نذر کرده هر سال اربعین در خدمت زوار باشد. و چه نذری که برای ادایش باید حدود دو هزار کیلومتر راه پیمایی تا بتوانی به آرزویت برسی. نیشابور که به شهر فیروزه و خیام و عطار شهره است هر سال...

نذر کرده هر سال اربعین در خدمت زوار باشد. و چه نذری که برای ادایش باید حدود دو هزار کیلومتر راه پیمایی تا بتوانی به آرزویت برسی.

نیشابور که به شهر فیروزه و خیام و عطار شهره است هر سال زائر اربعینی دارد که بسیاری از آنان رنج سفر را به جان می خرند تا با دل و جان و عشق به زائران پیاده اربعین خدمت رسانی کنند.

«محمدرضا میانبندی» شیفته حسین (ع) و امام علی (ع) که همراه موکب امام رضا به نجف اشرف ۱۰ شبانه روز است که صلواتی کفش زائران را واکس می زند.

می گوید از ۱۴ مهر ماه به همراه موکب امام رضا وارد عراق نجف شده تا نذرش را ادا کند.

او ادامه می دهد: کارم فقط واکس زدن است، کفش زائران پیاده و همه مراجعان را تمیز می کنم و واکس می زنم.

«این سومین سال است که در اربعین به عشق ائمه و امام حسین کفش زوار را صلواتی واکس می زنم»

همسر دوشادوش مرد
حسین یعنی حقیقت یعنی قیام یعنی معجزه به راستی عشق به حسین و ائمه بر هر دردی دواست و تلخ را شیرین و سختی را سهل می کند.

وی می گوید: امسال همسرم نیز نذر کرد و گفت من هم اربعین میایم و همراه تو کفش زائران را واکس می زنم.

در کنج شلوغ و پر ازدخام «شارع الرسول» و حوالی ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف زن و شوهر پیر با کوهی از اراده و قلبی به بزرگی عشق به علی مشغول خدمت به زائران هستند.

میانبندی می گوید: هر دوی ما در طول شبانه روز حدود یک هزار جفت کفش رایگان واکس می زنیم و آخر سر در مقابل به زائران توصیه می کنیم که «صلوات یادتان نرود...!»

۱۰۰ متر پایین به سمت حرم مطهر امام علی(ع) غرفه ای کوچک و تنگ اما پر رونق و با صفا دایر شده که گرداننده اش جوانی سیستانی و شیفته امامان است.

کارش در زاهدان خیاطی است و می گوید که از شغلش راضی است.

«حسین وحدانی مقدم» افزود: حدود دو هفته است که با موکب «عاشقان حسین» مهمان نجف اشرف بوده و به زوار خدمت می کند.

او هم نظیر کفاش پیر نیشابوری دو شیفته صلواتی کار دوخت و دوز و ترمیم پارگی لباس زائران پیاده اربعین انجام می دهد.

این جوان زاهدانی ادامه داد: دو نفر هستیم و ۲۴ ساعته دو شیفت همه کارهای مربوط به خیاطی زوار را انجام می دهیم.

وحدانی مقدم می گوید: این عشق به حسین و ائمه (ع) است که ما را فرسنگ ها دورتر از کشور به اینجا کشانده و صلواتی در خدمت اربعینی ها هستیم.

این روزها همه جای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا و مسیر پیاده روی اربعین بوی معنویت و خدمت عاشقانه می دهد, کسانی که بی چشمداشت وجود و دار و ندارشان را وقف خدمت به زوار می کنند.