سردیس دکتر آذر اندامی در بلوار آذر آندامی بلوار دیلمان و سردیس دکتر میر جعفر ابریشم چیان در دانشکده علوم پایه دانشگاه گیلان عصر امروز چهارشنبه با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی و مسئولان شهر...

سردیس دکتر آذر اندامی در بلوار آذر آندامی بلوار دیلمان و سردیس دکتر میر جعفر ابریشم چیان در دانشکده علوم پایه دانشگاه گیلان عصر امروز چهارشنبه با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی و مسئولان شهرداری رشت رونمایی شد.

دکترآذر اندامی در سال ۱۳۰۵ در محله ساغریسازان رشت متولد شد ، این  پزشک و باکتری‌شناس ، مخترع واکسن وبا و از پژوهشگران انستیتو پاستور ایران بود. بخاطر خدمات علمی و انسانی او یکی از حفره‌های  روی سیاره ناهید، به نام وی «اندامی» نامگذاری شده‌است.او سال ۱۳۶۳ در سن ۵۸ سالگی بر اثر آمبولی شش ها درگذشت .

دکتر میر جعفر ابریشم‌چیان متولد ۲۰خرداد سال ۱۳۰۹ بود  که وزارت علوم و تعلیمات عالیه در زمان قبل از انقلاب میزان تحصیلات ایشان را با درجه معادل دکترای شیمی و داروسازی ارزیابی کرده‌است؛ دکتر ابریشم چیان در امور عام‌المنفعه زیادی در استان در دانشگاه گیلان و بیمارستان آریا حضور داشت.

این نیکوکار گیلانی با هزینه مالی خود در کار  تکمیل دانشکده علوم انسانی گیلانی  شامل  :تالار ، کلاس های آموزشی، بخش اداری،کتابخانه،آزمایشگاه به مساحت ۷۵۰۰مربع  مشارکت داشت.

همچنین وی  بالغ بر دو هزار جلد از کتابهای کتابخانۀ شخصی خود را به دانشگاه گیلان اهدا نموده است.این  خیر گیلانی اسفند ماه ۱۳۹۶ درگذشت و صبح  روز شنبه نوزدهم اسفند ماه ۱۳۹۶  بعد از  برپایی نماز میت توسط حضرت آیه الله رودباری در محوطۀ بیرونی ساختمان قدیمی شهرداری رشت (برج ساعت)  به دانشگاه گیلان انتقال پیدا می کند  تا در  آرامگاه وی در دانشکده علوم انسانی به حاک سپرده شود.

به مناسبت روز رشت برنامه های مختلفی در این کلانشهر از جمله مسابقه های ورزشی در محلات رشت با محوریت مساجد از ششم تا دوازدهم دی، برگزاری مسابقه شطرنج ، استقرار اتوبوس های سلامت در محلات مختلف، استقرار کلینیک سیار دندانپزشکی در پیاده راه فرهنگی و ارائه خدمات رایگان به شهروندان دهم و یازدهم دی ماه ، نشست رشت پژوهی، نشست (نسل ماندگار) و مرور خاطرات رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در حسینه هنر، همایش روز رشت و زبان مادری، تئاتر خیابانی با بیش از ۳۰ اجرا ، برگزاری عصر شعر با عنوان ایستگاه باران، بداهه نویسی توسط استادان خوشنویسی، اجرای برنامه  (اینجا رشت) در یازدهم و دوازدهم دی ماه و نمایشگاه عکس و اسناد رشت تدارک دیده شده است.

برنامه های تدارک دیده شده روز رشت با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت،انجمن شعر شهرستان رشت، دانشکده علوم پزشکی ، پژوهشکده گیلان شناسی، بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس و با حضور جمع زیادی از فرهیختگان و هنرمندان انجام می شود.

 ۴۶۱ سال پیش در زمان صفویه در ۱۲ دی ماه، رشت به عنوان مرکز استان گیلان نامگذاری شده به همین مناسبت از سال ۹۳، ۱۲ دی بر اساس مصوبه شورای اسلامی رشت به عنوان روز رشت نام گرفته است. 

رشت حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت ثابت دارد که در طول روز به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می رسد، شهرداری کلانشهر رشت نیز دارای پنج منطقه شهرداری است.