به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، پیش از ظهر چهارشنبه 14 مردادماه 98 بود که خبری در خروجی خبرگزاری‌های استان فارس به نقل از حجت‌الاسلام موسوی رئیس‌کل دادگستری فارس مبنی بر دستگیری مسؤولان شهرداری و شورای شهر صدرا به اتهام فساد مالی منتشر شد تا داستان سریالی اختلاس و رانت‌خواری...

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، پیش از ظهر چهارشنبه 14 مردادماه 98 بود که خبری در خروجی خبرگزاری‌های استان فارس به نقل از حجت‌الاسلام موسوی رئیس‌کل دادگستری فارس مبنی بر دستگیری مسؤولان شهرداری و شورای شهر صدرا به اتهام فساد مالی منتشر شد تا داستان سریالی اختلاس و رانت‌خواری در این شهر، ابعاد جدیدتری پیدا کند.

 

حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی در این خبر اعلام کرد که ٤ نفر از مسئولین شهرداری و شورای شهر صدرا به اتهام فساد مالی بازداشت‌ شده‌ و تحقیقات قضایی در این خصوص در شعبه ویژه دادسرای عمومی و انقلاب شیراز در حال انجام است.

اداره‌کل اطلاعات استان فارس که پیش از این چندین‌نوبت هشدار داده بود در کشف شبکه‌های فساد مالی و مبارزه با مفاسد اقتصادی کاملاً جدی است، ناگهان صبح چهارشنبه در محل شهرداری صدرا حاضر شده و شهردار، رئیس شورای شهر و دو تن از مسؤولان ارشد شهرداری را بازداشت کرد.

این خبر آنقدر در فضای مجازی سروصدا به پا کرد که برخی کاربران و دانشجویان آن را با مقایسه تیتر ماندگار کیهان در داستان «فتح خرمشهر»، به «فتح صدرا» تشبیه کردند!

 


*نهادینه شدن اختلاس در شهرداری صدرا

با نیم‌نگاهی به گذشته شهر صدرا، ظاهراً داستان سریالی اختلاس و فساد مالی در این شهر جدید که در بیخ گوش و در 15 کیلومتری شمال غرب شیراز قرار گرفته، تمام‌شدنی نیست و فساد مالی در شهرداری و شورای شهر صدرا تبدیل به یک‌ رویه جاری شده است!

هنوز کمتر از یک سال از اعلام حکم قطعی فساد مالی منوچهر قائدی شهردار اسبق صدرا و برخی از اعضای شهرداری و شورای این شهر نگذشته است که خبر بازداشت مسئولان فعلی شهرداری و شورای شهر، بار دیگر حکایت از فساد مالی جدید در این شهر می‌کند.

کمتر از یک‌سال پیش در یازدهم شهریور 1397 علی القاصی رئیس‌کل وقت دادگستری استان فارس در نشستی خبری، از محکومیت قطعی 11 عضو سابق شورای شهر و شهرداری صدرا خبر داد.

در این حکم منوچهر قائدی شهردار وقت صدرا به اتهام ارتشاء به مبلغ ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان وجه نقد، دریافت ۱ دستگاه آپارتمان، ۲۱۰ سکه، مداخله در معاملات و مشارکت در جعل پروانه‌های ساختمانی، به ۲ سال منع اقامت در شیراز و خروج از کشور و درمجموع به ۳۶ سال حبس محکوم شد.

 

همچنین ابراهیم فریدونی مدیر اجرایی وقت شهرداری صدرا، امین کشاورزی معاون فنی وقت و حسن دهقانی دبیر کمیسیون ماده ۱۰۰ وقت شهرداری صدرا نیز بر اساس اتهامات مطروحه به 15، 18 و 9 سال حبس تعزیری، انفصال از خدمات دولتی، تبعید و ... محکوم شدند.

7 عضو دیگر شورا و شهرداری نیز هرکدام به میزان جرائم مربوطه، مجازات شدند.

*مجازاتی که مایه عبرت نشد!

با توجه به احکام فوق و باوجود برخورد قاطع دادگستری فارس و نهادهای امنیتی با موضوع اختلاس در شهرداری صدرا، وقوع فسادهای مالی جدید در این نهاد که با پول مردم اداره می‌شود حاکی از آن است که این برخوردها برای مسئولان بعدی شهرداری و اعضای شورای شهر، چندان‌ هم بازدارنده نبوده است.

البته ذکر این نکته ضروری است که وضعیت نابهنجار شهرداری صدرا به‌نوعی ریشه‌هایش به انتخابات پرحاشیه شورای شهر پنجم صدرا نیز برمی‌گردد؛ انتخاباتی که تا آستانه ابطال پیش رفت اما سرانجام با حمایت بی‌چون‌وچرای یک نماینده شیراز در مجلس و نیز حیدر عالیشوندی فرماندار وقت شیراز، مُهر تائید گرفت؛ فرمانداری که بعضاً حمایتش در انتخاب عباس ملک‌زاده به‌عنوان شهردار صدرا نیز بی‌تاثیر نبود.

*پاکبانان‌ بی‌پناه

بررسی مشکلات شهر صدرا و پرداختن به تمام زوایای آن قطعاً مجالی فراخ‌تر می‌طلبد که در این وجیزه قابل‌ طرح نیست، اما برای شفافیت موضوع بد نیست به‌صورت مصداقی به برخی موارد چند ماه گذشته اشاره شود.

یکی از موضوعات جنجالی اخیر شهرداری صدرا، بحث عدم پرداخت حقوق پاکبان‌های شهرداری بود که خبرگزاری فارس بنا بر رسالت خبری خود، تنها رسانه‌ای بود که پیگیری این موضوع را در دستور کار خود قرار داد.

 

کار به‌جایی رسید که تشکل‌های دانشجویی دانشگاه شیراز در حمایت از پاکبان‌های زحمت‌کش شهرداری، با در دست داشتن پلاکارد جلوی محل برگزاری نمازجمعه صدرا اعتراض خود را به امام‌جمعه این شهر و مردم نشان دادند.

اعتراضی که البته درنهایت به بازداشت موقت دانشجویان و شکایت قضایی شهردار صدرا از محمدحسین رئیسی مدیر خبرگزاری فارس در استان فارس با 4 اتهام تشویش اذهان عمومی، توهین، تهمت و نشر اکاذیب انجامید.

 

هرچند این پرونده همچنان مفتوح است و مراحل آخر خود را طی می‌کند، اما کسانی که این شکایت را طرح کردند اکنون خود در چنگال قانون گرفتار آمده‌اند!

*منافق یا عدالتخواه؟

البته مسؤولان شهرداری صدرا در این مسیر از هر ترفندی برای کنار گذاشتن منتقدان خود استفاده می‌کردند. به‌عنوان نمونه در روز اعتراض دانشجویان به عدم پرداخت حقوق پاکبانان در نمازجمعه صدرا، مسئول روابط عمومی شهرداری با سردادن شعار «مرگ بر منافق» خطاب به دانشجویان، فضا را متشنج کرد تا اصحاب نمازجمعه به اشتباه تصور کنند دانشجویان انقلابی تعدادی منافق هستند که از آن سوی آب خط گرفته‌اند!

هرچند فیلم شعار دادن مسؤول روابط‌عمومی شهرداری صدرا به‌وسیله تلفن همراه یکی از حاضرین در تجمع، به‌سرعت در فضای مجازی منتشر شد تا علاوه بر آشکار شدن چهره واقعی برخی مسئولان شهرداری صدرا، فرصتی نیز برای اِنکار آن وجود نداشته باشد.

 

 

*کلنگ صد میلیونی!

اما داستان شهرداری صدرا به همین‌جا ختم نشد و چندی پیش حاشیه‌ای دیگر در این شهر کلید خورد؛ آن‌هم پروژه کلنگ‌زنی 100 میلیون تومانی!

معاون عمرانی وزیر کشور به دعوت شهرداری صدرا قرار بود کلنگ پروژه تقاطع غیر هم‌سطح امام رضا(ع) شهر جدید صدرا را زمین بزند؛ پروژه‌ای که برای آئین کلنگ‌زنی آن، عباس ملک‌زاده شهردار صدرا درخواست 100 میلیون تومان ناقابل از شورای شهر کرده بود و آن‌ها نیز حاتم‌بخشی کرده و موافقت خود را اعلام کرده بودند.

 

این بذل و بخشش‌های حاتم‌گونه از بیت‌المال در حالی صورت می‌گرفت که پاکبانان زحمت‌کش این شهر، پیش از این ماه‌ها حقوق نگرفته و با سفره خالی شرمنده اهل‌وعیال خود بودند و مسئولان شهرداری صدرا نیز به‌جای ورود جدی به قضیه، موضوع را به پیمانکاران شهرداری حواله می‌دادند!

در چنین شرایطی دانشجویان بیدار دوباره وارد گود شده و خواستار جلوگیری از این کلنگ‌زنی پُرهزینه و بدون دلیل منطقی شدند. هرچند در ابتدا این موضوع با تکذیب‌های مسؤولان صدرا و آوردن بهانه‌های مختلف مواجه شد، اما باوجود مقاومت شدید شهرداری صدرا، درنهایت مطالبه منطقی دانشجویان نتیجه داد و این پروژه با دستور رضائی کوچی معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار فارس متوقف شد؛ پروژه‌ای که بعدها معلوم شد به دلیل ضعف مطالعاتی با تِرَن برقی صدرا نیز تداخل مسیر داشته است!


*عاقبت نافرجام یک شکایت!

موارد مذکور و موضوعات مشابه دیگر در شهرداری و شورای شهر صدرا با سوابق وخیمی از مسئولان سابق که به آن اشاره شد، دست‌به‌دست هم داده تا شهر صدرا به محفلی برای وقوع انواع فسادها تبدیل شود؛ از رانت‌خواری و اختلاس و ارتشاء گرفته تا زمین‌خواری و کوه‌خواری و...، به‌طوری‌که هرلحظه باید در این شهر، شاهد یک فساد تازه بود.

اگر رسانه یا تشکلی نیز به خود جرأت داده و برای شفافیت کارها در این شهر، از مسئولان شهرداری مطالبه‌گری کند، فوراً با شکایت قضایی مواجه خواهد شد؛ همچون پرونده شکایت شهردار صدرا از محمدحسین رئیسی مدیر خبرگزاری فارس در استان فارس به اتهام درخواست مطالبات معوق پاکبان‌ها که همچنان در دادگاه مفتوح است.

با توجه به بازداشت مسئولان شهرداری و شورای شهر صدرا به اتهام فساد مالی، مشخص نیست که سرانجام شکایت قضایی شهردار این شهر از مدیر خبرگزاری فارس در استان به کجا خواهد انجامید؛ بازداشتی که فی‌نفسه حرف‌های پنهان بسیاری برای نهادهای امنیتی و قضایی استان از حقایق پشت پرده شهر صدرا و شهرداری آن خواهد داشت.

گزارش از محمود محمدی کیان؛ دبیر گروه سیاسی

انتهای پیام/76018/م