به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از منطقه آزاد اروند، «حجت‌الاسلام علی ابراهیمی‌پور» امروز (شنبه ۱۱ مرداد) در نشست شورای فرهنگ عموم...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از منطقه آزاد اروند، «حجت‌الاسلام علی ابراهیمی‌پور» امروز (شنبه ۱۱ مرداد) در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان آبادان که در حسینیه ثارالله آبادان برگزار شد، با اشاره به برنامه‌ریزی برگزاری آئین‌های خاص غدیر و ایام محرم و تاکید بر رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهار کرد: تبلیغ دین بر اساس امامت حضرت امیرالمومنین علی (ع) بر هر مسلمانی لازم است، لذا یکی از موضوعات بسیار مهم برای شیعیان معرفت نسبت به امامت است که باید ضمن شناخت خودمان از این واقعه مهم در جهت انجام رسالتی که در غدیر پیامبر (ص) بر عهده ما نهاد به نحو مطلوبی گام برداریم و آن تبلیغ دین بر اساس امامت امیرالمومنین علی (ع) است.

 

امام جمعه آبادان با بیان اینکه باید نسل به نسل و گروه به گروه این تکلیف عظیم که بر عهده ما است را به اندازه توانمان به انجام برسانیم افزود: قرآن مجموعه مهمی از پیام‌های زیبای ترسیم شده الهی است که برای کیفی‌بخشی به زندگی ما در دنیا و بهره‌مندی از نتایج آن در آخرت استقتی خداوند به پیامبرش درباره معرفی امیرالمومنین و تبلیغ در زمینه امامت تاکید دارد هیچ موضوعی نباید سبب کوتاهی ما در زمینه تبلیغ جانشین پیامبر شود.

 

وی بر لزوم تبلیغ واقعه غدیرخم تاکید کرد و اذعان داشت: اگر جامعه‌ای تسلیم غدیر شود و دستوراتش را در جامعه پیاده‌سازی کند به برکت امام، جامعه آرامش می‌یابد، لذا امنیت از تمام جهات حاصل می‌شود و سطح معرفت، بصیرت و بینش جامعه در آن زمان بالا خواهد رفت.

 

حجت‌الاسلام ابراهیمی‌پور با اشاره به اینکه در کشور ما مخالفان، معاندان و نفوذکنندگان به‌دلیل آنکه می‌دانند از جهت وجود ولایت فقیه چه برکاتی عاید جامعه می‌شود با آن مخالفت می‌کنند ادامه داد: همه ما به خورشید عالم‌تاب مهدی موعود (عج) نیاز داریم، چارچوب کره زمین به برکت وجود آن امام همام قوام و دوام می‌یابد و اکنون نیز بسیار عقب هسیتم و راه برون‌رفت از این وضعیت آن است که نباید برای غدیر کوتاهی کنیم چرا که اگر چنین شود حادثه کربلا و دیگر حوادث مشابه و حتی حرمت‌شکنی نسبت به ائمه اطهار (ع) تکرار می‌شود؛ در دوران انقلاب اسلامی هر زمان و هرکجا که به حرف جانشین امام معصوم گوش دادیم و به فرمان او با اعتماد جامع عمل پوشاندیم نتیجه گرفتیم و به عکس آن ضرر کردیم.

 

وی به تحقق پیش‌بینی‌های حکیمانه مقام معظم رهبری در خصوص حوادث یمن، سوریه، لبنان، شکست رژیم صهیونیستی و حتی در حوزه داخلی اشاره کرد و گفت: برخی نابسامانی‌هایی که امروز در جامعه شاهد آن هستیم به سبب آن است که حرف ولایت را به درستی گوش نمی‌دهند.

 

امام جمعه آبادان معرفت به غدیر و عاشورا را مهم خواند و تصریح کرد: نباید اجازه دهیم که عاشورای دیگری به وجود آید، دشمن به دنبال خلع هستی از تفکر غدیری و عاشورایی است و ما به آنان چنین اجازه‌ای را نخواهیم داد؛ عاشورا نظام فکری دشمن را بر هم می‌زند، لذا این آئین خون را در رگ‌ها به جریان می‌اندازد و آدم‌ها را بیدار می‌کند.

 

وی با اشاره به تعدد حسینیه‌ها و مساجد شهرستان آبادان عنوان کرد: در هیچ شهری مانند آبادان مردم در حسینیه‌ها به مقتل‌خوانی و روضه‌خوانی آن هم بر اساس آداب و سنن خاص منطقه‌ای عمل نمی‌کنند؛ لذا در این منطقه حساسیت بیشتری برای اجرای ویژه برنامه‌های این ایام وجود دارد.

 

حجت‌الاسلام ابراهیمی‌پور با بیان اینکه شناسنامه‌دار کردن هیات‌های مذهبی باید در اولویت قرار بگیرد ابراز کرد: هر هیاتی که بنای برپایی آئین‌های مذهبی خاص محرم را دارد باید ضمن التزام به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا، فرم تعهدنامه‌ای را نیز امضا کند و نسبت به آنچه در جریان برگزاری برنامه‌هایشان پیش می‌آید پاسخگو باشند.

 

حجت الاسلام ابراهیمی پور ابراز گلایه و دلخوری از عدم حضور بسیاری از اعضای اصلی شورای فرهنگ عمومی، خاطرنشان کرد: وقتی اعضای اصلی در جلسات این شورا حاضر نمی شوند آنگاه خروجی مد نظری که باید بر اساس تجمیع فکری باشد نیز حاصل نمی شود.

 

وی با بیان اینکه تلاش های فراوان صورت گرفته و شورای فرهنگ عمومی در حال قوام یافتن است، اضافه کرد: در تلاشیم که بر اساس آن ۵ اولویتی که شورای سیاست گذاری ائمه جمعه برمبنای نامگذاری سال جهش تولید تعیین کرده است تا پایان سال اقدام کنیم.

 

وی استفاده از تمام ظرفیت ها و امکانات شهرستان در جهت رفع مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شهر را یک امر ضروری خواند و بیان کرد: موضوع نذر مواسات مساله ای است که باید علاوه بر تامین ارزاق مورد نیاز افراد کم توان، بتوانیم در زمینه های درمانی، تربیتی و تحصیل فرزندان شان آن ها را نیز یاری کنیم.

 

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان آبادان، ابراز داشت: از آنجائیکه پرداختن به این موضوعات نیاز به برنامه ریزی درست و منسجم با همکاری تمامی اعضای اصلی شورای فرهنگ عمومی دارد لذا این برنامه ریزی و تشکیل جلسات به پس از محرم موکول می شود.

 

وی از تامین ۷ نوع کالای لوازم خانگی توسط بنیاد برکت برای خانواده های آسیب دیده سیل در آبادان خبرداد و اذعان کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده در دهه ی ولایت نیز این لوازمات به ۱۱۰ خانوار آسیب دیده ناشی از سیل در شهرستان آبادان تحویل خواهد شد.

 

امام جمعه آبادان از بی تفاوتی برخی از ادارات در بحث برنامه های مذهبی ابراز گلایه کرد و گفت: نماز جمعه یک مسئله حاکمیتی است که به برکت نفس امام خمینی (ره) در کشور ما حاکم شده که یک بُعد آن حضوریست که متاسفانه چندان جدی گرفته نمی شود و از این بابت هم بارها تذکر داده ایم، بسیاری موضوع نماز جمعه و حتی تبلیغ درباره آن را جدی نمی گیرند و بی تفاوتند و این مسئله اصلا پذیرفتنی نیست.امیدواریم این بی تفاوتی در مورد غدیر اتفاق نیفتد و ادارات با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی، جشن های خاص غدیر را برپا کنند.

 

رئیس شورای فرهنگ عمومی آبادان، به بازگشایی و از سرگیری فعالیت مساجد با ابلاغ ستاد ملی مبارزه با کرونا اشاره کرد و ابراز داشت: اگر باز هم شرایطی پیش آید که تعطیلی مساجد ضرورت داشته باشد بدون شک این کار را انجام می دهیم و در این خصوص طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب تابع این ستاد هستیم.

 

وی از شهرداری آبادان خواست تا با تزئینات مناسب، شهر را ربیعی کند، ادامه داد: رژه موتوری و خودرویی خاص این ایام با رعایت پروتکل های بهداشتی نیز می تواند انجام شود و در آئین ها باید کمترین توقف صورت گیرد.

 

وی تصریح کرد: آنچه استشمام می شود آن است که برخی ها به دنبال برگزاری مراسمات به شیوه های نامرسوم، بدعت گذاری شده اند و صد البته بدون رعایت پروتکل های بهداشتی هستند تا به این ترتیب ارزش های دینی و مذهبی مان را به زیر سوال ببرند، لذا به هیچ وجه اجازه چنین کاری به این افراد داده نمی شود و نیروی انتظامی نیز مقابل این ساختارشکنان با قدرت و جدیت همیشگی می ایستد.

 

وی همچنین خواستار هوشیاری بیش از پیش مردم شد و گفت: شهروندان نیز باید مراقب باشند و از افرادی که قصد دارند به صورتی غیر منطقی و احساسی برنامه هایی را اجرا کنند، دوری کنند.

 

حجت الاسلام ابراهیمی پور با بیان اینکه خطیب آئین ها باید به عنوان ناظر و نماینده نظام در این مراسمات مراتب مرتبط با پروتکل ها را گوشزد کند و بانیان مراسمات نیز باید از ورود افراد بدون ماسک و دستکش به محل برگزاری مراسم جلوگیری کنند، تاکید کرد: استفاده از ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی کننده در هنگام برگزاری مراسم ها الزامی است ضمن اینکه فاصله اجتماعی نیز باید رعایت شود.

 

پایان پیام/660