ژان ایو لو دریان وزیر امور خارجه فرانسه
© Sputnik / Vitaliy Belousov

وزارتخانه های امور خارجه و دفاع فرانسه از توقف فروش و صادرات جنگ افزار فرانسوی به ترکیه خبر دادند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارتخانه های امور خارجه و دفاع فرانسه روز شنبه اعلام کردند که فروش تمام تسلیحات این کشور به ترکیه را به دلیل آنکه ممکن است در عملیات سرکوب آنکارا علیه شبه نظامیان کُرد سوریه بکار رود، متوقف می کنند.

در بیانیه مشترکی که این دو وزارتخانه فرانسه روز شنبه منتشر کردند، آمده است: با امید و انتظار برای پایان یافتن این تهاجم، دولت فرانسه تصمیم گرفته است که تمام برنامه ها برای صادرات تسلیحات خود به ترکیه را به دلیل آنکه ممکن است تسلیحات مزبور در تهاجم علیه سوریه بکار روند، به حالت تعلیق در می آورد. این تصمیم به فوریت اجرا می شود.

لغو فروش تسلیحات به ترکیه در حالی مطرح می شود که وزرای اتحادیه اروپا خود را برای شرکت در نشست هفته آینده لوکزامبورگ آماده می کنند؛ نشستی که هدف آن طرح ریزی یک پاسخ مناسب به عملیات بهار صلح ترکیه است.

همچنین هایکو ماس وزیر خارجه آلمان نیز اوایل روز شنبه از توقف صادرات تسلیحات این کشور به ترکیه خبر داد. کشورهای هلند و نروژ نیز فروش تسلیحات خود به ترکیه را متوقف کرده اند.

گفته می شود که عملیات تهاجمی ترکیه علیه شبه نظامیان کُرد وابسته به یگانهای مدافع خلق که در پی خروج نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه آغاز شد، با واکنش منفی و انتقاد فراوان رهبران کشورهای غربی همراه شد. با آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به رها کردن متحدان کُرد خود در منطقه متهم شده است، تلاش می کند تا مقامات ترکیه را با تهدید به وضع تحریمهای اقتصادی از عملیات نظامی در سوریه منصرف سازد.

اما در مقابل، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه وعده داده که تنها به تروریستها در شمال سوریه حمله می کند و از حمله به غیرنظامیان خودداری می کند!

در عین حال، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه، در بیانیه ای مشترک با همتایان بلژیکی، استونیایی، آلمانی، لهستانی و انگلیسی خود از رئیس جمهور ترکیه خواست تا عملیات نظامی در شمال سوریه را متوقف کند.

در این بیانیه آمده است: تجدید خصومتهای مسلحانه در شمال شرق سوریه ثبات کل منطقه را بیش از پیش تضعیف ساخته و با تحمیل درد و رنج بر غیرنظامیان، به آوارگی گسترده تر که باعث افزایش شمار پناهجویان خواهد شد، دامن می زند.