید زمینی میان دو کشور باشیم.

رونق گردشگری ایران و عراق در سایه ارتباطات مستمر

سیدحمید موسوی، معاون استاندار و سرپرست فرمانداری مشهد نیز اظهارداشت: برگزاری این همایش نقطه عطفی در عرصه گردشگری میان دو کشور ایران و عراق است، امیدواریم برگزاری نشست مشابه را با سایر کشورهای همسایه در مشهد شاهد باشیم.

معاون استاندار و سرپرست فرمانداری مشهد ادامه داد: امیدواریم شهر امام رضا(ع) و امام مهربانی‌ها روزهای خوبی را بعد از آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در پیش داشته باشد و رشد و شکوفایی به این شهر بازگردد.

سیدحمید موسوی تصریح کرد: کشور عراق نیز دارای امامزاده های فراوان است و می‌توان این تبادل مسافر و رشد و توسعه گردشگری به صورت دو طرفه باشد.

سفر بهترین راه پیوند ایران و عراق است

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول عراق در مشهد نیز اظهارداشت: شریعت مقدس ما برای تمام سفرها از جمله جهاد، زیارت، حج و سفر احکام و پیشنهادات زیادی دارد و این احکام برقرار است.

وی ادامه داد: در ساختار سیاسی دیپلمات‌ها نمایندگان دولت‌ها هستند اما دفاتر خدمات مسافرتی نمایندگان مردم هستند، هر چند براساس علوم سیاسی در قرن 21 دیپلماسی مردمی اثرگذارتر راهگشاست.

وی به تاثیر لغو صدور روادید میان دو کشور ایران و عراق بر افزایش سفرها بین دو کشور اشاره کرد و گفت: برای ادامه این روند از سوی کشور عراق آمادگی خود را اعلام می‌کنیم.

همایش فعالان صنعت گردشگری ایران و عراق در محل هتل پردیسان مشهد از روز سوم آذر ماه آغاز شده است و به مدت سه روز ادامه دارد.

انتهای پیام/281/ش