به گزارش ایرنا مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان شمالی، روز چهارشنبه در کارگروه کودک و نوجوان ستاد گرامیداشت دهه فجر استان اظهار داشت: این طرح استانی، مسابقه لب آهنگ سرودهای انقلابی است که گروه پنج تا ۱۷ سال می توانند با لبخوانی یکی از سرودهای انقلابی «وطنم» از سالار عقیلی، «این ب...

به گزارش ایرنا مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان شمالی، روز چهارشنبه در کارگروه کودک و نوجوان ستاد گرامیداشت دهه فجر استان اظهار داشت: این طرح استانی، مسابقه لب آهنگ سرودهای انقلابی است که گروه پنج تا ۱۷ سال می توانند با لبخوانی یکی از سرودهای انقلابی «وطنم» از سالار عقیلی، «این بانگ آزادی است» از محمد گلریز و یا سرود «خمینی ای امام» در مدت زمان سه دقیقه، فایل تصویری آنرا برای ما ارسال کنند.

فرهاد آقابیگی افزود: این طرح ویژه خراسان شمالی است که با همکاری ادارات کل آموزش و پرورش، بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، حوزه هنری و صداو سیمای استان اجرا می شود که در پایان به نفرات برتر هدایایی نیز اهدا می شود.

وی با اشاره به اجرای ۶۰ برنامه ویژه دهه فجر در شهرستان های استان یادآور شد: همچنین در ایام الله دهه فجر در فضای مجازی مسابقه عکس نوشت ویژه گروه هفت تا ۱۷ سال برگزار خواهد شد تا این گروه سنی نظرات خود در زیر تصاویر ارائه شده از پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی بنویسند که در پایان علاوه بر اهدای جوایز، آثار برتر از سیمای استان معرفی خواهند شد.

وی با اشاره به اجرای طرح قاصدک در مناطق محروم استان برای شناسایی استعدادهای کودکان، خاطرنشان کرد: در این طرح ۳۰۰ کودک و نوجوان که به کانون پرورش فکری استان دسترسی نداشتند در روستاهای «بچه دره» و «راستقان» در شهرستان مرزی رازوجرگلان، روستای «قلعه جق» در شهرستان بجنورد و برخی از روستاهای مانه و سملقان شناسایی شدند.

آقابیگی افزود: در این طرح این کودکان از کیف هایی که حاوی برخی کتب و لوازم آموزشی بهره مند می شوند و در مراحل بعدی کیف های دیگری که شامل کتاب های جدید است در اختیار آنها قرار می گیرد.

وی اظهار داشت: همچنین در ایام دهه فجر ۲ مرکز فرهنگی و هنری سیار و ثابت در شهرستان های اسفراین و فاروج مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.

اجرای ۴۲ برنامه فرهنگی در سالگرد انقلاب

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: در ایام الله دهه فجر، ۴۲ برنامه فرهنگی و اسلامی برای گرامیداشت دهه پیروزی انقلاب اسلامی توسط این نهاد در استان اجرایی می شود.

حجت الاسلام محمد ایزانلو، حضور طلاب غیر ایرانی برای تبیین دستاوردهای انقلاب در استان را از برنامه های پیش رو دانست و افزود: تجربه ثابت کرده است حضور طلاب غیر ایرانی می تواند نقش موثری در اقناع قشر نوجوان و آشناسازی آنها با ارزش های انقلاب داشته باشد.

وی تجلیل از فعالان فرهنگی و موذنان را از دیگر برنامه های این مناسبت دانست و افزود: همچنین در این دهه مبارک، نشست های علمی و هم اندیشی در شهرستان های استان برای تبیین دستاوردهای نظام و انقلاب با حضور اساتید مطرح کشوری با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار خواهد شد.

اعزام ۲۵۰ مبلغ دینی به روستاهای خراسان شمالی

حجت الاسلام ایزانلو با اشاره به اعزام ۲۵۰ مبلغ دینی به روستاهای خراسان شمالی خاطرنشان کرد: امسال ۴۲ قاری نوجوان قرآن به مساجد استان اعزام و تلاوت آنها به صورت برخط در فضای مجازی پخش خواهد شد.

وی افزود: همچنین در دهه فجر ۲۰ محفل انس با قرآن و برگزاری مسابقه آیات برگزیده با موضع استکبارستیزی را خواهیم داشت.

توزیع ۱۲ هزار پرس غذای گرم بین نیازمندان استان

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان شمالی نیز در این نشست با اشاره به توزیع ۱۲ هزار پرس غذای گرم در بین نیازمندان استان گفت: مراکز نیکوکاری استان نیز برای توزیع ۱۰ هزار پرس غذای گرم در ایام الله دهه فجر اعلام آمادگی کرده اند.

مجید الهی راد افزود: همچنین در این ایام ۲ هزار سبد معیشتی به ارزش ۶ میلیارد ریال بین نیازمندان و آسیب دیدگان کرونایی استان توزیع می شود.

وی با اشاره توزیع پنج سری جهیزیه نوعروس در دهه فجر یادآور شد: با همکاری هیات فاطمه الزهرا ۷۲ دیگ غذا نیز برای توزیع در مناطق حاشیه ای شهر پخته خواهد شد.

الهی راد با بیان اینکه در ایام الله دهه فجر ۲۰۰ واحد مسکونی نیازمندان مورد بهره برداری قرار می گیرد، اظهار داشت: برای ساخت واحدهای یاد شده،  ۱۴۰ میلیارد ریال اعتبار از منابع این نهاد و نیز کمک های مردمی و دولتی هزینه شده است.

وی افزود: ۱۵۲ واحد برای خانوارهای نیازمند روستایی و ۴۸ واحد دیگر نیز برای خانوارهای شهری نیازمند استان ساخته شده است.

الهی راد با بیان اینکه بیشترین واحدهای مسکونی در شهرستان شیروان افتتاح می شود، یادآور شد: ۴۳ واحد مسکونی شهری و روستایی در شهرستان شیروان و لوجلی، ۴۲ واحد مسکونی در بجنورد، ۳۱ واحد مسکونی در شهرستان مرزی رازوجرگلان و بقیه واحدها نیز در شهرستان های فاروج، اسفراین و مانه و سملقان مورد بهره برداری قرار می گیرد.

۱۲ تا ۲۲ بهمن ایام الله در تقویم جمهوری اسلامی ایران دهه فجر نام گرفته است.

تاریخ نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به نقطه عطف خود رسید و سرانجام مبارزات مردم مسلمان به بار نشست و پادشاهی ۲ هزار و ۵۰۰ ساله و ظلم و استبداد بیش از ۵۰ ساله رژیم پهلوی در ایران، ریشه کن و به خواست الهی حکومت جمهوری اسلامی تأسیس شد.