به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، پنجمین روز از شهریور از سه سال پیش تاکنون به یاد آورنده درگذشت یکی از بازیگرات تاثیرگذار و قدیمی سینما، تئاتر و تلویزیون ایران یعنی داوود رشیدی است.  داوود رشیدی حائری در سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. وی تحصیلات متوسطه را در ترکیه و پاریس به پایا...

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، پنجمین روز از شهریور از سه سال پیش تاکنون به یاد آورنده درگذشت یکی از بازیگرات تاثیرگذار و قدیمی سینما، تئاتر و تلویزیون ایران یعنی داوود رشیدی است. 

داوود رشیدی حائری در سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. وی تحصیلات متوسطه را در ترکیه و پاریس به پایان رساند و تحصیلات دانشگاهی را در ژنو ادامه داد.

رشیدی در سال ۱۳۴۳ به تهران آمد و سپس گروه تئاتر امروز را پایه گذاری کرد، که بازیگرانی مانند: داریوش فرهنگ، مهدی هاشمی، فهیمه راستکار، سیاوش طهمورث، مرضیه برومند به عضویت در این گروه درآمدند.

سالروز تولد داود رشیدی

وی در سال ۱۳۵۲ از اداره تئاتر به تلویزیون ملی ایران رفت و در سمت مدیریت گروه نمایشات و سرگرمی‌های آن سازمان (شامل: سریال‌ها، مسابقات، تئاتر‌های تلویزیونی) مشغول به کار شد.

رشیدی با احترام برومند، مجری برنامه‌های کودک در تلویزیون ازدواج کرد یک دختر حاصل این ازدواج هنری بود. داود رشیدی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون در سال ۱۳۸۷ به عنوان یکی از چهره‌های هفتمین دوره چهره‌های ماندگار برگزیده شد.

https://www.mizanonline.com/files/fa/news/1396/4/24/1219130_929.jpg

رشیدی در سینما بازی در فیلم‌هایی همچون گل‌های داوودی، خانه عنکبوت، کمال الملک، بازرس ویژه، راه افتخار، تکیه بر باد، پرچم‌های قلعه کاوه، تردید و اکباتان به ایفای نقش پرداخت.

این بازیگر کهنه کار، اما برای اهالی تلویزیون شناخته شده‌تر از سینما است. بازی در مجموعه‌های هزاردستان، کوچک جنگلی، گرگ ها، عطر گل یاس، گل پامچال، آوای فاخته، تنهاترین سردار، بازگشت پرستوها، ولایت عشق، معصومیت از دست رفته، مختارنامه و کلاه پهلوی از رشیدی چهره‌ای مردمی ساخته است.

سالروز تولد داود رشیدی

وی تهیه‌کنندگی ۳ فیلم صبحی دیگر، امتحان، قطعه ناتمام را نیز بر عهده داشته و در سریال‌های تلویزیونی نیز به ایفای نقش پرداخته که می‌توان به هزار دستان، گرگ‌ها، تنهاترین سردار اشاره کرد.

این هنرمند که در سال‌های اخیر از بیماری آلزایمر رنج می‌برد، سرانجام صبح روز ۵ شهریور ۱۳۹۵در سن ۸۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.

انتهای پیام/