به گزارش اداره اخبار و رسانه‌های گروهی مجلس شورای اسلامی، محمدباقر قالیباف روز چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی جامعه اندیشگاهی کشور، پس از استماع سخنان مدیران و نمایندگان اندیشکده...

به گزارش اداره اخبار و رسانه‌های گروهی مجلس شورای اسلامی، محمدباقر قالیباف روز چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی جامعه اندیشگاهی کشور، پس از استماع سخنان مدیران و نمایندگان اندیشکده‌های مختلف از سراسر کشور با قدردانی از موضوعات مطرح شده، اظهارداشت: هدف از برگزاری این نشست‌ها نباید تنها گفت و شنود باشد، ما هر قدر کنار هم بنشینیم، سخن بگوییم و از اندیشه‌ورزی، اندیشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی صحبت کنیم اما خروجی آن در زندگی مردم و کارآمدی نظام اسلامی دیده نشود خاصیتی نخواهد داشت؛ ما به این نوع از کار، بیگاری می‌گوییم به این معنا که تنها دغدغه خودمان را داریم و بساطی پهن کرده‌ایم که زندگی خودمان را حل کنیم این در حالی است که بنا باید بر حل مسائل مردم گذاشته شود.

رییس مجلس با تاکید بر اینکه مبنا در مجلس یازدهم بر حل مساله گذاشته شده است، افزود: مدیریت راهبردی ما در طرح تحول مجلس مبتنی بر حل مساله با تمرکز بر ۴ رویکرد شفاف سازی، هوشمندسازی، کارآمد سازی و مردم سازی است، نگاه‌مان به مسائل باید به گونه‌ای باشد که این ۴ رویکرد در آن دیده شود.

قالیباف خطاب به مدیران اندیشکده‌ها، هدف از برگزاری چنین جلساتی را کار جدی، موثر و اساسی بر شمرد و تاکید کرد: اینها را می‌گویم تا بدانید اگر تحولی که بر آن تاکید می‌کنم اتفاق نیفتاد شما هم به همین شیوه از من مطالبه کنید.

همه ما در مقابل مردم مسوول و پاسخگو هستیم

قالیباف با بیان اینکه همه ما در مقابل مردم مسوول و پاسخگو هستیم، بر ضرورت ارتباط بین مجلس و اندیشکده‌ها تاکید کرد و خاطرنشان کرد: اندیشکده‌ها باید در بطن تحول مجلس با مجلس کار کنند به این معنی که کار از پایین به بالا باشد؛ ما نمی‌توانیم خارج از کار رابطه اداری با هم امضا کنیم و در واقع مانند هزاران تحقیق دانشگاهی و پایان‌نامه به کار پژوهشی بپردازیم اما خروجی آن جز مزاحمت برای قفسه‌ها چیز دیگری نباشد.

وی تقنین و نظارت را دو رکن مهم در مجلس برشمرد و یادآور شد: ما در مجلس، صحن، کمیسیون‌ها، کمیته‌ها، مرکز پژوهش‌ها و نمایندگان را داریم که البته هریک از نمایندگان به تنهایی یک مجلس و یک صحن هستند؛ با این تفاسیر نماینده، جغرافیای حوزه‌های انتخابیه، مشکل حوزه‌های انتخابیه و دغدغه نمایندگان در سطح ملی و جهانی و همچنین در حوزه محلی مورد بحث ما است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در انجام کارها با موضوعات متنوعی روبرو هستیم، تصریح کرد: به دلیل همین تنوع، اولویت و مدیریت راهبردی ما بر مسئله محوری قرار گرفته است.

قالیباف با بیان اینکه تا پایان چشم‌انداز ۲۰ ساله زمان اندکی پیش‌رو داریم، ادامه داد: ما تا پایان چشم انداز ۲۰ ساله یعنی سال ۱۴۰۴ تنها ۵ سال زمان داریم که باید در این مدت دست به دست هم داده و به گونه‌ای عمل کنیم که گذشته‌ها جبران شود.

اولویت اصلی مجلس بازگردان ثبات اقتصادی به کشور است

وی اولویت اصلی مجلس را بازگردان ثبات اقتصادی به کشور برشمرد و گفت: ما قادر به بازگرداندن ثبات اقتصادی هستیم؛ اگر رشد اقتصادی می‌خواهیم، قبل از آن باید ثبات اقتصادی داشته باشیم، در سایه ثبات اقتصادی است که به سمت رشد اقتصادی قابل قبول و همچنین بازگشت آرامش به جامعه حرکت خواهیم کرد، در چنین شرایطی است که کارهای فرهنگی و سبک زندگی در مسیر درست قرار خواهد گرفت.

رییس مجلس خاطرنشان کرد: متاسفانه امروز در شرایطی هستیم که سبک زندگی مان به جای آخرت محوری، منفعت محور است، ما باید به دست جوانان انقلابی و متخصص به سمتی حرکت کنیم که با کارآمدی، مشکلات موجود را رفع کنیم، در چنین شرایطی می‌توانیم بگوییم مجلس یازدهم با دیگر مجالس متفاوت است.

قالیباف با بیان اینکه تحول در مجلس منجر به تحول در اداره کشور خواهد شد، افزود: ما در یک سال پیش رو بخشی از تحولات را با دولت مستقر خواهیم داشت بنابراین در برنامه‌ریزی‌ها باید این برش زمانی را مدنظر قرار داده و به گونه‌ای کار کنیم که حداکثر کارآمدی و بهره‌وری را داشته باشیم، همچنین برای ۴ ساله دولت آینده هم ریل گذاری درستی داشته باشیم تا کارها در مسیر درستی انجام شود.

تدوین برنامه هفتم توسعه از مهم ترین دستور کارهای مجلس یازدهم

قالیباف تدوین برنامه هفتم توسعه را یکی از مهمترین دستورکارهای مجلس یازدهم عنوان کرد و افزود: اگر در تدوین برنامه هفتم آسیب‌شناسی و تحلیل درستی از چگونگی ۶ برنامه گذشته نداشته باشیم به هیچ وجه قابل دفاع نیست؛ واقعیت آن است که در برنامه‌های گذشته آنچه نوشته شده با آنچه اتفاق افتاده تفاوت جدی دارد که نباید در برنامه هفتم شاهد چنین رویکردی باشیم.

وی تاکید کرد: مجلس به عنوان مجموعه‌ای سیاستگذار باید برنامه‌ای برای حمایت از اندیشکده‌ها به عنوان مجموعه‌های نوپا که با ۲ آفت پایایی سازمانی و پایایی منابع انسانی روبرو هستند، در دستورکار قرار دهد.

رییس مجلس با بیان اینکه هم‌اکنون ۳ رکن مجلس، دولت و شورای عالی استان‌ها امکان ارائه طرح و لایحه به مجلس را دارند، گفت: رکن چهارمی که می‌تواند پیشنهادهایی را به مجلس ارائه کند نخبگان و مردم هستند؛ شما به عنوان نخبگان جوان پیشتاز این قراول شوید و در موارد لزوم پیشنهادات خود را برای ارائه طرح، لایحه یا اساسنامه به مجلس ارائه کنید.

قالیباف خطاب به مدیران اندیشکده‌ها هشدار داد که در حوزه اندیشکده ها و موضوعات تحقیقاتی، رفتار و نگاه صنفی نداشته باشند و ادامه داد: شما باید نماینده خرد جمعی بوده و به جای افرادی که فرصت نمی کنند در تصمیم سازی ایفای نقش کنند، عمل کنید.

تاکید رییس مجلس بر فهم مشترک در حوزه حکمرانی

قالیباف موضوع فهم مشترک در حوزه حکمرانی را از اصول بسیار مهم و مورد توجه در مجلس برشمرد و تصریح کرد: فهم درست از حکمرانی در حوزه نظارت و قانونگذاری برای تک تک نمایندگان ضروری است که باید این نگاه جامع پیدا شود به این معنی که اگر مسئله را بدانیم برای آن راهکار مناسبی هم خواهیم داشت.

پایان پیام