به گزارش خبرنگار ایرنا، ارسلان زارع روز شنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونای گیلان افزود: همواره از شهروندان مرتبا خواسته ایم که جز به اضطرار از منزل خارج نشوند در مواقع ضروری برای خروج از منزل...

به گزارش خبرنگار ایرنا، ارسلان زارع روز شنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونای گیلان افزود: همواره از شهروندان مرتبا خواسته ایم که جز به اضطرار از منزل خارج نشوند در مواقع ضروری برای خروج از منزل و حضور در فضاهای بسته حتما از ماسک استفاده کنند، دست ها را با آب و صابون و مایع شستشو بشویند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

وی اظهار داشت: وقتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گزارش می دهد میانگین رعایت دستورالعمل های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در استان بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است خود جای نگرانی و دغدغه جدی برای شیوع بیش از پیش این ویروس است، چرا ۳۰ درصد دیگر رعایت نمی کنند؟

وی با بیان اینکه بخشی از مبتلایان و بیماران بستری در بیمارستان های گیلان مربوط به مسافران است، خاطر نشان کرد: علی رغم توصیه ها و تاکیدات ستاد ملی و استانی کرونا، هشدارهای مسئولان استان مبنی برخودداری از سفرهای غیرضروری هموطنان به این استان متاسفانه شاهد این سفرها و مسافرت ها به ویژه در ایام تعطیل هستیم.

زارع بیان داشت: ضمن تاکید مجدد برای  پرهیز از سفرهای غیرضروری حتما باید برای انجام تعطیلات پیشرو محدودیت هایی مناسب از طریق ستاد ملی و استانی کرونا ایجاد کنیم، ضمن آنکه باید محدودیت هایی در ارایه خدمات داشته باشیم و این امکان وجود دارد که متناسب با مصوبات ستاد ملی و استانی محدودیت ها را تشدید کنیم.

نماینده عالی دولت در استان گیلان خاطر نشان کرد: امروز یک بار دیگر اعلام می کنم که سفر به استانی که قرمز است برای تفریح معنایی ندارد، جز آنکه خطر وریسک ابتلا به کرونا برای مسافران ونیز شهروندان استان را مضاعف می کند.

وی اضافه کرد: این یک واقعیت غیرقابل کتمان است که تمامی فعالیت های ما در عرصه سلامت و مقابله با کرونا در راستای حفظ سلامتی مردم و حمایت و پشتیبانی از تلاش کادر فداکار درمان است، گفت : از این رو در جلسه های مختلف همواره به این موضوع تاکید کرده ام که قدردانی و تکریم از کادر درمان صرفا به گفتار نیست بلکه در عمل و رفتار ما و رعایت دستورالعمل های بهداشتی به ویژه تصمیمات ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا است که می تواند زحمات، مشقت ها و گرفتاری های آنان را کم می کند.

زارع در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در هفته های گذشته شاهد برگزاری آزمون هایی همزمان با سراسر کشور در استان گیلان بودیم، اضافه کرد: برگزاری آزمون ها تجربه خوبی برای برگزاری کنکور پیش رو است و باید در روزهای برگزاری کنکور سراسری در هفته جاری  رعایت دستورالعمل ها را بیش از گذشته مبنای عمل قرار دهیم و بر اجرای آنها با دقت و حساسیت نظارت شود.

وی اظهار داشت: در ستاد ملی و دولت این اهتمام جدی است که حساسیت ها و دقت ها در کنکور پیش رو نسبت به آزمون های گذشته بیشتر شود لذا تاکید بر آن است که همه دستورالعمل ها جدی تر و فاصله فیزیکی هم در حوزه ها بیشتر شود و همکاری های لازم در این ارتباط انجام گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در سال تحصیلی پیش رو عمدتا باید از بستر اینترنت و فضای مجازی برای آموزش استفاده کنیم، اضافه کرد: در طی ایام سال تحصیلی هفته های با  وضعیت سفید، زرد و قرمز ممکن است متغیر باشد بنابراین باید زیرساخت های فضای مجازی به طور کامل مهیا شود و این مهم باید توسط آموزش و پرورش و با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام گیرد.

تصمیمات ستاد مدیریت مقابله با کرونا حاصل خرد جمعی است

استاندار گیلان در ادامه سخنانش بیان داشت: تصمیماتی که در ستاد ملی و استانی مدیریت مقابله با کرونا اتخاذ می شود حاصل جلسات کارشناسی، بررسی های کارگروهی و خرد جمعی است، لذا تصمیمات ابلاغ شده باید به طور جدی پی گیری شده و با نظارت مستمر آنها را کامل اجرایی کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای تصمیمات خاطر نشان کرد: کارگروه نظارت در استان گیلان با برخورداری از دستگاه های عضو باید بازرسی ها و نظارت ها را تشدید کنند.

 وی عنوان کرد : از هفته گذشته تاکنون رعایت دستورالعمل ها در پاساژها، مراکز خرید و اصناف متاسفانه از سایر بخش ها از جمله ادارات خیلی پایین تر است لذا نظارت ها باید گسترده تر شده و استمرار یابد.

زارع با بیان اینکه امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در حوزه ادارای، اصناف و بخش های عمومی به منظور الزام همگان در اجرای قوانین، مقررات و ضوابط بهداشتی تصمیماتی گرفته شده که به زودی ابلاغ می شود، اضافه کرد: تاکید می شود در استان گیلان حسب بازرسی ها به طور جدی این قوانین اجرا شود و مجازات های مربوطه هم اعمال گردد.

وی اظهار داشت: بر این اساس در ادارات با مواردی کهاز اعمال و رعایت دستورالعملهای بهداشتی تخلف می شود، در مرحله اول تذکر، در صورت تکرار توبیخ با درج در پرونده فرد خاطی، مرحله سوم کسر حقوق یک ماه حقوق و مرحله بعد کسر حقوق سه ماه و در صورت تکرار انفصال ازخدمت تا سه ماه در نظر گرفته شده و این تصمیم قطعی و لازم الاجرا است.

استاندار گیلان بیان داشت: در حوزه صنفی ابتدا تذکر در مرحله بعد درج در پرونده صنفی کاسب، مرحله بعد در صورت تکرار تخلف، تعطیلی فعالیت محل کسب به مدت پنج روز و در صورت تکرار مجدد محل کسب به مدت ۱۰ روز بسته می شود.

وی اضافه کرد: در حوزه عمومی نیز دریافت کنندگان خدمات در صورت عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی پیشگیری از انتشار کرونا خدمات دریافت نخواهند کرد و خدمات دهی به آنان ممنوع است.

استاندار گیلان برای جلوگیری از شیوع کرونا مسیر ابتدایی که ستاد ملی پیش گرفته و در استان ها مطابق آن عمل می کنند این است که فعالیت ها استمرار داشته باشد و امکان تعطیلی فعالیت ها وجود ندارد.

استاندار گیلان با بیان اینکه گاهی تعطیلی یک مجموعه مشکلاتی ایجاد می کند، اضافه کرد: لذا حسب شرایط برای تنبیه، پیشگیری از تخلف و غیره برای کوتاه مدت امکان پذیر است که باید اتفاق صورت گیرد.

وی ببا تاکید بر اینکه باید متناسب با شرایط کنونی سبک زندگی جدیدی را پیش بگیریم، گفت : در این ارتباط یکی از مهمترین رسالتها و وظایف رسانه ها تولید محتوی متناسب با شرایط و فرهنگ سازی در این زمینه است.

وی اظهار داشت: ما باید متناسب با شرایط با تدبیر، دقت کرده و با احتیاط عمل کنیم به گونه ای که بتوانیم با استفاده از همفکری، تبادل نظر و خرد جمعی تصمیماتی که گرفته می شود، اجرایی شود و الزام قانونی برای اجرا هم دارد.

ماهیت عزاداری ها تغییر نکرده و نمی کند

استاندار گیلان در ادامه با اشاره به فرارسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان اباعبدالله حسین (ع) بیان داشت: در ۶ ماه اخیر بسیاری از مناسبت ها، آیین های ملی، مذهبی و دینی ما شکل ظاهری دیگری به خود گرفت و به شکل های متفاوتی با همیشه برگزار شدند و در ایام پیش رو هم مناسبت سوگواری سید و سالار شهیدان کربلا را داریم اما هرگز ماهیت آن ارادات را تغییر نداده ایم و تغییر هم نمی کند.

وی اظهار داشت: عشق و ارادت به ائمه اطهار به ویژه اباعبدالله (ع)  و نهضت حسینی که قطعا درس آزادگی و انسانیت به تمام بشریت است را مورد توجه قرار می دهیم، اما تمام کوشش ما آن است که از رهگذر این آیین ها به سلامت مردم و شهروندان آسیب نرسد.

وی با اشاره به برگزاری جلسهای با هیات های مذهبی و جمعی از مداحان استان خاطر نشان کرد: در  این جلسه ضرورت جدی رعایت دستورالعمل ها و شیوه نامه های ستاد ملی مقابله با کرونا در جریان برگزاری مراسم ماه محرم ارایه شد و تاکید کردیم که برگزاری این مراسم ها متناسب با تصمیمات ستاد ملی نباید با سلامت مردم منافاتی داشته باشد.

زارع بیان داشت: مبلغان، علما، ائمه جمعه و رسانه های جمعی در اطلاع رسانی ها و آگاهی بخشی ها به گونه ای موثر عمل کنند که مراسم ماه محرم امسال به ویژه روزهای پایانی دهه اول محرم به سبک و سیاقی برگزار شود که الگوی خوبی برای استان ها و کشورهای دیگر باشد.

وی با بیان اینکه پویش در خانه ماندن و برگزاری عزاداری ها و روضه خوانی خانوادگی باید حتما بیشتر تاکید  و تقویت شود، خاطر نشان کرد: با توجه به پیشنهادات مطرح شده در این جلسه احتمالا تبصره ها و اصلاحیه ها به دستورالعمل های قبلی مربوط به برگزاری مراسم عزدارای سرور و سالار شهیدان اباعبدالله حسین (ع)   افزوده  می شود.