علی غفوری مقدم عصر یکشنبه در نشست کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی افزود: قیمت هر کیلوگرم گوشت گرم مرغ در استان نسبت به م...

علی غفوری مقدم عصر یکشنبه در نشست کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی افزود: قیمت هر کیلوگرم گوشت گرم مرغ در استان نسبت به ماه قبل ۲.۹ درصد کاهش یافته و به ۲۰۴ هزار ریال رسیده و قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ نیز ۳.۸ درصد کاهش یافته و به هر کیلوگرم ۱۷۸ هزار ریال به فروش می‌رسد.

وی اضافه کرد: قیمت مرغ زنده و گوشت مرغ گرم در خراسان رضوی از میانگین قیمت آنها در کل کشور کمتر است.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به قیمت مصوب ۱۶۹ هزار ریال برای هر کیلوگرم تخم مرغ گفت: تقریبا عمده مراکز عرضه کالا در استان قیمت مصوب تخم مرغ را رعایت می‌کنند اما گاه در خیابانهای فرعی فروشندگان از رعایت قیمت مصوب تخم مرغ خودداری می‌کنند.

غفوری مقدم افزود: تا دیروز ۱۰ هزار و ۱۵۰ واحد صنفی مشهد ۸۶۶ تن تخم مرغ را به قیمت مصوب توزیع کرده اند و در ۱۳ میدان عرضه کالا در این شهر نیز یک غرفه رایگان در اختیار اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخمگذار قرار گرفته است تا تخم مرغ را به قیمت مصوب عرضه کنند.

وی ادامه داد: فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دلیل ضوابط داخلی شان ترجیح می‌دهند که تخم مرغ بسته بندی شده را بفروشند اما لازم است کل شبکه توزیع شامل تعاونیهای مصرف کارگری و کارمندی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در توزیع این کالا با قیمت مصوب همکاری لازم را داشته باشند.

رییس اتاق اصناف مشهد نیز در ارتباط با برخورد با گران فروشی تخم مرغ در این نشست گفت: تاکنون ۳۲۲ فرم تخلف در خصوص گران فروشی تخم مرغ در این کلانشهر تنظیم شده است.

محمود بنانژاد افزود: کیفیت تخم مرغی که به صورت فله در قالب طرح تنظیم بازار عرضه می‌شود پایین تر از کیفیت تخم مرغی است که در قالب بسته بندی به فروش می‌رسد.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: هیچ مشکلی در تولید تخم مرغ در استان وجود ندارد و ظرفیت استان تولید و توزیع ۴۰۰ تن تخم مرغ در روز و حتی صادرات آن به خارج از استان است.

جنتی افزود: توزیع تخم مرغ به قیمت مصوب هر کیلوگرم ۱۶۹ هزار ریال طی دو یا سه هفته اخیر در واحدهای صنفی فروش مرغ و ماهی مطلوب اما در صنف خوار و بار غیرمطلوب بوده و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای کمتر از ۹۰ تن توزیع شده است.

وی اضافه کرد: طی سه هفته اخیر میزان توزیع تخم مرغ به قیمت مصوب در خراسان رضوی هزار و ۸۰۰ تن بوده که از این تعداد ۵۷ درصد در مشهد توزیع شده است.

وی با تاکید بر برخورد بازرسان با عرضه تخم مرغ بیش از قیمت مصوب در بازار گفت: تخم مرغ نباید در بازار خراسان رضوی ۲ قیمت داشته باشد و لازم است در این خصوص نظارتها تشدید شود.

بنانژاد، رییس اتاق اصناف مشهد هم درباره سامانه توزیع کالاهای اساسی طرح تنظیم بازار در این نشست گفت: تاکنون از طریق این سامانه شکر و روغن توسط مباشران و عمده فروشان توزیع شده است.

رییس اداره بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: برای هر کد ملی ثبت شده در سامانه توزیع کالاهای اساسی طرح تنظیم بازار فقط یک شماره تماس وجود دارد لذا امکان صدور حواله‌های تکراری برای افراد میسر نیست.

حمیدرضا رجوعی افزود: تاکنون زمینه توزیع شکر، روغن و برنج هندی طرح تنظیم بازار خراسان رضوی از طریق سامانه مزبور فراهم شده است و هیچ حواله ای از کالاهای طرح تنظیم بازار بدون ثبت در سامانه صادر نمی‌شود.

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی دهم در این نشست گفت: از مجموع ۲۹ هزار و ۱۰۲ تن سهمیه شکر بخشهای صنف و صنعت خراسان رضوی در ماه های بهمن و اسفند، ۲ هزار و ۵۰۲ تن به صنوف و مابقی به واحدهای صنعتی تخصیص می‌یابد.

غفوری مقدم اظهار داشت: با عنایت به افزایش قیمت شکر سهمیه صنف و صنعت طرح تنظیم بازار و تاثیر آن بر افزایش قیمت فرآورده های این ۲ بخش، موضوع از طریق تهران در حال پیگیری است.

در این نشست مقرر شد تا سه شنبه هفته جاری اتاق اصناف، اتحادیه بارفروشان و سازمان میادین شهرداری مشهد نظر قطعی خود را برای اعلام مباشر به منظور مشارکت در طرح تنظیم بازار میوه شب عید به سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اعلام کنند تا تصمیم قطعی برای این بخش گرفته شود.