محسن جلیل روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در یاسوج، اظهار داشت: آمار غرق شدگی ها به ترتیب در سال های ۹۶ ،۱۲ نفر،...

محسن جلیل روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در یاسوج، اظهار داشت: آمار غرق شدگی ها به ترتیب در سال های ۹۶ ،۱۲ نفر، ۹۷ ، ۱۳ نفر و سال ۹۸ ، ۲۶ نفر و ۴ ماهه نخست امسال ۹ مورد بوده است.

وی افزود: در استان دریا و یا دریاچه وجود ندارد اما باز هم آمار غرق شدگی در رودخانه ها بالاست و می توان گفت که یکی از دلایل بالابودن این امر، نبود متولی خاص در این حوزه است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: آموزش همگانی و تخصصی، نصب علائم هشدار دهنده و حصارهای جداکننده تا حدود زیادی می توانند نقش مهمی در جلوگیری از غرق شدگی ها داشته باشند.

جلیل ابراز داشت: رودخانه بشار یک رودخانه وحشی در یاسوج بوده که ۱۵۰ کیلومتر از در استان کهگیلو بویراحمد قرار دارد و با تغییر در بستر و سطح آن به دلیل بارش های زیاد و ذوب شدن برف ها،  هر ساله شاهد حوادث ناگوار و غرق شدن جوانان در آن هستیم .

وی تاکید کرد: متولیان شرکت آب منطقه ای استان ابراز داشته اند که علائم هشدار دهنده در بستر رودخانه های استان در بیشتر مواقع یا به سرقت برده می شود و شاید هم طغیان رودخانه ها و سیل آن  را از بین ببرد و با وجود از بین رفتن این تابلو ها دیگر کسی پیگیر نصب دوباره آن ها نیست.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: غرق شدن برخی از افراد به دلیل نداشتن شناخت کافی از آب رودخانه و ناآشنایی با فنون شناست که رودخانه ها را همچون استخر شنا تصور می کنند در حالی که این گونه نسیت.

جلیل افزود: رودخانه های استان دارای آب سرد هستند که سبب باعث بروز سکته قلبی و در نهایت مرگ شناگران می شود.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: نیاز است مکان مشخصی در حاشیه و کنار این رودخانه‌ها برای شنا کردن پیش‌بینی شود و شنا کردن تنها در نقطه های بی خطر متمرکز شود.

وی تصریح کرد: سندروم غرق شدگی شناگران پدیده جدیدی است که با آن مواجه هستیم با ورود ناگهانی به رودخانه به بدن انسان شک وارد می شود و سکته می کند و یا با مشکلات دیگری مواجه می شود.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در برخی مواقع نیز خانواده ها بی احتیاطی می کنند و کودکان قربانی بی احتیاطی آن ها می شوند.

جلیل تاکید کرد: این خانواده ها بدون در نظر گرفتن خطر غرق شدگی در حاشیه رودخانه و مکان هایی نا امن چادر می زنند و کودک بدون آگاهی از عمق آب جان خود را از دست می دهد.

وی گفت: موضوع آموزش شنا مهم بوده و در دین اسلام بر فراگرفتن مهارت  های شنا ،تیراندازی و سوارکاری تاکید زیادی شده است و می توان از ظرفیت دستگاه هایی همچون آموزش و پرورش، امداد و نجات هلال احمر و آتش نشانی بهره برد.

آمار غرق شدگان استان ظرف دوهفته اخیر رو به افزایش بوده است و زنگ خطر را برای مسئولان و متولیان مدیریت بحران و سوانح به صدا در آورده است.

وی از هم استانی ها و گردشگران کهگیلویه و بویراحمد خواست به علائم هشداردهنده در حاشیه رودخانه ها توجه و از شنا کردن در آب های عمیق خودداری کنند.

بر اساس آخرین سالنامه آماری سازمان پزشکی قانون کشور، استان کهگیلویه و بویراحمد در رتبه هشتم کشور در میزان متوفیات ناشی از غرق شدگی بر حسب جمعیت قرار دارد.

استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ۶۶ رودخانه دائمی و فصلی یکی از استان‌های آسیب پذیر در زمینه غرق شدگی است.

این استان با وجود آنکه فاقد خط ساحلی و دریایی است اما در آمار غرق شدگی می تازد.

وجود دریاچه و سدهای کوثر، مارون و بیش از ۱۰۰ رودخانه پرآب، کانون پرمخاطره‌ای برای سلامت جوانان کهگیلویه و بویراحمدی در فصل گرماست.