آیدین رحمانی رضائیه روز شنبه در جلسه مجمع تصویب بودجه پیشنهادی سال جاری شرکت آب و فاضلاب استان اظهار داشت: باید هدف از برخورد با ساخت و سازها و انشعاب‌های غیرقانونی، قانون‌مدار کردن امور باشد...

آیدین رحمانی رضائیه روز شنبه در جلسه مجمع تصویب بودجه پیشنهادی سال جاری شرکت آب و فاضلاب استان اظهار داشت: باید هدف از برخورد با ساخت و سازها و انشعاب‌های غیرقانونی، قانون‌مدار کردن امور باشد.

وی با اشاره به تامین آب شرب مناطق شهری و روستایی، ادامه داد: تامین آب شرب برای عموم مردم یکی از وظایف قانونی، شرعی و انسانی مسوولان است و ساخت و سازهای غیرمجاز نمی‌تواند مانع این امر مهم شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به بودجه شرکت آب و فاضلاب استان، گفت: بودجه پیشنهادی این شرکت برای سال جاری از تمامی جهات درآمدی، هزینه‌ای، برنامه‌ای و سایر موارد قابل قبول است.

حاشیه‌نشینی در شهر ارومیه در مقایسه با سال ۱۳۸۲ روند رو به رشدی داشته به طوری که این مناطق از ۱۱ محله در سال ۱۳۸۲ با جمعیتی برابر با ۹۰ هزار نفر به ۳۱ محله با جمعیت ۲۴۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۹ افزایش یافته‌ است.

وسعت سکونتگاه‌های غیررسمی در شهر ارومیه با هزار و ۱۴۰ هکتار معادل ۱۰ درصد از مساحت شهر را به خود اختصاص داده ‌است و در حال حاضر ۳۱ درصد جمعیت این شهر در این مناطق ساکن هستند.

سکونتگاه‌های غیررسمی خارج از محدوده شهر در مرکز آذربایجان‌غربی شامل ۱۲۵ هکتار است که قابل توجه بوده و به لحاظ قوانین جاری کشور ارائه خدمات به ساکنان این مناطق غیرقانونی بوده و نیازمند تدبیر مسوولان ارشد استانی و ملّی است.

چهار محله حاشیه‌نشین در شهر خوی با ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار وسعت هم‌اکنون ۱۵ هزار و ۳۱۰ نفر جمعیت شهر را در خود اسکان داده‌است و ۵۰ هزار نفر از جمعیت ۱۶۰ هزار نفری شهر مهاباد در ۱۱ سکونتگاه غیررسمی با ۳۴۲ هکتار مساحت سکونت دارند.

علاوه بر این شهرستان‌ها در حال حاضر ۶۴۰ هکتار از شهر بوکان و ۴۷۰ هکتار از شهر میاندوآب نیز به عنوان سکونتگاه غیررسمی شناسایی شده که این شهرها نیز با توجه به روند مهاجرتی روز افزون، نیازمند فعالیت بیشتر در ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی و اجرای سریع طرح های بازآفرینی شهری است.

آذربایجان‌غربی مشکلات بسیاری در حوزه سکونتگاه‌های غیررسمی دارد که می‌توان با اختصاص اعتبار بیشتر و همچنین با توسعه مناطق روستایی، اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری کم‌هزینه و توسعه‌ای در شهرهای کوچک و روستاها و همچنین اشتغال‌آفرینی روستایی بخشی از روند فزآینده توسعه سکونتگاه‌های غیررسمی آن را کنترل کرد.